ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Snežienka jarná

Snežienka jarná

Snežienka jarná

Ak sa vyberiete v týchto dňoch na Veľkú Javorinu, môžete sa pokochať kobercami snežienky jarnej. V lesíku už pár metrov pod vysielačom zočíte rozkvitnuté hlávky zvestovateľov jari. Naša fotografia je z 5. apríla na pravé poludnie.


Ide o voľne sa vyskytujúcu európsku rastlinu. V súčasnosti je už chránená a patrí do kategórie „ohrozený druh“, kam sa dostala kvôli nadmernému zberu pre obchodné účely. Nachádzame ju v lužných lesoch, priekopách, humóznych listnatých i zmiešaných lesoch i na vlhkých lúkach.
Často sa s ňou stretáme v parkoch a záhradách, kde sme ju začali pestovať už v 16. storočí. Obľúbená je preto, že patrí medzi prvé kvitnúce rastliny. Znáša nočné mrazíky, takže ju nájdeme už počas teplejšieho februára. Preferuje hlinité výživné pôdy najlepšie prevlhčené spodnou vodou.
Snežienka je nenáročná rastlina 15 až 20 cm vysoká. Stonka je oblá, priama, hore ohnutá s jedným kvetom. Listy sú sivozelené, mäsité, tupé, čiarkovité s bielym lemom.
Cibuľka je veľkosti orechu, má guľovitý až pretiahnutý tvar a veľmi tenkú šupku. Ak sa cibuľka odhalí nad zem, veľmi rýchlo vysychá. Celá rastlina je jedovatá a najviac jedovatých alkaloidov je práve v cibuľke. Pri požití sa otrava prejavuje slinením, zvracaním a hnačkou.
Kvet sa skladá z troch vonkajších šikmo rozostavaných okvetných lístkov a vnútorných menších nazelenalých lupeňov.

- redakcia -
06.04.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet