Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Čo sú HEMOROIDY ? ( „ zlatá žila “ )

Čo sú HEMOROIDY ? ( „ zlatá žila “ )

Čo sú HEMOROIDY ? ( „ zlatá žila “ )

Mnohí ľudia, u ktorých sa objavil hemoroidy, sa hanbia za svoj zdravotný problém. Trápia sa však celkom zbytočne. Hemoroidy patria k najrozšírenejším chorobám a v určitej životnej etape postihujú 8 z 10 ľudí. Zväčšené žily v konečníku sú do určitej miery dedičné, ale jednou z príčin ich výskytu je aj zlá životospráva. Nepodliehajte teda pocitu menejcennosti.


Hemoroidy sú rozšírené žilové splete v bezprostrednom vonkajšom alebo vnútornom okolí análneho otvoru. Vyskytujú sa u dospelej populácie. Niektorým pacientom hemoroidy, najmä ak sú malé, vôbec nespôsobujú problémy a sú ľahko zvládnuteľné. Iným sa zas naopak hemoroidy často zapaľujú alebo krvácajú.
Hemoroidy spôsobujú pacientom nemálo problémov ako napríklad: svrbenie, krvácanie, často si nemôže sadnúť, cíti trhavé bolesti v konečníku, zvýšenú teplotu, celkové prejavy choroby (únava, slabosť, ...), chronický zápal konečníka, z ktorého sa môže neskôr vyvinúť rakovina. Z hľadiska lokalizácie ich delíme na vnútorné, vonkajšie a prechodné.
Klasifikácia hemoroidov:
1. Stupeň zahŕňa malé hemoroidy, ktoré len mierne vyčnievajú nad okolitú liznicu. Krvácanie sa objavuje po tvrdej stolice a často sa zastaví samo. Lokálna liečba špeciálnymi čipkami, masťami a čajmi určenými na kúpeľ.
2. Stupeň tvoria o niečo väčšie hemoroidy, ktoré len mierne vyčnievajú nad okolitú sliznicu. Spôsobujú pacientom častejšie bolesti, svrbenie alebo krvácanie.
3. Stupeň tvoria hemoroidy trvale vyčnievajúce do análneho otvoru aj keď pacient na stolicu netlačí. Tieto je možne vrátiť do análneho otvoru. Tu je ešte väčšia pravdepodobnosť krvácania ako pri vyššie uvedených stupňoch.
4. Stupeň klasifikácie dosahujú hemoroidy značných rozmerov, ktoré trvale vyčnievajú cez análny otvor a nemožno ich dostať do análneho otvoru.
Komplikácie sú pomerne časté pri 3 a 4 stupni. Najčastejšie ide o trhliny slizničného krytu, liečebnými metódami ťažko zastaviteľné krvácanie, niekedy sprevádzané neznesiteľnou bolesťou. Pacient je vyradený z pracovného procesu a aj bežný život má veľmi skomplikovaný až pokiaľ sa hemoroidy neodstránia.
Liečba hemoroidov je závislá od ich štádia a príznakov ochorenia a to od použitia medikamentóznej liečby až po chirulgicke odstránenie. Môžeme im však predísť dodržiavaním základných hygienických návykov, správnou životosprávou, ale aj prevenciou.
Na trhu je množstvo prípravkov určených na liečbu alebo prevenciu. Sú to rôzne masti, krémy, tablety, čaje, toaletný papier Hemo-Roll (Tento) a najnovšie aj vlhčené utierky na HEMOROIDY (SANITAS – SR). Už je len na pacientovi, pre ktorý prípravok sa rozhodne. Mňa najviacej zaujali dve možnosti prevencie a liečby. A to toaletný papier a vlhčené utierky na HEMOROIDY.
Toaletný papier Hemo-Roll je na domáce použitie. Ale čo keď idete mimo domova?
Tam je najvýhodnejšie používať vlhčené utierky na HEMOROIDY. Sú diskrétne a hygienické. A tak isto ich môžte používať aj doma.
Použité informácie : www.primar.sk, www.gastroenterolog.com, www.zdravie.sk, www.sanitas.sk
- Pavol Tomšík -
26.04.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet