ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > KoN Open Air predstavuje Chikilikitua

KoN Open Air predstavuje Chikilikitua

KoN Open Air predstavuje Chikilikitua

Dnes predstavíme ďalšiu kapelku, ktorú si môžte prísť vypočuť 16. 6. 2007 na pláž Zelenej vody. Vystúpenie je naplánované na 18:45 až 20:00. Nezabudnite! => tretia júnová sobota pri Dome rybárov.


1994-99
V júni 1994 sa v skúšobni v Prešove stretli traja chlapci s minimálnymi vedomosťami o hudobných nástrojoch. Zostava: Martin Višnovsky, Marián Ivan, Peter Šima. Po prvotných pokusoch sa v septembri 1995 začal skladať nový koncertný program, už aj s klávesákom Tomášom Višnovským. V decembri 1996 kapela nahrala prvé neoficiálne demo v skúšobni, ktoré obsahovalo 15 pesničiek. V roku 1997 odohrali 25 koncertov na Slovensku. Nahrali demo v slovenskom rozhlase Prešov. Začínajú prvé prezentácie v médiách a získavanie množstva kontaktov. Vzápätí sa spúšťa natáčanie prvého videoklipu na pesničku Gdo ja. Do kapely prichádza Tomáš Paľo - trombon, flauta. Vo februári 1998 nahrala Chikilikitua prvý album "Nezatvaraj Milan dvere, ktorý bol vydaný na MC vlastným nákladom. Nasledujú veľmi priaznivé recenzie na Slovenku i v Čechách. Chalani odohrali viac ako 30 koncertov na Slovensku, medzi nimi aj festivaly Pohoda a Revište. Na post gitaristu nastupuje Ľubo Petruška. V roku 1999 samé koncerty - napr. i známe festivaly už aj v Čechách (Bohnice, Rocková Horní Lhota, Pohoda, Revište atd.).

2000
V roku 2000 nahrala kapela album `Budeš musel vlasy na blond prefarbil`. Album opäť vychádza len na MC. Okolo 50 koncertov po kluboch a festivaloch na Slovensku a Čechách. Pre STV sa natočil klip na pesničku LaLa. V auguste z kapely odchádza Maňas. V decembri prvé Slovenské turné, ktoré pozostáva z 15 koncertov.

2001
Bol rok zasvätený koncertom. Chikilikitua odohrala viac ako 70 vystúpení, a pribúdajú ďalšie krajiny. V novembri odohrali za 7 dní 11 koncertov. Dokonca prišlo prvé turné v Maďarsku (so skupinou Másfél), na čo nadväzuje pozvanie na festival Sziget do Budapešti a prvé koncerty v Poľsku. Z kapely odchádza ďalší zakladajúci člen Pipo.

2002
Od začiatku roka 2002 Slovensko-české turné s maďarskou kapelou Másfél, stále väčšie získavanie si sympatií v Čechách a Maďarsku, čo vyústilo do pozvaní na festivaly Trutnov open air a najväčší európsky festival Sziget v Budapešti.

2003
V júni 2003 sa kapele prvýkrát podarilo vycestovať na koncerty do Francúzska, Nemecka a Belgicka. Do Nemecka sa ešte počas roka dva krát vrátili. Od 23. 7. nahrávanie nového albumu, "Choďte sa hrať pred vlastný vchod" v Millenium records. V lete opäť Sziget festival, Trutnov, Pohoda, Hodokvas, pribúdajú ďalšie a ďalšie.

2004
Po neuveriteľnom a zároveň pre členov skupiny nepochopiteľnom úspechu pesničky `Laska moja de si` boli nominovaní na Aurela (cena kritiky) za `Objav roka` a `Obal roka`. Do konca roka natočili ešte klipy na Ďakujem a Monte Carlo. Chikilikitua odohrala okolo 120 koncertov, najviac vydarené boli Sziget, Freital a veľkolepý koncoročný zájazd do Skopje (Taskirat festival).

2005
Začiatkom roku 2005 získava formácia ďalšiu nomináciu na cenu Aurel za `Videoklip roka` k pesničke `Laska moja de si`. Tomáš Paľo opúšťa skupinu. Popri nahrávaní albumu v auguste a septembri skupina naďalej husto koncertovala na českých a slovenských festivalových pódiách. V septembri došlo k podpisu zmluvy na nasledujúce platne s labelom SONY/BMG. Oficiálny dátum vydania novej platne `Dvojkilometrový jeleň` bol stanovený na 31.10.2005.

2006
Nominácia na cenu Aurel za „Najlepší alternatívny album roka“. Od marca slovensko-české turné s kapelou Horkýže Slíže. V júni krátke turné po Francúzsku a v lete festivaly Sziget , Rock for People, Trutnov , Hodokvas atdˇ.


Viac info o festivale KoN Open Air, kde bude kapela hrať TU

- Zdroj chikilikitua.szm.sk -
20.05.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet