ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > KoN open air predstavuje Slobodnú Európu

KoN open air predstavuje Slobodnú Európu

KoN open air predstavuje Slobodnú Európu

(16. 6. 2007 - Zelená voda)
Skupina vznikla koncom roku 1989 v kedysi kultovej bratislavskej pivárni Stará sladovňa (slangovo Mamut), ktorá bola v tom čase centrom nielen bratislavského undergroundu a to klasickým spôsobom pri pivnej debate štyroch, vtedy už hudobne ostrieľaných, ale vo vtedajších kapelách nespokojných rockerov.


Pri jednom stole sa v ten deň zišli spevák Whisky, gitarista Sveťo Korbel, basák Braňo Alex a bubeník Peter "Ozi" Hurtig. Debutový album "Pakáreň" vyšiel v roku 1991, počas nahrávania ktorého došlo k prvej personálnej zmene, kedy Ozi kvôli osobným problémom z nej odišiel. nahradil ho vtedajší bubeník Tublatanky Ďuro Černý. Postupne na poste bubeníka kapely sa začína objavovať aj Roman "Čunďo" Čunderlík, ktorý najbližšie roky alternoval s Ďurom na bubeníckej stoličke.
V rokoch 1990 - 1991, vlastne hneď od svojho vzniku, kapela priam raketovo odštartovala svoju dráhu, prevažne však na českej undergroundovej scéne vtedajšej ČSFR, kde hrala aj oveľa viac koncertov ako na Slovensku. Ovplyvnená silnou porevolučnou atmosférou,
čo je na prvý šup zrejmé už len z jej názvu, sa kapela zúčastňuje hneď na veľkých festivaloch a iných mega akciách, napr. na pamätnom porevolučnom spoločnom koncerte vo vypredanej Lucerne v Prahe, ďalej na obrovskej punkovej akcii v pražskom Bunkri pod Stalinovým pomníkom kde bolo okolo 5.000 ľudí a za zmienku stojí aj koncert v Prahe na Štvanici.
Skupina v tom čase získala už významnú pozíciu na undergroundovej scéne. Jej skladby sa objavili na viacero kompiláciach ako napr. "Akce punk", "Punk´s not dead" a mnoho iných. Časopis Rock & Pop udelil Slobodnej Európe renomovanú cenu "Objav roka 1991".
Ďalšia éra kapely sa začína datovať rokom 1992, kedy sa konala zatiaľ najdlhšia súvislá 17-dňová koncertná šnúra po ČSFR. V tomto období však povestné "Sex & drugs & rock´n´roll" začína pomaly ale iste kapelu opantávať, pričom svoje pocity vyjadruje hneď priamo v názve jej druhého albumu "Unavení a zničení", ktorý vyšiel v roku 1994. Toto dielo je zároveň vtedajším posledným významným počinom kapely, po ktorom absolvovala ešte sériu koncertov vo vypredaných kluboch či kulturákoch.
Avšak drogová závislosť všetkých jej členov, s výnimkou aspoň zriedkakedy triezvo a reálne uvažujúceho Whiskyho, spôsobila skoro nielenže zánik kapely, ale takmer i zánik jej členov. To všetko je dostatočný dôvod, prečo kapela v roku 1995 vyhlasila prerušenie svojej činnosti. Oficiálne sa však nikdy nerozpadá!
Zlom v existencii kapely nastal až na prelome rokov 2001/2002, kedy sa v bratislavskom undergroundovom podhubí začína šepkať, že možnosť jej znovuzrodenia môže byť čochvíľa realitou. 22.02.2002 sa konal aspoň jediný súkromný spomienkový koncert na Whiskyho svadbe s hudobníčkou a herečkou Dorotou Nvotovou. Po tejto vydarenej akcii bolo nad slnko jasné, že znovuzrodenie kapely sa stane skutočnosťou.
V lete 2002 sa skupina objavila na pár festivaloch, a od jesene kapela naplno rozbehla svoju činnosť formou koncertov a skladania pesničiek na nový album. V poradí tretí a dlhoočakávaný album po deviatich rokoch vyšiel federálne 19. 5. 2003. Dostal príznačný názov "Trojka".
Kapela od svojho comebacku v roku 2002 do konca roku 2005 odohrala približne 150 koncertov => okrem iných:
nezabudnuteľné spoločné turné so svojou sesterskou skupinou Zóna A pri príležitosti okrúhlych výročí oboch kapiel (ZA - 20 rokov, SE - 15 rokov) pod výstižným názvom „35 rokov punku, chaosu a pakárne na Slovensku“ v októbri a novembri 2004
vydarené rozlúčkové turné pred vyhlásenou pauzou pre absenciu Sveťa na neurčité obdobie pod charakteristickým názvom „1989 - 2005 Tour“ v októbri 2005.
V marci 2006 kapela vydala štvrtý album a to výberovku s názvom „Bestofka“ a mesiac na to odštartovala veľká šnúra koncertov. V priebehu leta so skupinou konečne začína znovu hrávať aj Sveťo a koncerty s dvomi gitarami dostali nový rozmer a väčšie gule. Na konci leta toho istého roku však z kapely po viac ako štyroch rokoch odišiel Tuleň a skupina tak zostala trojčlenná s dvomi koncertnými hosťami. V tejto koncertnej zostave pokračuje ďalej v rámci aktuálnej šnúry, ktorá prebieha ešte stále aj v súčasnosti.
Skupina má dodnes za skoro 17 a pol roka existencie na svedomí 4 albumy, zhruba 13 videoklipov, okolo 550 koncertov, minimálne 1000 prúserov a škandálov a mýtus punk & rock´n´rollovej legendy, pričom však stále platí, a toho sa aj drží, že
ANALÝZA DOKÁZALA HOVNO ...

Zdroj info: www.slobodnaeuropa.sk
- www.konopenair.sk -
26.04.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet