Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch

Info

> Počet článkov v téme 82


Prameň > 2008 > Všehochuť

Všehochuť
rok 2008

II.stretnutie kardioklubov Slovenska

29.09.2008 -
II.stretnutie kardioklubov Slovenska

Svetová zdravotnícka organizácia a Medzinárodná federácia srdca vyhlásili aj v tomto roku Svetový deň srdca, ktorý pripadol na deň 28.septembra 2008.

Rusi v Lotyšsku, Maďari na Slovensku

25.09.2008 -
Rusi v Lotyšsku, Maďari na Slovensku

Rusi sú v pobaltských štátoch ľuďmi bez občianstva a aj vďaka tvrdým štátnym diskriminačným opatreniam patria medzi chudobnejšie vrstvy. Lotyšsko napríklad v snahe ubrániť svoju národnú identitu zaviedlo naturalizačné zákony, ktoré účinne zabraňujú priznaniu občianstva tisícom tu žijúcich Rusov. Táto otázka je už dlhšiu dobu problémom medzi Lotyšskom a Ruskom, ktoré opakovane žiada EÚ o intervenciu v tomto smere.

Je to vôbec o športe??? Otvorte si už oči a začnite aj počúvať!!!

21.09.2008 -
Je to vôbec o športe??? Otvorte si už oči a začnite aj počúvať!!!

Tak toto som ešte nezažil!!! Chodím na futbal aj s rodinou už asi 8 rokov ale to čo som teraz videl na vlastne oči som ešte nikdy nevidel a dúfam že už to ani nikdy neuvidím…

Moja duchovná cesta

12.09.2008 -
Moja duchovná cesta

Prečo cesta? Pretože život je pohyb, vývoj, dynamika. Niekde sme a niekam chceme smerovať.

Prečo duchovná? Lebo šťastie a múdrosť hľadáme zmenou svojho vnútra, objavujeme podstatu seba samého, zdroj vlastného vedomia a bytia.

Prečo moja? Pretože ju nikto iný za mňa neurobí, žiadne cvičebné techniky, žiadne náboženské viery, žiadne vedecké náuky, len odhodlané úprimné a samostatné hľadanie.

Cesty tretieho tisícročia

07.09.2008 -
Cesty tretieho tisícročia

Človek putujúci pozemským životom kráča v ústrety budúcim úspechom súčasnej civilizácie. Je oslnený modernou špičkovou technikou s takmer neobmedzenými možnosťami, globalizáciou, voľným trhom, cielenou pomocou rozvojovým a chudobným, často násilne ovládaným krajinám. Rozvíja sa genetika spolu s modernou medicínou a slobodomyseľnosťou. Uponáhľaní manažéri, ako i noví politici vylepšujú neustále vo svojich prejavoch, čo sa dá. O pár rokov nás bude 10 miliárd a ak naša planéta nebude stačiť, to nevadí, už dnes si môžeme kúpiť pozemok na Mesiaci a čoskoro i na Marse.

Devastácia GAZY

03.09.2008 -
Devastácia GAZY

Kanadský Žid, profesor Harry Shannon, se po návštěvě Gazy stydí za to, co tam spatřil:

„Očekával jsem, že životní podmínky budou v Gaze špatné, když jsem se tam v červenci vydal, ale přesto mne tamní devastace šokovala. Spolu s mým spolucestujícím jsme se do Gazy dostali na křižovatce Erec moderní budovou připomínající letištní terminál. Po výslechu izraelskou pohraniční policií jsme budovu opustili a vydali se dál.

Legitímny zásah

25.08.2008 -
Legitímny zásah

Po veľkom globálnom protiruskom mediánom útoku začínajú prichádzať úplne iné informácie. Tak ako v prípade útoku na Irak, či iných celosvetovo zmedializovaných udalostiach, aj teraz vyplávala pravda na povrch až s určitým oneskorením.

Strata kontaktu s prírodou nás robí nešťastnými

21.08.2008 -
Strata kontaktu s prírodou nás robí nešťastnými

- Rozhovor s Theodore Roszakom
Všimol som si, že mnohé problémy spojené s ekologickou krízou majú natoľko iracionálnu podstatu, že je potrebné pristupovať k nim z psychologického hľadiska. Najzrejmejším je problém rastúceho konzumu. Čím viac som tento problém študoval, tým viac som začínal chápať, že patologické nakupovanie a deštruktívne správanie k životnému prostrediu, nepochádza výlučne z ľudskej chamtivosti, ako sa predpokladalo. Nakupovanie sa stáva predovšetkým formou uvoľnenia, spôsobom ako uniknúť depresii, ako riešiť problémy spôsobené životom v chorej spoločnosti.

Beckovské krúpy

15.08.2008 -
Beckovské krúpy

Krátko po 18:00 sa okresom Nové Mesto nad Váhom prehnala prvá z očakávaných búrok. Prudký vietor a množstvo vody sprevádzalo aj krupobitie.
Takéto krúpy padali v obci Beckov približne o štvrť na sedem.

Na Marse je voda!

01.08.2008 -
Na Marse je voda!

V roku 2000 modul Odyssey objavil známky prítomnosti ľadu na Marse. Odvtedy začali vášnivé diskusie o osídlení tejto planéty. Dnes tu máme dôkaz, ktorý spomínanú tému rozvášni ešte viac. Analýza pôdy uskutočnená vesmírnou sondou Phoenix pred niekoľkými dňami potvrdila prítomnosť vody na červenej planéte.

Kto pochodoval Trenčínom?

24.07.2008 -
Kto pochodoval Trenčínom?

11. července si dali náckové dostaveníčko v Trenčíně, aby si vymohli svobodu projevu pro svou zvrácenou ideologii. Nemuseli se ani moc snažit, například trika s neonacistickými kapelami nechala policii v naprostém klidu.

Creamfields – 12.7.2008

21.07.2008 -
Creamfields – 12.7.2008

Zobudili sme sa do nádherného slnečného rána. Deň ako stvorený pre festival pod holým nebom. Slnko začínalo riadne páliť a voda sa ukázala ako najpálčivejšia potreba. Festivalový areál ešte nebol vo svojej finálnej podobe, ale rozhodli sme sa predsa len dostať k umývadlu. Pri vchode nás šokovali páni zo „Security“, ktorí nám neváhali znehodnotiť lístok, no náramky nemali k dispozícii.

Španielska občianska vojna

19.07.2008 -
Španielska občianska vojna

Letošního 17. a 18. července si připomínáme výročí začátku španělské občanské války, největšího a nejkrvavějšího konfliktu na evropském kontinentu v období mezi dvěma světovými válkami. Kulaté výročí je příležitostí k připomenutí důvodů války, jejího průběhu i k vyvracení černobílého vidění, které u starší generace dodnes přetrvává, a to nejen jako důsledek indoktrinace komunistickým výkladem historie, ale i způsobu, jakým byl tento konflikt nazírán v předmnichovském Československu v době rostoucího ohrožení republiky ze strany nacistického Německa.

„Táto krajina“ má tuším primnoho politológov

17.07.2008 -
„Táto krajina“ má tuším primnoho politológov

Ako dlhoročný abonent a čitateľ Literárneho (dvoj)týždenníka som si s údivom prečítal v čísle 25-26/08 príspevok autora, vedeckého pracovníka Ústavu politických vied SAV a niekoľkonásobného doktora, Daniela Šmihulu „ Náš vzťah k Maďarom“. Našťastie som si potom povšimol názov rubriky „Diskusia“. Priznám sa úprimne, že mi odľahlo! Nuž dovolím si dať na papier zopár svojich názorov k predmetnému príspevku.

Creamfields – 11. júla 2008

15.07.2008 -
Creamfields – 11. júla 2008

Redakcia našich novín dostala pozvanie na Festival Creamfields Central Europe. Po štyroch rokoch sa toto podujatie vrátilo do Českej republiky. Konalo sa na juhu Moravy, len zopár km od Slovenska, Maďarska a Rakúska. V prvom článku vám predstavíme prvý, alebo skôr nultý deň festivalu.

I Z R A E L *1948

10.07.2008 -
I Z R A E L *1948

Celé stáročia žili naši predkovia v krajine, ktorá bola ich vlasťou a domovom. Hoci sa tadiaľto prehnali mnohí dobyvatelia, nikto nás nedokázal zničiť a priviesť na pokraj totálnej likvidácie. Nežijeme tu celkom sami, okrem nás tu žijú aj iné národy, no ich význam je celkom nepatrný. Jedného dňa však začínajú prichádzať cudzinci, prisťahovalci, neovládajúci našu reč, nechápajúci našu kultúru, náboženstvo i mentalitu. Sú z radov nepatrnej menšiny, ktorú sme si nemuseli doteraz vôbec všímať. Prichádzajú z ďalekých krajín a tvrdia, že naša zem je ich zemou, ktorú sme im zabrali.

Cesta po Ázii – Tibet

08.06.2008 -
Cesta po Ázii – Tibet

Dnes večer sme boli v Tibete. Previedli nás ním staroturianski cestovatelia Peter Zobo Husák a Juro Krto Klč. Títo páni absolvovali 7 mesačnú cestu po Ázii. Cez Ukrajinu a Rusko sa dostali vlakom do Mongolska. Odtiaľ cestovali do Číny, Tibetu, Nepálu, Indie, Barmy a Thajska. Cestou domov stihli Pakistan a Irán.

Otázky Respektu vs. odpovede čo sa nehodia...

01.06.2008 -
Otázky Respektu vs. odpovede čo sa nehodia...

...jednoho dne přišel do mé kanceláře redaktor týdeníku Respekt Jan Brabec, aby vyzpovídal poslance Evropského parlamentu a historika PhDr. Miloslava Ransdorfa, CSc. Pro více než hodinový výklad o Gottwaldovi, únoru 1948 a úloze komunistické strany, prošpikovaný netrpělivými otázkami novináře, se však na stránkách Respektu nenašlo místo.

Moja cesta do Poľska a Maďarska v dňoch 2.-5. októbra 1938

15.05.2008 -
Moja cesta do Poľska a Maďarska v dňoch 2.-5. októbra 1938

Poliaci nás majú radi per prokura Maďarov s ašpiráciou na kus Oravy a Spiša. Maďari nás chcú mať pod ochranou svätoštefanskej koruny. Preto nech žije samostatné Slovensko.

Deň matiek

11.05.2008 -
Deň matiek

V 17. storočí vo Veľkej Británii pracovalo u pánov od rána do večera veľa detí bez nároku na voľno. Jedine štvrtá nedeľa počas pôstu bola príležitosťou navštíviť rodičov a doniesť darčeky súrodencom. Tejto nedeli sa začalo hovoriť „ Nedeľa matiek.“

<<Novšie   Staršie>>

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet