ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch

Info

> Počet článkov v téme 78


Prameň > 2006 > Všehochuť

Všehochuť
rok 2006

Ozdravenie spoločnosti spočíva v nás I.

01.12.2006 -
Ozdravenie spoločnosti spočíva v nás  I.

Prudký nárast a výskyt novodobých foriem sociálnych problémov v spoločnosti, pribúdajúcich za posledné desaťročia, je do očí bijúci a nenechá žiadneho vnímavého človeka na pokoji. Pod pojmom „sociálny problém“ môže čitateľ chápať problém, ktorý presiahol hranice jednotlivca a môže byť vnímaný ako celospoločenský.

Pendolino (Bratislava <=> Praha)

19.11.2006 -
Pendolino (Bratislava <=> Praha)

Vo štvrtok si nový rýchlovlak Pendolino vyskúšal trasu z Bratislavy do susednej Českej republiky. Pravidelne začne premávať od 10. decembra pod názvom Super City Slovenská strela. Cesta z Bratislavy do Prahy by mu pri premernej rýchlosti viac ako 100 km/h mala trvať 3 hodiny a 49 minút.

Jednoduchý vědecký pokus šokuje: mikrovlnné trouby a mobilní telefony zabíjejí

15.11.2006 -
Jednoduchý vědecký pokus šokuje: mikrovlnné trouby a mobilní telefony zabíjejí

Pozrite si čo spôsobuje mikrovlnné žiarenie a mobilné telefóny. Verím, že sa nad tým aspoň trošku zamyslíte.

Titanic roku 2012?

14.11.2006 -
Titanic roku 2012?

Stručne si pripomeňme osud najslávnejšej lode 20. storočia, ktorá je aj napriek svojmu tragickému osudu nadčasovým varovným svedectvom neuváženého ľudského konania, prinášajúceho významné poučenie i pre súčasné smerovanie našej spoločnosti.

88. výročie ČSR

28.10.2006 -
88. výročie ČSR

Dnes si pripomíname 88. výročie založenia Československej republiky. V ČR je tento deň štátnym sviatkom, u nás je to len pamätný deň. Mnoho historikov a politológov tvrdí, že sa tak zriekame časti svojej histórie. Veď Československo bolo prvým vlastným štátom Slovákov. Uhorsko tento národ neuznávalo. Až v ČSR boli prvý krát určené hranice Slovenska a SR sa stalo súčasťou najsilnejšieho nástupcu Rakúsko-Uhorska.

Sexuální príručka z roku 1894

27.10.2006 -
Sexuální príručka z roku 1894

Prečítajte si aké rady sa dávali nevestám pri svadobnej noci a ako malo vyzerať vzorné manželstvo v roku 1894.

AntiEkológ Václav Klaus

22.10.2006 -
AntiEkológ Václav Klaus

Piatok 20. 10. 2006 sa vo fínskom Lahti uskutočnil summit Ruska a Európskej Únie. Českého prezidenta Václava Klausa diskusia na tomto stretnutí neuspokojila. Dokonca sa blysol niektorými originálnymi výrokmi.

Otvorený list Radovanovi

19.10.2006 -
Otvorený list Radovanovi

Je dopoludnie ako každé iné, keď spolu surfujeme po Internete. Ako zlatokopovia, ktorí v kalnej rieke hľadajú zlatý prach. Našli sme dva malé nugety ... na stránke Prameňa a keďže nemáme možnosť priamej komunikácie, píšeme tento list Radovanovi.

Bankár chudobných

15.10.2006 -
Bankár chudobných

Nobelovu cenu za mier získal Muhamad Júnus z Bangladéša. Cena bola udelená za nápad, ktorému pri jeho realizácii nikto nepripisoval dlhú životnosť. Pán Júnus totiž založil Grámín – banku chudobných.

Dnes budeme môcť pozorovať spln mesiaca o 12% väčší

07.10.2006 -
Dnes budeme môcť pozorovať spln mesiaca o 12% väčší

Dnes budeme môcť pozorovať spln mesiaca o 12 % väčší, ako niektoré iné splny v tomto roku. Obzvlášť sa odporúča pozorovanie východu mesiaca. Dôvodom je poloha mesiaca. V tieto dni sa mesiac nachádza v bode na svojej obežnej dráhe, ktorý je najbližšie k zemi.

DOBRE RANO

30.09.2006 -
DOBRE RANO

JE PIATOK V NOCI, LEZIM V POSTELI A PREMYSLAM. MAM NAD CIM. DNES SOM TOTIZ ROZBIL AUTO A TO MI VHANA SLZY DO OCI. V KRKU MAM VELKU HRCU, AKOBY SOM PREHLTOL VELKU HALUSKU A UVIAZLA MI V HRDLE. CHCE SA MI PLAKAT. CHCEM PLAKAT NAD SEBOU, RESP. NAD TYM, CO SA ZO MNA ZA POSLEDNE STYRI ROKY STALO.

Krížom - krážom - Atómová jaskyňa Výpůstek

20.09.2006 -
Krížom - krážom - Atómová jaskyňa Výpůstek

Dôvody, pre ktoré sa jaskyňa môže stať veľmi známou, bývajú občas až bizarné. Moravská jaskyňa Výpůstek je absolútnym dôkazom.

Oklamaní Maďari

19.09.2006 -
Oklamaní Maďari

Stovky demonštrantov požadujúcich rezignáciu premiéra Ferenca Gyurcsánya zaútočili v noci na budovu štátnej televízie (MTV) v Budapešti a prenikli do nej. Polícia predtým zasiahla voči nim slzotvorným plynom a vodnými delami. Išlo o prvé takéto násilné strety od pádu komunizmu a zavedenia demokracie koncom 80. rokov. Zranenia utrpelo najmenej 50 ľudí, medzi nimi aj policajti.

Konope pod lupou

09.09.2006 -
Konope pod lupou

Psychoaktivní konopí je nejoblíbenější ze všech ilegálních drog. I když v Asii a na Blízkém východě sloužilo jako droga i lék už před tisícovkami let, na Západě se jeho rekreační užívání rozšířilo až v 60. a 70. letech minulého století. Asi třetina populace západních zemí ve věku 15 až 50 let připouští, že konopné drogy zkusila aspoň jednou, a 10 až 15 procent populace patří mezi jejich pravidelné uživatele. Termín pravidelný uživatel přitom ale zahrnuje široké rozpětí frekvencí dávek od každodenní konzumace až po jednu dávku měsíčně.

ODVAZNY CLOVEK JE AKO VLAK RUTIACI SA BEZ RUSNOVODICA.

06.09.2006 -
ODVAZNY CLOVEK JE AKO VLAK RUTIACI SA BEZ RUSNOVODICA.

TRVA TO UZ NIEKOLKO MESIACOV. NOC CO NOC SA ZAMYSLAM NAD ZMYSLOM ZIVOTA A MOJOU ULOHOU, RESPEKTIVE MOJIM MIESTOM V SPOLOCNOSTI A OTAZKOU, CO CHCEM V ZIVOTE DOSIAHNUT. A KEDZE KAZDY CLOVEK ROZPRAVA NAJRADSEJ O SEBE, PRIBLIZIM VAM TERAZ DILEMU, KTOROU SA PO NOCIACH TRAPIM:

Hradmi Bielych Karpát

28.08.2006 -
Hradmi Bielych Karpát

Biele Karpaty sú pohorím tiahnucim sa v dĺžke asi 80 km od Púchova po Myjavu pozdĺž severnej polovice slovensko-moravského pomedzia. Celé územie je vyhlásené za chránenú krajinnú oblasť. To samo osebe nie je ani tak zaujímavé. Omnoho zaujímavejšie je, že práve na tomto území žije napríklad mačka divá, rys ostrovid, výr skalný, bocian čierny. Nevidel som ani jedno z týchto zvierat, nepochybujem však o tom, že pri veľkej miere šťastia alebo s dobrým sprievodcom ich možno uvidíte. Ja sa pokúsim priblížiť miesta, ktoré pred vami neutečú (nemajú nohy a so zemou sú relatívne pevne spojené) a pre ich veľkosť ich ani neprehliadnete.

Povesť o Alžbete Báthoryovej

22.08.2006 -
Povesť o Alžbete Báthoryovej

Smutne známa Alžbeta (Erzsébet) Báthoryová bola šľachtičná, ktorá pochádzala z jedného z najvýznamnejších uhorských rodov. Brat jej matky bol Štefan Báthory, poľský kráľ. Jej synovec Gabriel Báthory bol sedmohradské knieža. Narodila sa v dobe keď sa jedávalo rukami, v dobe tureckých vojen, povstaní, vypaľovaných dedín, náboženských bojov, mučenia a popráv. Krajom sa potulovalo množstvo sirôt, ktorých rodičia zmizli počas tureckých nájazdov. Poddaní v Uhorsku nemali žiadne práva. Gróf Juraj Thurzo, ešte keď nebol palatínom, dal bez súdu obesiť niekoľko nevinných dedinčanov, pretože sa v ich obci našli veci ulúpené z jeho bytčianskeho zámku. Dedinu podpálil. Neskôr sa zistilo, že lup do dediny priniesli vojaci.

Práškujú nám nebo?

21.08.2006 -
Práškujú nám nebo?

Videli ste už oblohu polemovanú desiatkami oblačných pruhov, siahajúcich od horizontu k horizontu? Tiež ste si pomysleli že to je z leteckej dopravy? No už menej z vás si všimlo, že to nieje každý deň a že sa tento úkaz začal objavovať koncom deväťdesiatych rokov.

Mestá budúcnosti

20.08.2006 -
Mestá budúcnosti

Rast miest mení podobu Zeme a spôsob, akým na nej ľudia žijú. V 20.storočí narástol počet ľudí žijúcich v mestách z 1,5 miliárd na 6 miliárd. V roku 2000 žila už polovica ľudskej populácie v mestách. Približne polovica ľudí, ktorí nežijú priamo v meste je závislá na mestskej ekonomike. Mestské aglomerácie a spôsob akým využívajú prírodné zdroje sa stali rozhodujúcim činiteľom v utváraní nášho vzťahu k Zemi a jej ekosystémom. Budúcnosť tak pred nás kladie mnohé otázky. Dokážeme znížiť negatívne dopady mestského života na životné prostredie ? Dokážeme zvládať problémy, ktoré spôsobujú obrovské rozmery miest a ich súčasný rast ?

Konšpirácia Marihuany - pravý dôvod prečo je konopa zakázaná

11.08.2006 -
Konšpirácia Marihuany - pravý dôvod prečo je konopa zakázaná

První kus Henry Fordova Modelu-T byl navržen, aby jezdil na konopný benzín. Mimochodem, CELÉ AUTO BYLO VYROBENO Z KONOPÍ!...Auto, “vypěstované ze země”, mělo konopné plastické panely, jejichž odolnost vůči nárazu je 10x větší než u ocele.

Staršie>>

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet