ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > Šetrite si zdravie alebo dosť bolo nikotínu!

Šetrite si zdravie alebo dosť bolo nikotínu!

Šetrite si zdravie alebo dosť bolo nikotínu!

Určite ste už niekedy nahlas a bez výstrahy vyriekli vetu: \"Telo má ísť do hrobu zhumpľované, tak prečo by som nepil, nefajčil ...\" My pre vás máme niekoľko dôvodov, pre ktoré sa oplatí vzdať nikotínu. Ak vám naše dôvody nestačia, skúste navštíviť onkologické oddelenie najbližšej . nemocnice.


Zrejme už aj váš malý syn prišiel zo školy s poznatkom, že fajčenie škodí zdraviu. To, čo možno neviete ani vy a určite to nevie váš potomok, je, že už nacisti objavili súvislosť medzi rakovinou pľúc a fajčením. Podarilo sa to doktorovi Karlovi Astellovi, ktorý pôsobil v Ústave pre výskum a nebezpečenstvo tabaku. Výsledky jeho výskumu však nikdy neuverejnili na medzinárodnej úrovni a pred skončením druhej svetovej vojny zapadli v pivnici ústavu. Svet potreboval rozkrútiť veľký biznis s drogou zvanou nikotín. A tí, čo sa stali závislými od nikotínu, nepripúšťajú, že ich zlozvyk roztáča biznis s drogami a vháňa peniaze do vreciek podnikateľom, zväčša nefajčiarom.

Čo núti človeka siahať po ďalšej

Dnes je už vedcom jasné, ako dochádza k návyku na nikotín. Je to jednoduché. Ide o jednu z najrýchlejšie pôsobiacich drog. Medzi vdýchnutím dymu a príjemným pocitom v organizme prebehne len sedem sekúnd. Pľúcne tkanivo zareaguje na prídel nikotínu, oxidu uhličitého a koktailu štyroch tisícok karcinogénov. Krv sa prečerpá z pľúc do mozgu a zaplaví ho nikotínom. Tam na neho čakajú nikotínové receptory. Jedna sada vysiela signály bdelosti a stresu a druhá sada týchto receptorov vysiela slasti. A práve to je dôvod, prečo si potiahnete znovu a znovu.

Tvrdá droga

Nikotín je podľa vedcov z lekárskej fakulty na Vermontskej univerzite jednou z najnávykovejších látok. Pri aplikácií do žily si ho šesť z ôsmich testovaných splietlo s kokaínom. Alarmujúca je skutočnosť, že kým alkoholikmi sa stane päť až desať percent ľudí z tých čo konzumujú alkohol, si na heroín okamžite navykne 30 percent ľudí, na tabak si ich pri občasnej konzumácii navykne až 70 percent ľudí. Navyše do cigariet sa pridávajú aj prísady, ktoré zvyšujú návykovosť.

Ste ohrození?

Lekári sa už dlho snažia zistiť, čo spôsobuje, že niektorí ľudia môžu dlho rekreačne fajčiť a iní sa stanú od nikotínu závislí okamžite. Zistili, že je to tým, že niektorí ľudia majú nízku hladinu dopamínu. To je chemická látka obsiahnutá v mozgu, ktorá prenáša signály slasti. Platí to rovnako pri čokoláde, ako pri nikotíne. A tak ľudia s nižšou hladinou dopamínu majú z fajčenia omnoho menšiu rozkoš ako tí, čo majú dopamínu viac. To je aj dôvod, prečo fajčiari zvyknú zároveň požívať neprimerané množstvá alkoholu. Alkohol totiž povzbudzuje uvoľňovanie dopamínu. Je známe, že keď si odvykáte od cigariet, často prestanete aj piť.

Čo vám nikotín prinesie do života

  • Závislost'.
  • Riziko rakoviny prúc.
  • Riziko srdcovo-cievnych ochorení.
  • Páchnuci dych a žlté zuby.
  • Zníženie potencie.
  • Zlý príklad pre vaše potomstvo a v prípade, že fajčíte v byte, zvýšenie šance, že vaše deti budú alergici.
  • Rýchlejšie starnúcu pleť' so sivastým nádychom.
  • Ak skoncujete s cigaretami vo vyššom veku, je veľmi pravdepodobné, že priberiete aj o pätnásť' kilogramov.

Ako prestať

Existuje viacero metód na skoncovanie s fajčením. Keďže cigarety. sú droga, väčšina z nich je sprevádzaná aj telesnými príznakmi intoxikácie. Základom je povedať si, že nechcete fajčiť. Nie kvôli partnerke, nie kvôli matke - kvôli sebe. Jednoducho, nechcete!!!
Potom vám môžu pomôcť nikotínové náplasti či žuvačky, ktoré znižujú fyzický dopad skoncovania s cigaretami. Hypnóza, ktorá dokáže odstrániť psychický návyk na poťahovanie, a skutočnosť, že odrazu neviete, čo s rukami. Pomáha akupunktúra a súťaž s priateľom. Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek cestu, základom je pevné rozhodnutie a schopnosť nedať si po týždňoch či mesiacoch ani jednu jedinú cigaretu. Návyk sa vracia veľmi rýchlo.

- Natália K. - článok z Internacional Expres -
30.05.2005

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet