Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch

Info

> Počet článkov v téme 24


Prameň > 2008 > Slovenstvo

Slovenstvo
rok 2008

Dokončenie slovanského panteonu

19.01.2008 -
Dokončenie slovanského panteonu

Poslednými jedenástimi božstvami ukončujem 4-mesačný seriál o slovanských bohoch.

(Rozhodol som sa dať ich do jedného článku, lebo sú to bohovia a bohyne, o ktorých mám informácie len na niekoľko viet.)

Starí Slováci

16.01.2008 -
Starí Slováci

Nedávno sme sa z tlače dozvedeli, že vláda falšuje dejiny, pretože vo svojom vyhlásení hovorí o starých Slovákoch vo Veľkomoravskej ríši. Keď o pár dní vydali stanovisko vyše tridsiati slovenskí historici, archeológovia a jazykovedci, v ktorom sa píše, že pomenovanie starí Slováci zodpovedá nielen potrebám slovenskej vedy, ale aj realite, v ktorej žili naši predkovia, neuverejnili ho žiadne noviny.

Jarovít

12.01.2008 -
Jarovít

Tento boh má meno odvodené od slova jarÞ, jarý, silný. Uctievaný bol juhovýchodne od Rujany a vyznačoval sa zrejme podobnými vlastnosťami ako Svantovit na Rujane.
„Som váš boh, ktorý pokrýva pole trávou a lesy lístím. Plody polí a lesov a všetky ostatné veci užitočné ľuďom sú v mojej moci.“

Triglav

05.01.2008 -
Triglav

Nevieme, či to bolo meno pôvodné alebo len priezvisko boha iného mena odvodené z lokálneho zobrazovania s troma hlavami či tvárami.
Napr. štetínsky Triglav mal vraj oči a ústa zakryté zlatou páskou, aby nevidel hriechy ľudí a jeho tri hlavy symbolizovali tri sféry jeho vlády: nebo, zem a peklo.

<<Novšie  

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet