Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Pľúcnik lekársky

Pľúcnik lekársky

Pľúcnik lekársky

Ak už máte nazbieraný podbeľ, na dnešnom nedeľnom výlete vyhľadajte pľúcnik. Rastie na čerstvých, tienistých, na minerálne látky bohatších stanovištiach, v listnatých humóznych lesoch, krovinách od nížin do podhorského stupňa. Kvitne od marca do mája a včelám poskytuje bohatú nektárovú pašu a trocha peľu. Srstnanté listy často so svetlými škvrnami pripomínali našim predkom choré pľúca. Keďže choré pľúca aj lieči, dostal názov Pľúcnik lekársky.


Pľúcnik je trváca, 10-30 cm vysoká drsno chlpatá rastlina s čiernym rozkonáreným podzemkom. Byľ je vzpriamená, chlpatá, žľaznatá, v súkvetí rozkonárená. Prízemné listy sú dlhostopkaté, vajcovité, na báze srdcovité. Listy na byli sú vajcovité až kopijovité, takmer sediace, na líci tmavšie s bledšími okrúhlymi škvrnami, na rube svetlejšie.
Kvety vyrastajú na žľaznatých stopkách z pazúch listov v hustých krátkych závitkoch, sú obojpohlavné, pravidelné. Kalich je rúrkovito zvončekovitý, do tretiny delený. Koruna je lievikovitá, najskôr ružová, neskôr fialová. Plod je hnedá až čierna tvrdka.
Najčastejšie sa zbiera kvitnúca vňať práve teraz zavčasu na jar. Najlepšie je zbieranie ručne, aby sa bylina nedostala do kontaktu s kovom. Materiál sa suší v jednej vrstve na vzdušnom a tienistom mieste. Sušená bylina je mierne náchylná na zaparenie a po vysušení sa veľmi mrví.
Pľúcnik lekársky pôsobí protizápalovo, mierni dráždenie pri kašli a zvyšuje krvnú zrážanlivosť. Podporuje vylučovanie tekutín z tela. Droga nachádza zaujímavé uplatnenie v geriatrii pri liečbe dlhotrvajúcich pľúcnych ochorení starších ľudí. Nezanedbateľný je tiež jej vplyv na liečbu lymfatických uzlín. Ordinuje sa pri ťažkostiach spojených s preháňaním, pri poškodeniach sliznice pažeráka a žalúdka, po užití koncentrovaného alkoholu, horúcich pokrmov a nápojov, alebo ako adjuvantný (zosilňujúci účinok) liek po prehltnutí kyselín či alkálií.
Pľúcnik lekársky je výborný do jarných šalátov. Využite príležitosť ochutnať túto rastlinu priamo v lese. Chuť čerstvo odtrhnutého pľúcniku sa podobá na chuť mladého hrášku. Je to vhodný spôsob ako vyliečiť dlhotrvajúci neústupčivý kašel.
Pre obsah pyrolizidínových alkaloidov sa neodporúča dlhodobé užívanie ani prekročenie terapeutických dávok. Nebezpečné je hlavne prílišné zrážanie krvi. Užívanie drogy sa nedoporučuje tehotným a kojacim ženám a malým deťom. Spravidla sa samostatne neužíva dlhšie ako 3 týždne, v čajových zmesiach sa môže čas užívania dvojnásobiť. Pľúcnik väčšinou používame v čajových zmesiach s inými „antikašlovými“ bylinami.
- redakcia -
18.03.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet