ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > Korenia z kuchyne

Korenia z kuchyne

Akné

Ak vás trápia akné a máte vek vhodný na ich výskyt, umyte si vždy pred spaním každú vyrážku mydlom a potrite šťavou z cibule. Opakujte to každý deň, až kým sa akné zbavíte. Nezabudnite, že ich nesmiete rozškrabávaním prenášať ďalej. Ak nemáte vek vhodný na akné, a predsa vás nechcú opustiť, navštívte gynekológa. Podľa výsledkov vyšetrenia si potom pripravte bylinné čaje, alebo pite čaj z myšieho chvostíka. Najpravdepodobnejšie budete mať problémy s vaječíkmi.


Páchnuci dych

Po každom jedle rozhryzte desať až dvadsať semiačok fenikla alebo anízu, jednak podporujú dobré trávenie a jednak osviežia dych. Okrem toho si môžete pripraviť domáce kloktadlo. Zmiešajte polievkovú lyžicu nového korenia a pár lístkov maty piepornej v horúcej vode. Po piatich minútach preceďte. Kloktajte niekoľkokrát za deň.

Vypadávanie vlasov

Pridajte do kalíška olivového oleja čajovú lyžičku papriky a potierajte si denne týmto prípravkom hlavu. Raz do týždňa môžete pridať aj surový vaječný žĺtok. Vlasy si oplachujte zásadne v citrónovej vode.

Lupiny

V šálke horúcej vody rozpusťte desať acylpyrínov, polejte si touto zmesou hlavu a dobre si ju vtierajte do pokožky. Potom opláchnite octovou vodou. Túto procedúru opakujte po každom umytí, až kým sa nezbavíte lupín.

Depresia

Do fľaše dobrého vína nakrájajte čerstvý rozmarín a nechajte tri dni vylúhovať. Užívajte každé ráno dve polievkové lyžice.

Bolesti hlavy

Ak nemáte migrénu od nefungujúceho žlčníka, chorých obličiek alebo zlého trávenia, stačí si dať čaj z čerstvo nasekanej  mäty piepomej s citrónom alebo čaj z čerstvo nasekaného zázvoru s citrónom. Už o pár minút nastane prijemné uvoľnenie. Aj pravidelné jedenie čerešní pôsobí ako liek proti bolestiam hlavy. Čaj zo zázvoru pôsobí aj v prípade rannej slabosti a závratov;

Žalúdočný vred

Každý deň ráno a večer zjedzte biely jogurt. Pomôže vám obnoviť rovnováhu kyselín. Rovnako sa osvedčilo vypiť každé ráno a večer šálku neriedenej zemiakovej šťavy. (Nastrúhajte zemiaky a vytlačte z nich cez gázu šťavu.)

Nadúvanie

Dobre pôsobí čaj z paliny pravej osladený medom. Môžete si ho urobiť silnejší, uschovať ho v chladničke a celý deň popíjať. Rovnaký účinok má, ak po každom jedle rozžujete niekoľko zrniek anízu alebo fenikla. Okrem prvotného účinku. vám prijemne osviežia dych a pomôžu vám tráviť. Osvedčený je aj čaj z anízu, maty piepomej, rasce a feniklu v rovnakom pomere. Polievkovú lyžičku zmesi necháme prejsť varom v štvrť litri vody. Odvar sa pije v malých dávkach po celý deň.

Vysoký krvný tlak

Nakrájajte štyri citróny bez kôstok, štyri veľké cibule, 80 g cesnaku a 40 g chrenu. Všetko vložte do trojlitrovej nádoby a zalejte sirupom z troch litrov vriacej vody a kila cukru (cukru môže byť aj menej). Zmes treba nechať 14 dní stáť. Občas ju môžeme aj premiešať. Potom sa scedí a denne sa užíva jedna polievková lyžica. Jednoduchší recept je čaj z papriky. Jedna čajová lyžička papriky na šálku horúcej vody. Stačí vypiť denne jednu šálku. Účinný je aj čaj zo štvrť šálky melónových semienok varených štvrť hodiny v šálke vody na miernom ohni. Čaj môžeme osladiť medom.

Bolesti zubov

Rozžujte pár klinčekov, alebo si na zub dajte niekoľko kvapiek vanilky. Účinok oboch prostriedkov je obmedzený. Je to skôr prvá pomoc. Rovnako ako dýchanie dymu z konopného špagáta.

Čkavka

Čajová lyžička cukru alebo medu by mala stačiť na jej potlačenie. Ak nie, skúste minútu dýchať do papierového vrecúška. Ak nemáte chuť na sladké, vypite šťavu z jedného citróna.

Pálenie záhy

Ak máte problém s kyselinou, ktorá vzniká najmä s nadmerného konzumovania sladkostí pred jedlom a z nesprávneho stravovania a životosprávy, môžete okrem tabletiek a olivového oleja skúsiť šafranový čaj. Vlažný šafranový čaj pite tesne pred jedlom, pokryje žalúdočné steny a pomôže telu tráviť.
Do hlineného alebo porcelánového džbánu dajte malé množstvo šafranu a zalejte ho vriacou vodou. Nechajte dobre vylúhovať a potom ho sceďte. Čaj si varte     každý deň nový.    

- vie - Internacional Expres -
09.05.2005

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet