ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Ďalšia atómová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach

Ďalšia atómová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach

Ďalšia atómová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach

Slovensko začne stavbu novej jadrovej elektrárne v roku 2009 alebo 2010. Náklady na stavbu jedného bloku sa odhadujú na 30 miliárd korún. Na budúci rok začne tender na stavbu jedného alebo dvoch blokov novej jadrovej elektrárne. Mala by pravdepodobne vyrásť v Jaslovských Bohuniciach.


"Sme pripravení uzavrieť druhý blok jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach, ale chceme na tomto mieste postaviť jeden alebo dva nové jadrové bloky." - vyjadril sa minister Jahnátek. Stavať elektráreň na mieste starej má výhodu v tom, že tam už existuje infraštruktúra. V areáli V1 je fungujúci prívod chladiacej vody z neďalekej rieky Sĺňava a vyvedený elektrický výkon pomocou vysokonapäťových liniek do elektrickej siete.
Nemecký energetický koncern E.ON postaví pri Trnave novú plynovú elektráreň za 200 miliónov eur, ale naša vláda so spoločnosťou rokuje aj o možnosti postaviť nový jadrový reaktor v Jaslovských Bohuniciach. Fico označil E.ON ako najvážnejšieho partnera pre tento projekt. Slovenská vláda a nemecká firma už začali skúmať technické otázky samotnej výstavby novej atómovej elektrárne.
"Chceme maximálne využiť infraštruktúru v Bohuniciach, najmä po uzatvorení dvoch jadrových blokov. Nebránime sa tomu, aby šlo o nový jadrový reaktor." - poznamenal premiér Fico. Areál disponuje systémom ciest, železnicou, ktorá slúži na prevážanie paliva či tlakovej nádoby reaktora a má vybudovanú kanaliyáciu. Navyše lokalita V1 je na seizmicky stabilnom podloží.
Záujem spoločností o podnikanie v energetike na Slovensku v poslednom období rastie. Dôvodom je očakávaný nedostatok elektrickej energie po odstavení jadrovej elektrárne V1. Hovorkyňa premiéra Silvia Glendová vyhlásila, že vláda má na výstavbu reaktora v Jaslovských Bohuniciach sedem až desať ponúk.

- redakcia -
01.05.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet