ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Chcete si kúpiť svoju prvú nehnuteľnosť?

Chcete si kúpiť svoju prvú nehnuteľnosť?

Chcete si kúpiť svoju prvú nehnuteľnosť?

Okres Nové Mesto nad Váhom má veľký problém. Napriek tomu, že tu tzv. silné ročníky prichádzajú do veku, kedy sa potreba vlastného bývania stáva nevyhnutnosťou, nie je kam. V strednopovažskom regióne sa totiž tento fakt zanedbal pri plánovaní bytovej výstavby.


(foto k článku - pohľad na Nové Mesto nad Váhom z hradu Tematín)

Cenový búúm!
Začiatkom roku 2007 sa v našom regióne držala cena bytov do 30 000,- Sk/m2. V posledných dvoch mesiacoch však realitné periodiká uvádzajú 45 000,- Sk/m2. Kam až trh vytlačí cenu nevedno. Nepomer ponuky voči dopytu je a dlho aj bude v extrémnom nepomere.
Staršie byty prakticky nikto neponúka. Kto má aj takúto nehnuteľnosť „navyše“, nepredá ju, ale radšej prenajíma. O cenách prenájmu sa nemusíme ani baviť. Ich výška je samozrejme podobne vymršťovaná do extrémov. Napríklad za prenájom zrekonštruovanej garsónky v klasickom panelovom dome z 80-tych rokov zaplatíte 6 000,- Sk/mesiac.

Aká je ponuka nových bytov?
Ak sa aj niekde postaví individuálna bytová výstavba do osobného vlastníctva, jednoduchou matematikou si môžeme spočítať koľko stojí „bytík“ o rozlohe 30 m2. Pre väčšinu ľudí silných ročníkov (1975 – 1985), bývajúcich stále u rodičov, sa stáva vlastné bývanie nedostupné. Nejde však len o cenu, ale aj o počet novostavieb. Uspokojovanie dopytu je zanedbateľné v okresnom meste i v obciach a mestách regiónu.
Riešenie je teda jediné – začať čo najrýchlejšie stavať. Mnohí ľudia spomínanej generácie nielenže začínajú zakladať rodiny, ale mnohí sú stále v zahraničí. Keď sa vrátia do rodného kraja, bude už neskoro špekulovať, ako sa vysporiadať s otázkou bývania. Navyše tu chcú bývať ľudia z Oravy, východu, ..., ktorí sú nútení pracovať v okolitých podnikoch na týždňovky. Samosprávy to ale nemajú ľahké.
Väčšina pozemkov našich miest a obcí už je zastavaná a zvyšné plochy vyčlenené na výstavbu, majú súkromní vlastníci. Tí sa domnievajú, že cena nehnuteľností pôjde rapídne nahor po zavedení eura. Preto svoje majetky držia, platia za ne dane a modlia sa, aby to tak bolo čo najskôr. Ak za nimi príde potencionálny kupca (často aj daná samospráva), premrštia cenu tak, že to nie je akceptovateľné. Teda nie je ani kde stavať.

Čo, keď príde jedinečná šanca?
V prípade „výskytu“ zaujímavej ponuky musíte zareagovať, čo najskôr. Inak vás niekto jednoducho predbehne (rýchlejší vyhráva). Skúšali ste už volať na inzerát v regionálnych inzertných novinách? Už vtedy, keď prídu do schránky, na dané číslo volá niekoľko ľudí.
Ale povedzme, že uspejete v telefonickom závode. Čo kapitál? Máte celú hotovosť, alebo si treba niekde požičať. Najistejšou a najschodnejšou cestou je pravdepodobne úver viazaný na nehnuteľnosť. Tu však treba rýchlo zanalyzovať ponuky viacerých bánk. Na to má málokto čas a väčšinou keď tam človek vstúpi, ako prvé, ho tam spracujú pracovníci danej banky.

Ak do nového, tak s kapitálom
Na nové nehnuteľnosti (byty i rodinné domy) je navýhodnejšie získať úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Ten si však vyžaduje disponovanie kapitálom vo výške 20 % z ceny nehnuteľnosti. Nemusí to byť len v hotovosti, ale aj v inej forme. Treba na to však myslieť vopred, lebo neplánovane väčšine z nás peniaze nepribúdajú.
Napriek euforickému zavrhovaniu plánovania, ako charakteristickej črty socialistického zriadenia, prichádzame na to, že bez plánov je rozvoj ohrozený. Ak nemajú samosprávy plán, nevedia, kedy, kde a koľko postaviť. Ak nemajú občania plán, nevedia koľko, ako a kedy majú nasporiť. Ak treba finančné prostriedky na riešenie otázky bývania, treba vedieť aj kedy, aj koľko, aj ako a aj kde.

Centrum bývania
Táto problematika sa zdá zložitá. Ona aj zložitá je. Určite je zložitá pre tých, ktorí sa ňou nezaoberajú profesionálne a potrebujú jednorázovo vstúpiť na trh s nehnuteľnosťami. Problémov je skutočne neúrekom. Od zložitej byrokracie, cez analýzu danej situácie až po plánovanie. Preto v Novom Meste nad Váhom vzniklo Centrum bývania, ktoré je jedinečným centrom všetkých inštitúcií a subjektov pôsobiacich na trhu s nehnuteľnosťami.
- Tomáš Šarman -
03.05.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet