Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Fialka voňavá

Fialka voňavá

Fialka voňavá

Túto jar sa vyskytuje v hojnom počte fialka voňavá. Je to jedna z najstarších liečivých rastlín. Ide o trvácu rastlinu s nápadnými vždy príjemne voňavými kvetmi. Rastie v kroviskách, na medziach a vo svetlých lesoch. Rastliny rastúce v tieni majú tmavšie kvety a sú voňavejšie.


Z krátkeho podzemka vyrastajú zakoreňujúce poplazy s ružicami stopkatých až obličkovitých listov so široko vajcovitými prílistkami. Na hornom okraji sú riasnaté. Kvety majú ostrohu a fialovú korunu. Zriedka sa stáva, že sú sfarbené aj do biela. Po odkvitnutí sa skláňajú k zemi. Plody sú tobolky.
Predmetom liečebného použitia je celá rastlina. Najčastejšie sa zberá celá kvitnúca vňať. Suší sa v tenkých vrstvách bez prístupu slnka na vzdušnom mieste. Je to dôležité pre zachovanie pôvodnej farby kvetov a ich vône. Ak nemáme takéto miesto, treba využiť rýchle sušenie pri umelom teple do 50 C. Bylina sa totiž ľahko zaparuje a vlhne.
Fialka sa používa na uľavenie pri kašli a riedenie hlienu pri čiernom kašli, bronchiálnych kataroch, silnom zahlienení dýchacích ciest a zachrípnutí. Uplatňuje sa aj ako močopudný prostriedok a pri reumatických bolestiach. Zvonka ako obklad je vhodná na zapálené a opuchnuté miesta. Fialka sa osvedčila na omývanie hnisavých rán, kožných vredov a vyrážok. Skúste ju použiť na oplachovanie vlasov pri lupinách. Vôňa fialky tlmí bolesť hlavy. Ak nie je zrovna obdobie kvitnutia, môžete použiť olej do vonnej lampy.
Traduje sa, že po prvej jarnej búrke strácajú kvety fialky vôňu. Nie je to pravda. Ide o zámenu z fialkou psou, ktorá nevonia a začína kvitnúť práve počas prvých jarných búrok, kedy fialka voňavá kvitnúť prestáva. U nás rastie asi 30 druhov fialiek a na celom svete asi 400 druhov.

- redakcia -
25.03.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet