Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Prvosienka jarná

Prvosienka jarná

Prvosienka jarná

V týchto dňoch na prechádzke lesom môžete nájsť Prvosienku jarnú. Rastie najmä vo svetlejších listnatých lesoch. Nájdeme ju i na horských lúkach a kopcoch. Vyskytuje sa takmer v celej Európe a jej príbuzné druhy rastú aj pri Kaukaze a vo východnej Ázii. Teraz, pri premenlivom jarnom počasí, je šálka prvosienkového čaju vhodnou prevenciou pred chorobami.


Táto rastlina je veľmi vytrvalá. Dorastá do výšky až 30 cm. Druh je dosť variabilný v tvare listov a veľkosti kalicha. Z husto rozkonáreného podzemku vyrastá ružica podlhovastých vajcovitých kučeravých prízemných listov. Na konci vysokého stvolu vyrastá okolík zlatožltých kvetov, ktoré šíria príjemnú medovú vôňu. Plodom je vajcovitá tobolka.
Prvosienka jarná je dobre známa ako liečivá rastlina. Zbierajú sa kvety s kalichom, listy i koreň. Nálev z koreňov slúži ako liek proti horúčke. Vhodný je i na vypotenie a vykašlávanie pri chorobách dýchacích orgánov. Osvedčil sa na úľavu pri astme i pri liečbe srdcových vád.
Kvety obsahujú najmä saponín, ale aj trocha silice, glykozidy, karotén i primulaverín. Čaj z kvetov je obľúbeným sedatívom pri bolestiach hlavy i reumatických bolestiach. Je prostriedkom na spanie pri migrénach, nespavosti, závratoch a rôznych neurózach.
Listy sú cenným zdrojom vitamínu C i ďalších vitamínov. V Rusku sa pre túto vlastnosť tešila prvosienka veľkej obľube hlavne po dlhých zimách. Bol to prvý jarný zdroj týchto látok. Z tohto dôvodu sa zbierali aj sladké korene prvosienok. Prvosienka je skvelým doplnkom stravy pacientov trpiacich na chudokrvnosť, celkovú slabosť a avitaminózu.
V ľudovom liečiteľstve sa používa už niekoľko tisícročí proti katarálním chorobám, zápale priedušiek, čiernemu kašľu, zápalu pľúc, chrípke, angíne, zápale vedľajších nosných dutín. Čaj z prvosienky prečisťuje krv a pomáha tak zbaviť sa látok spôsobujúcich reumu a dnu. Masť sa osvedčila pri liečení podráždenia znamienok, bradavíc a rôznych kožných chorôb.

- redakcia -
10.04.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet