ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > KoN Open Air predstavuje kapelu D.O.R.A

KoN Open Air predstavuje kapelu D.O.R.A

KoN Open Air predstavuje kapelu D.O.R.A

Púchovská kapelka s názvom D.O.R.A (alebo Dnes Od Rána Abstinujem) sa začala formovať v roku 1996. Zakladajúcimi členmi boli Július Flimmel (bicie), Jozef Plevák (gitara) a Branislav Guzma (basa). Neskôr sa k nim pridal spevák Marcel Chleban, ktorý je strojcom názvu kapely.


Začiatkom jari 97´ páni z Púchova k sebe pribrali i vokál z neďalekej Dubnice v podobe Maja Agafóna, ktorý vymenil pôvodný spev za crossoverový rap. Štvorka po pár týždňoch v skúšobni nahrala svoje prvé demo „Don´t touch Me“, naspievané v angličtine.
Hneď na to (leto 97´) bol „demáč“ spolu s ďalšími skladbami prezentovaný koncertnými vystúpeniami či už v blízkom okolí (Púchov - Queen´s Pub, Salaš, Dubnica - Plynáreň, Nemšová - DK), alebo i v miestach ako Dolný Kubín, Blava (PKO), Starý Mlyn (fest Slobody Zvierat), Partizánske (fest na letisku Bielice) ...
V podobnom duchu sa uberala kapela i v nasledujúcom roku, až na to, že skladba „I Have A Taste“ z už spomínanej nahrávky vyšla na kompilácii Roba Gregora - Best of Demos 98´.
Prišiel však rok 1999 a D.O.R.A sa uložila na trojročný zimný spánok a to z dvoch dôvodov. Prvý - „basa“ Gumik odchádza na vojnu brániť vlasť. Druhý - „bubon“ Julo vycestoval na dva roky do Germánie za profesionálnym vyhratím sa. Odmlka trvala až do zimy 2001, kedy kapela už aj za účasti nového člena „Chosého“ Bystričana - trombón, nacvičila pár nových skladieb, ktoré tvoria jadro druhého demáča „Iný deň“.
Nasledovalo nemalé množstvo vystúpení (napríklad: Žilina - staré Guru, Kežmarok - Ponorka, Trenčín - Krankenhouse, Považská Bystrica - Vrtuľa, Blava - Aligátor Pub, Rajec), pár festov (Slavičín - Festiválek, Púchov - Ropucha, Senecký festival, Lednicé Rovne fest), ale i vydarená minišnúra s ANTICAGE (Brezno - Bombura, PX - Dreváreň, PU - Queen´s Pub, Dubnica - Goa, Nitra - Stará pekáreň).
Dôležitým sa pre D.O.R.u stal rok 2004. Kapela sa lúči s dvoma členmi, a to Chosém a Jozefom Plevákom (trombón a gitarka sa uberá za inými dimenziami hudobného cítenia). Situáciu pomerne rýchlo vyriešili dva aspekty. Tým prvým bol príchod nového basáka Maťa Bršiaka, a tým druhým, dosť podstatným, bol prechod Gumika zo štvorstrunového pádla na šesťstrunové. D.O.R.A týmto nabrala energickejšiu formu a výsledkom sa stali nové skladby (napr. Čachtická pani, Žiarovka atď.), ktoré tvorili súčasť novej nahrávky. Počas tohoto obdobia kapela odohrala zopár príjemných koncertov.
Očakávaná zmena prišla v jeseni 2005, kedy pripravovaný odchod bassgitaristu Maťa do USA vyriešil bassový Jánošík MATT /ex-Anticage/ a za jeho pomoci vznikla nová nahrávka s názvom "TCHO SME NAHLAVU?". Skladba bola vytvorená obývačke a k 10. výročiu existencie kapely si ani členovia viac priať nemohli. Výpovedná hodnota nahrávky zatieňuje jej garagesound.

Zdroj: www.dora.sk

- www.konopenair.sk -
10.06.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet