ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch

Info

> Počet článkov na Prameni v roku 2005 301
> Počet článkov v ostatných rokoch 2641


Prameň > 2005

rok 2005

Lyžiarska sezóna sa začala v celom regióne

30.12.2005 -
Lyžiarska sezóna sa začala v celom regióne

Včera bola otvorená lyžiarska sezóna už aj v Kálnici. Dnes sú tam podmienky veľmi dobré. Výška snehu dosahuje 35 cm. Bezovec sa môže pochváliť 45 cm a Veľká Javorina 70-timi.
(foto k článku: dnešné ráno PIESKY – Kálnica)

KDH sa nechce vzdať zmluvy o výhrade svedomia

29.12.2005 -
KDH sa nechce vzdať zmluvy o výhrade svedomia

Napriek tomu, že Kresťansko-demokratické hnutie nenašlo u ostatných parlamentných strán podporu pre prijatie Vatikánskej zmluvy o výhrade svedomia, stále sa tohto zámeru nevzdáva. KDH sa nechalo počuť, že chce presadiť prijatie zmluvy ešte v tomto volebnom období.

Japonské peklo

28.12.2005 -
Japonské peklo

JAPONSKÁ JEDNOTKA 731 (operujúca počas druhej svetovej vojny v Mandžusku)
Ohavné spôsoby vraždenia a mučenia sa objavovali počas druhej svetovej vojny takmer na všetkých stranách. Početné sú správy o neuveriteľnej krutosti ruských vojakov, taktiež Američania sa nevzdali tejto zábavky o Nemcoch ani nehovoriac. Najvyššiu ligu v tomto smere hralo i Japonsko. V porovnaní s inými stranami, však malo Japonsko najrozsiahlejší ucelený program týrania a vraždenia, a to v mene výskumu, vývoja a výroby biologických zbraní. Dialo sa tak prostredníctvo vojenskej jednotky 731. Na rozdiel od nemeckých zločinOV však zostali činy tejto jednotky nepotrestané.

Dodatok k VZN č. 3/2004

27.12.2005 -
Dodatok k VZN č. 3/2004

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM – Mestské zastupiteľstvo schválilo na svojom decembrovom zasadnutí Dodatok č. 1 k Všeobecne záväznému nariadeniu č. 3/2004 o miestnych daniach. Ide hlavne o zníženie dane z nehnuteľnosti pre dôchodcov a oslobodenie od platenia dane za užívanie verejného priestranstva občanom ZŤP.

Registrované partnerstvo v SR

26.12.2005 -
Registrované partnerstvo v SR

Česká poslanecká snemovňa schválila zákon, ktorý umožňuje ľuďom rovnakého pohlavia uzatvárať takzvané registrované partnerstvo. Na Slovensku sme skôr zvyknutí na opačné aktivity našich politikov.

DPK - ....

25.12.2005 -
DPK - ....

V záhrade plnej červených ruží
Ležali dvaja opití muži
Jeden bol Jano, druhý bol Jožo
Jeden druhého dobodal nožom

Vysokoškoláci si na sociálnych štipendiách polepšia

24.12.2005 -
Vysokoškoláci si na sociálnych štipendiách polepšia

V budúcom roku si polepšia vysokoškoláci, ktorí pochádzajú zo sociálne slabších rodín. Minister školstva SR Martin Fronc sa rozhodol zvýšiť výšku sociálnych štipendií a zároveň rozšíriť okruh ich poberateľov. „Po zavedení motivačných štipendií pristupujeme k ďalšiemu kroku, ktorý zlepší situáciu študentov,“ povedal minister. Vysokoškolák si tak na základe nového modelu sociálnej podpory môže ročne polepšiť až o 40 000 Sk.

Skutočný význam Vianoc

21.12.2005 -
Skutočný význam Vianoc

Vianoce sú starým sviatkom prírodných náboženstiev. Je to oslava slnovratu, odkedy sa začínajú dni predlžovať. Aj názov Vianoce hovorí o tom, že v tomto období je viac noci. Je až neuveriteľné, že napriek snahe kresťanov nahradiť význam Vianoc inou udalosťou, sme si my Slovania uchovali pôvodný názov. Ak by sme im nechali zmeniť názov, volali by sa asi Kristusoviny.

Rozhovor s Mordechaiom Vanunu

19.12.2005 -
Rozhovor s Mordechaiom Vanunu

Mordechai Vanunu, izraelský nukleárny vedec strávil vo väzení v Izraeli 18 rokov, po tom, čo prezradil svetu tajomstvo izraelského nukleárneho programu. Prvý rozhovor je prepis z interview Mordechia Vanunu v televíznom programe Current Issues s Dr. Heshamom Tillawim.

Na Zemi sa objavuje nová ľudská rasa, indigové deti

18.12.2005 -
Na Zemi sa objavuje nová ľudská rasa, indigové deti

Indigové deti majú niekoľkonásobne silnejší imúnny systém, než priemerná ľudská bytosť.
Pozrite sa pozornejšie na svoje potomstvo. Výskumníci tvrdia, že až 95 % detí, narodených po roku 1994, sú deťmi indigovými. Toto fascinujúce prídavné meno je odvodené od farby aury okolo ich tiel.

Prezentácia expedície OMO 2005

17.12.2005 -
 Prezentácia expedície OMO 2005

Pozývame Vás na prezentačnú akciu Expedícia OMO 2005 - Návrat do praveku
Dobrodružná plavba po rieke Omo v divokej Etiópii
Pondelok, 19.12.2005, bratislavsky klub Babylon (byvala YMCA), 20h

BLADE : TRINITY

17.12.2005 -
BLADE :  TRINITY

Nech žije trilógia? Keby každá vyzerala ako Blade, tak... asi nech ani radšej hádam veľmi nežije.

Spor o pozemok AFC Považan

16.12.2005 -
Spor o pozemok AFC Považan

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM – Časť pozemku, na ktorom sa nachádza areál AFC Považan má dvoch majiteľov. V auguste 2005 oznámila Správa katastra mestu (NMnV), že na základe osvedčenia o dedičstve patrí parcela 1350 (na mape modrou farbou) súkromnému majiteľovi.

Evropský parlament dal zelenou plošnému preventivnímu sledování komunikace všech lidí v EU

15.12.2005 -
Evropský parlament dal zelenou plošnému preventivnímu sledování komunikace všech lidí v EU

Dnes ráno Evropský parlament odhlasoval kontroverzní směrnici o povinném uchovávání dat o telekomunikaci osob (tzv. data retention) v podobě sjednané kuloární dohodou mezi dvěma největšími stranami v parlamentu a Radou ministrů vedenou Velkou Británií. Dohoda naprosto ignoruje pozměňovací návrhy zpravodaje k návrhu této směrnice a pozměňovací návrhy doporučované parlamentním Výborem pro justici a občanské svobody ( LIBE), který měl byl oficiálně projednán. Po ostré diskusi a mnoha zvratech v politických stranách, většina europoslanců o počtu 378 hlasů hlasovala pro, 197 proti a 30 europoslanců se zdrželo hlasování.

Tanec pochybností - Sprievodca duchovným blúdením

11.12.2005 -
Tanec pochybností - Sprievodca duchovným blúdením

(okamih vákua v mysli?)
Myseľ: nielen v stave úľavy, ale aj v stave po úľave. Ako keby ťaživé blúznenia a konštrukcie vyvial z mysle vánok.
Ten pocit čistoty a vyprázdnenia -- len málokedy vystupujúci na povrch; málokedy dostupný... Ten zážitok prečistenia. Možno ho niekto dosahuje po užití drogy; iný zasa pri extatickom tanci a zasa niekto iný pri prechádzke lesom. Tento zážitok možno prirovnať pôžitku, ktorý cítite, keď po úmornej chôdzi po slnkom rozpálenej ceste dorazíte do chladivého a vlhkého tieňa lesa.

Výsledky včerajšieho duelu lekárov

11.12.2005 -
Výsledky včerajšieho duelu lekárov

10. 12. 2005 sa uskutočnilo druhé kolo volieb predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja. Obyvatelia tohto regiónu sa mohli rozhodnúť medzi dvoma lekármi trenčianskej nemocnice. Ako tento súboj dopadol?

Hájovkárske stredisko služieb pod strechou

10.12.2005 -
Hájovkárske stredisko služieb pod strechou

Nové Mesto nad Váhom (Hájovky) – novostavba polyfunkčnej budovy je už skoro pod strechou. Investori oboznámili verejnosť so službami, ktoré budú v objekte poskytované.

Téma marihuana – hra ministra s lžou

09.12.2005 -
Téma marihuana – hra ministra s lžou

Ako aktivista kampane Slobodnej voľby (www. slobodnavolba.sk) som sa za posledný mesiac stretol viackrát s ministrom spravodlivosti Slovenskej republiky. Pán Lipšic nemá ľahkú pozíciu pri obhajobe návrhu Trestného zákona z dielne jeho ministerstva. Okrem iných pripravuje sprísnenie trestnoprávneho postihu drogových trestných činov na jeden zďaleka najprísnejších v celej EÚ.

Chlap z kríža

09.12.2005 -
Chlap z kríža

Kríž a na kríži chlap má celkom fajn tvár
vráť už na zem sa vráť a svoj zákon bráň

História novomestského školstva II

07.12.2005 -
História novomestského školstva II

V roku 1918 na Slovensku nebolo slovenských stredných škôl. Koncom tohto roku v našej krajne je asi 276 základných škôl (vtedy bola povinná 6-ročná školská dochádzka), na ktorých sa učilo po slovensky po jednej hodine v týždni, pravda, aj to len náboženstvo. Na týchto školách pôsobilo okolo 390 učiteľov slovenskej národnosti a chodilo do nich 30 tisíc detí.
Vzápätí vzniklo niekoľko gymnázií, zakladali sa reálky, učiteľské ústavy, priemyselné školy.

Staršie>>

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet