Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > Hodnotenie činností komisií MsZ v roku 2004

Hodnotenie činností komisií MsZ v roku 2004

V roku 2004 komisie pri MsZ pracovali naďalej v zmysle schváleného štatútu a plánov práce, ktoré si komisie schválili začiatkom roku 2004. Došlo i k niektorým zmenám v zložení komisií, ktoré schválilo MsZ. Tie sa dotkli KOŽP, kde na vlastnú žiadost\' ukončila svoje posobenie v komisii p.Slávka Malecová a za člena komisie bol! schválený MsZ p.lng.Brenk. Rovnako došlo k zmene aj v KŠMŠ, kde sa členstva komisie vzdal p.Košt\'ál a schválený bol p.Predinský. Uvedený zmeny nemajú iba charakter procedurálny a formálny, ale znamenajú aj posilnenie v činnosti komisií.


Komisia pre ochranu životného prostredia

V hodnotenom období KOŽP pracovala v 11-člennom zložení. Na poste predsedu naďalej pracoval Ing.Čavič. Komisia pracovala podl'a schváleného plánu, zasadala ii-krát. 18.mája sa uskutočnilo mimoriadne zasadnutie komisie. Dve zasadnutia boli výjazdové (muničný sklad na UI.Bzinskej, Ulica 1.mája a D.Š.zámostského). Obe výjazdové zasadnutia sa dotýkali rekonštrukcie verejnej zelene a sjetí v uvedených lokalitách. Účast' na zasadnutiach bola 65%.

Komisia sa zaoberala nasledovnými tematickými okruhmi:
  1. Preskúmanie investičných zámerov v meste z hl'adiska záujmov mesta chránených zákonmi v jednotlivých zložkách ŽP s dorazom na ochranu ovzdušia, vod, živú zložku prírody a na nakladanie s odpadmi,
  2. Odporúčania s výrubom drevín a rekonštrukcia verejnej zelene,
  3. Spracovanie koncepčných materiálov - projekty rekonštrukcie zelene, smernjce na uplatenie štátnej správy ochrany drevín, spracovanie projektov v oblasti nakladania s komunálnymi odpadmi.
  4. Okrem toho komisia dopracovala program sociálno-ekonomického rozvoja TSK ako podkladového materiálu k žiadostiam o finančné prostriedky z podporných fondov.
Ad 1. Komisia zaujímala stanovisko k:

a) 3 projekty výstavby bytových domov v lokalite Mnešice-Záhumenice,
b) výstavba vel'kokapacitnej predajne TESCO,
c) zámer spoločnosti Kematen Cosmetics s.r.o. vybudovat' vel'kokapacitné sklady a výrobné priestory v areáli bývalej Palmy,
d) plánovanej rekonštrukcii miestnych komunikácií na uliciach Komenského, Gábriša a rekonštrukciu sietí na uliciach Piešťanská, Klčové a 1.mája,
e) výstavbe predajne potravín LlDL,
f) výstavbe výrobnej haly spoločnosti Emerson,
g) výstavbe závodu na výrobu optických nosičov dát UMC Slovakia s.r.o.

Komisia sa zaoberala projektom rekonštrukcie železničnej trate Nové Mesto nad Váhom - Považská Bystrica.

Ad 2. V oblasti obhospodarovania verejnej zelene prerokovala žiadosti o výrub v 49 prípadoch. Žiadosti sa dotýkali výrubu 325 stromov a 486 m krov. Vysoký počet výrubov je z dovodu rekonštrukcie zelene súvisiacej s rekonštrukciou sjetí. Nevyhovelo sa v 20% žiadostí o výrub.
Ad 3. Komisia mestu neodporučila vypracovat' VZN o ochrane drevín, pretože nie je taká opora v zákone o ochrane prírody a krajiny.

    V oblasti    ochrany    ovzdušia    komisia    prerokovala    správu    o počte znečist'ovatel'ov ovzdušia a o objemoch exhalátov vypúšt'aných do ovzdušia v meste strednými zdrojmi znečist'ovania ovzdušia.

Významná čast' práce komisie predstavovala oblast' odpadového hospodárstva. Komisia prerokovala viacero projektov:
A. Projekt spolupráce so združením obcí Bezovec - Javorina
B. Výstavba zberného dvora komunálnych odpadov a drobných stavebných
    odpadov
C. Výstavba kompostárne na Ul.banskej v Novom Meste nad Váhom - od
    realizácie mesto ustúpjlo.

Komisia sa zaoberala problematikou racionalizácie separovania jednotlivých zložiek KO v meste a návrhmi sposobu likvidácie čiernych skládok KO, ukončením banskej činnosti v časti dobývacieho priestoru nevyhradených nerastov na ZV, využitím terénu č.2 v rekreačnej oblasti ZV na rekreačné účely, ako aj úrovňou akcií uskutočnených pri príležitosti novomestského Dňa Zeme. Komisia v uplynulom období si naplánované úlohy splnila a práca členov komisie bola prínosom pre činnost' MsZ.

Komisia finančná, správy majetku a hospodárskeho rozvoja mesta

Komisia zasadala v roku 2004 6-krát s celkovou účast'ou členov 73%. Komisia je 9 členná, je na vel'mi dobrej odbornej úrovni: 5 členov pracuje na ekonomickom úseku, majú dlhoročné skúsenosti pri tvorbe rozpočtu, pri plánovaní, v oblasti štatistiky, 2 členovia sú podnikatelia, 1 člen je právnik na úrade práce a 1 člen je riadiacim pracovníkom Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

    Komisia prerokovala :
  • rozpočet mesta na rok 2004,
  • správu o hospodárení mesta a ním riadených organizácií za rok 2003, za I.štvrt'rok 2004 a za 1.polrok 2004,
  • dodatky k VZN,
  • predaj nehnutel'ností.

Komisia výstavby, investícií a územného rozvoja mesta

Počet členov komisie je 15. Počet zasadnutí v roku 2004 bolo 7 s priemernou účasťou 71 %.
Najdoležitejšie prejednávané návrhy a informácie na zasadnutiach komisie:
  • návrh výstavby domu dochodcov pri parku J.M.Hurbana,
  • návrh výstavby bytových domov na sídlisku Mnešice-Záhumenjce, informácia o preinvestovaných investičných výdavkoch mesta za rok 2003,
  • informácia o investičných výdavkoch na rok 2004, schválených MsZ v rozpočte mesta,
  • návrh rekonštrukcie budovy pobočky Slovenskej sporitel'ne na Námestí slobody v Novom Meste nad Váhom,
  • návrh kruhového objazdu na Hviezdoslavovej ulici,
  • návrh nadstavby a rekonštrukcie rodinného domu na rohu ulic Bernolákova
  • a Štúrova,
  • návrh hromadného parkoviska na Komenského ulici,
  • návrh dostavby výrobných a skladovacích objektov firmy Kematen Cosmetics na Malinovského ulici,
  • návrh rekonštrukcie a dostavby objektu na rohu ulic Železničná a Ctiborova,
  • návrh kruhového objazdu na uliciach Odborárska - Holubyho a kruhového objazdu na uliciach J.Kollára - Hviezdoslavova,
  • návrh polyfunkčného domu v susedstve terajšieho parkoviska na Komenského ulici,
  • návrh obchodného centra v priestore centra bývalej zbernej služby ČSAD na Trenčianskej ulici.

Komisia sociálna a zdravotníctva

Komisia od začiatku volebného obdobia pracuje bez zmien v 11 členom zložení. V hodnotenom období roku 2004 sa členovia komisie zišli 11 x s priemernou 72% účast'ou . V oblasti sociálnej politiky mesta sa komisia zaoberala žiadosťami občanovo jednorázovú finančnú výpomoc. Z 86 predložených žiadostí bolo doporučených 74 žiadostí, čo predstavuje 240 425,-Sk sociálnej pomoci občanom. Primátor mesta poskytol 4 mimoriadne výpomoci v sume 61 815,-Sk pre prevádzku útulku, z toho 1 pre občana v sume 3 OOO,-Sk.
Členovia komisie sa taktiež zaoberali vývojom legislatívy v sociálnej oblasti a jej dopadmi na nízko príjmové domácnosti, najma zákonom o pomoci v hmotnej núdzi a aktivačný príspevok.
Komisia sa taktiež zaoberala výnosom MPSVaR o poskytovaní dotácie na stravu pre diet'a v hmotnej núdzi a dotácie na školské potreby pre dieťa v hmotnej núdzi. Mesto v uplynulom roku poskytlo dotáciu na stravu pre 112 detí v meste.
V zmysle zákona č.658/2002 Z.z. na základe ktorého sa odvíjajú prídavky na deti rodičom, ktorých deti si neplnia povinnú školskú dochádzku, mesto bolo osobitným príjemcom prídavkov pre 11 detí.
V oblasti zdravotnej sa komisia priebežne zaoberala súčasným stavom zdravotnej starostlivosti v našom meste, činnost'ou jednotlivých ambulancií, počtom odborných lekárov. Komisia i v budúcom období bude naďalej sledovat' zabezpečenie dostupnosti a kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti v našom meste.

Komisia pre rozvoj bývania

Komisia v hodnotenom období pracovala v nezmenenom počte - 11 členov. Jej hlavnou náplňou bolo preverovat' žiadosti, ktoré boli zaradené do zoznamu uchádzačov o byt a následne navrhovat' poradovník na pridelenie bytov pre jednotlivé roky vzhl'adom na reálny predpoklad získania bvtov do vlastníctva mesta.

Komisia zasadala 1 O-krát s priemernou účasťou 90%. Celkom preverila 125 žiadostí. K dnešnému dňu je na MsÚ evidovaných 304 žiadostí.

Komisia školstva, mládeže a športu

Komisia pracovala v zmenenom zložení tak ako som uviedol. Členovia komisie sa zišli 6x s priemernou účasťou 85%. Súčasťou komisie je i RR škol. Komisia pracovala podl'a schváleného plánu práce.
Práca komisie bola zameraná na :
1. Vedomostné súťaže a technické súťaže
  • súťaž zručnosti žiakov ZŠ,
  • Zenit - technická tvorivosť ZŠ,
  • Novomestské rozlety - súťaž v esejistickej tvorbe žiakov ZŠ,
  • Otázniky histórie - sút'až žiakov SŠ v spolupráci s APS.
Celkove sa na týchto sút'ažiach zúčastnilo 176 detí.
2. Športové sút'aže
  • nohejbalový turnaj pre ZŠ a SŠ o pohár primátora,
  • memoriál R.Zongora vo futbale,
  • beh olympijského dňa,
  • LŠH pre ZŠ a SŠ o pohár primátora,
  • olympiáda detí MŠ,
  • štafetový beh žiakov ZŠ,
  • stolnotenisový turnaj žiakov ZŠ
Celkovo sa do týchto sút'aží zapojilo 500 detí.
Komisia bola spoluorganizátorom d'al'ších pod ujatí : Deň Zeme, Deň mariek, Deň detí, Posolstvo olympijským Aténam, Svetový deň učitel'ov, príchod Mikuláša. Po prvýkrát komisia zorganizovala celomestské oslavy Dňa učitel'ov v mesiaci marci.
Rovnako sa komisia zaoberala závažnými dokumentami a podiel'ala sa na spracovávaní koncepčných materiálov dotýkajúcich sa:
  • programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta,
  • plánu racionalizácie siete ZŠ na území mesta,
  • kreovania RR so štatútom RR,
  • smernice na bezplatné poskytovanie vzájomných výkonov škol a ŠZ
  • v zriad'ovatel'skej p6sobnosti mesta,
  • smernice o spoločnom školskom obvode ZŠ (ZŠ Višňové),
  • smernice pre udelenie ceny primátora "Osobnost' mesta".
Predmetom posudzovania boli aj návrhy na realizáciu odbornej praxe žiakov ZSPŠ v odbore informatiky a informačných technológií v ZŠ, SŠ a v úradoch, ako aj výsledky a účinnost' kontroly MsP pri záškoláctve žiakov ZŠ a SŠ, ochrana nefajčiarov podl'a zákona.
Návrhy na zlepšenie spolupráce ZŠ a SŠ, mesta,ŠK :
  • na návrh predsedu RR by mal MsÚ iniciovat' na úrovni mesta stretnutie riaditel'ov ZŠ a SŠ s predstavitel'mi zamestnávatel'ov na území mesta s ciel'om koordinácie strategických zámerov v oblasti profilácie študijných odborov a programov, ktoré budú korešpondovať s potrebami a zámermi priemyselného rozvoja regiónu, nakol'ko vedenie mesta získalo pre rozvoj zamestnanosti zahraničných investorov,
  • komisia navrhla vytvorit' na MsÚ OŠ a TK databázu uchádzačov o učitel'ské
  • miesto. ktorá ziednoduší školám riešenie zastuoovania chvbaiúcich učitel'ov, v zmysle príslušných predpisov o ochrane osobných údajov,
  • vzdelávacie poukazy žiakov na krúžky využit' v hociktorom školskom zariadení na    území mesta,
  • Ing.J.Hargaš navrhol, aby sa obnovila rada riaditel'ov podnikov na území mesta,    ktorá bude spolupracovať s radou riaditel'ov škol,
  • RR vyzvala zástupcu mesta, aby pomohlo mesto riešiť otázku harmonizácie dopravy do a z mesta.

Komisia kultúry a spoločenských vzťahov

V roku 2004 komisia pracovala v nezmenenom zložení. Zišla sa 6-krát s priemernou účasťou 93%. Okruh záujmu komisie tvorí problematika činnosti MsKS, ale i iných subjektov podiel'ajúcich sa na kultúrnom živote mesta (Múzeum, knižnica, OZ,    ). Komisia vyslovila spokojnosť s činnosťou oddelenia záujmovo-umeleckej
práce. Vel'mi dobre bolí hodnotené súbory ZUČ (Otava, SDOS Javorina), ktoré reprezentujú naše mesto i v zahraničí (ČR, Srbsko). Svoju činnosť začínajú rozvíjať i ďal'šie súbory-MKO, folková hudobná skupina Premeny. Milovníci divadla majú možnosť cestovať za špičkovými divadlami do Bratislavy i Prahy. Tieto zájazdy sa rovnako dotýkajú aj opery, muzikálov i baletu. V centre pozornosti komisie bolo aj organizovanie 10 výstav už inštitucionálne zriadenou Galériou P.Matejku. Galéria nadv8zuje i medzinárodné styky. Po izraelských umelcoch vystavoval aj rumunský autor vďaka spolupráce s vel'vyslanectvom Rumunska. K dnešnému dňu galéria vlastní 92 umeleckých diel (obrazov, soch, grafík a kresieb) v cel kovej hodnote 1,5 mil.Sk. Galéria poriada výstavy i v iných mestách (Trenčín, Piešťany, Považská Bystrica, Fil'akovo). Ku cti novomestských rodákov - umelcov slúži, že fond galérie nie je budovaný len z nákupu, ale aj z darov.
Niekol'kokrát sa komisia zaoberala i úrovňou mesačníka Novomestský spravodajca. Uvedené periodikum má podporu i čitatel'nosť u občanov mesta. Jeho náklad je 1200 ks. V roku 2004 bol a remitenda 0%.
Treba však povedať i to, že v súčasnosti NS nemá konkurenciu, v zmysle iného konkurenčného periodika jiného konkurenčného prostredia. O otázkach NS, jeho obsahovému zameraniu i smerovaniu budeme hovoriť na inom zasadnutí MsZ.
Komisia venovala pozornosť i hodnoteniu práce kina Považan vychádzajúc z faktora krízy kín v celej SR. Naše kino je na 43.mieste celoštátneho rebríčka úspešnosti zostavovaného na základe príjmov. Perspektívy riešenia otázok zníženia ekonomických strát v kine budú poslancom MsZ predložené na zasadnutí MsZ v priebehu roka 2005.
Komisia na svojich zasadnutiach konštatovala, že na vel'mi dobrej úrovni pracuje Mestská knižnica. Doležitým faktorom je, že komisia dokáže pútať na seba pozornost' roznorodými aktivitami - líterárne besedy, literárne večery, literárny klub, spoluorganizátorstvom r6znych súťaží pre ZŠ i SŠ na území mesta a iné.
Súčast'ou nášho kultúrneho života sú i festivaly, ktoré sa dostávajú nielen do povedomia novomešťanov, ale i širšieho kultúrneho života mimo Nového Mesta nad Váhom. K týmto festivalovým podujatiam sa pripravujú i ďalšie s ciel'om oživenia kultúrneho diania v novozrekonštruovanej a vybudovanej CMZ. Komisia posobí ako prierezová komisia spoločenských vzťahov a sleduje aj činnosť iných subjektov (ZUŠ,CVČ,ZŠ,SŠň. Zaoberala sa aj negatívnymi javmi v našom meste (spreyerstvo, vandalizmus). V nastávajúcom období bude na zasadnutie tejto komisie prizývaná taktiež MsP.
Možem konštatovat', že v našom meste sú vytvorené vel'mi dobré podmienky na realizáciu kultúrneho života a jeho rozvoj.

Komisia pre bezpečnost' a verejný poriadok

Komisia pracuje ako prierezová komisia v takom zložení ako pracovala na začiatku volebného obdobia. Svojou kontrolnou činnost'ou nadviazala na spoluprácu s MsP, OOPZ SR a Rybárskou strážou. Okrem toho komisia spolupracuje aj s ostatnými komisiami MsZ (ORM,KVMaŠ,KKaSV    ). Nezastupitel'né miesto má
spolupráca tejto komisie s KOŽP pri kontrole čiernych skládok.
Bez povšimnutia nezostalo ani mestské trhovisko, kde boli vykonané v spolupráci s MsP a oddelením OCR MsÚ kontroly. Kontrola na prítomnost' dusičnanov v jarnej zelenine bola vykonaná na základe požiadavky MsÚ prostredníctvom Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne. Na základe informácií školských zariadení komisia v spolupráci s MsP venovala náležitú pozornost' záškoláctvu.
Rovnakú pozornost' venovala komisia aj ROZV - čistote na parkoviskách i prenajatých plážach. Po upozornení zo strany MsP boli nedostatky odstránené. Činnost' komisie potvrdzuje, že vznik a kreovanie tejto komisie bol opodstatnený a dnes táto komisia má svoje nezastupitel'né miesto v komisiách MsZ.
V roku 2005 dojde k zmene v zložení tejto komisie, kde z pracovných dóvodov ukončí svoju činnost' v komisii p.Munka.

Komisia dopravného rozvoja mesta

Za uplynulé obdobie činnost' komisie vychádzala za spracovaného ročného plánu. Komisia sa zišla lx, 5x bol o výjazdové zasadnutie. V komisii pracuje 11 členov. Účast' na zasadnutiach bola 81%. Na zasadnutiach komisie akrem členov komisie sa zúčastňoval náčelník MsP, pracovník odboru dopravy OÚ Nové Mesto nad Váhom, pracovník OR PZ SR - 001 Trenčín, pracovníci TSM a vedenie mesta.
Komisia popri riešení pripomienok a námetov občanova organizácií pracujúcich na území mesta kládla doraz na koncepčné riešenie dopravnej situácie mesta, zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky, zlepšenie stavu miestnych komunikácií a chodníkov na území mesta. Rovnako komisia na svojich zasadnutiach posudzovala projekty a dávala odporúčajúce návrhy z hl'adiska riešenia dopravnej situácie (projekt LlOK, TESCO, modernizácia žeLtrate Trnava -Nové Mesto nad Váhom, prístavba výrobnej a skladovej haly pre výrobu firmy Kematen Cosmetics, s.r.o.)
Činnost' komisie bola posudzovaná na zasadnutí MsR.
- materiál na 14. zasadnutie MsZ - spracoval: PhDr. A. Koreň -
07.03.2005

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet