Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > KOMANDO

KOMANDO

KOMANDO

Dnes si vezmeme na pretras extrémne nostalgickú záležitosť osemdesiatych rokov. Je to Komando (Commando, USA 1985), film, ktorý OBJEKTÍVNE NIE JE DOBRÝ. Nič, čo sa v ňom deje, nemá logiku ani zdravý sedliacky rozum, psychológia postáv neexistuje, dej vyvrhol sám seba a zostala len riedka story, ktorá je chabým ospravedlnením pre zúriace akčné inferno.


A keď sme u negatív, ani bežné technické záležitosti, ako sú hudba, strih, výprava a kamera, nie sú nijako nadpriemerne zvládnuté. Komando je skrátka tupý akčný film so svalnatým chlapom s čudným prízvukom v hlavnej úlohe. Chlap sa nahnevá (pôvodne som sem chcel napísať iné slovo), keď mu unesú dcéru (vrátia mu ju len ak spácha politický atentát) a tak sa rozhodne ich všetkých vyvraždiť. Neberie ohľad na možnosť, že by gauneri zistili, že nehrá ich hru a nenapadne im roztomilú rukojemníčku zabiť. Kvôli filmom, ako je tento (alebo Rambo 2), je akčný žáner taký podceňovaný. Horšie je na tom snáď už len horor.
A teraz iný uhol pohľadu. Kým niektoré iné akčné záležitosti 80. rokov (Terminátor, Smrtonosná zbraň, Smrtonosná pasca) sú i s odstupom rokov objektívne kvalitné, Komando už v dobe vzniku dobrý film rozhodne nebol. Postavy, príbeh, logika a neviem čo všetko ešte... to v ňom nemalo miesto ani vtedy. A predsa sa jedná o nostalgickú bombu, na ktorej vyrastalo množstvo detí (väčšinou mužského pohlavia), ktorí chceli byť ako Arnold, chceli mať maskáče ako on, nože ako Big Arnie a chceli byť drsní ako Rakúsky Dub, ale jediné, čo mali, bolo vyziabnuté telo a plagát Arnolda Schwarzeneggera s rotačným guľometom nad posteľou. Tejto generácii, z ktorej sú dnes už dospelí muži, je z horného odstavca zle a nenávidia ma, lebo „ničomu nerozumiem“. Bojím sa, že ako ročník ´81 medzi nich patrím možno viac, ako by som chcel. Nespochybniteľným faktom je, že sa na túto nostalgickú záležitosť nechytá nič od Seagala, Hasselhoffa, Dudikoffa a Michala Davida.
Na snímke sa totiž stretla akčná elita 80. rokov, takže všetko je krvavé, explózie sú gigantické a grécky boh vojny je mi svedkom, že uvidíte snáď úplne všetky druhy strelných zbraní, aké boli v tých časoch na svete. Producent Joel Silver (predtým 48 hodín, potom séria Smrtonosných zbraní či Matrix) povolal do akcie hudobného skladateľa Jamesa Hornera (Planéta Krull), strihača Marka Goldblatta (Piraňa, Kvílenie vlkolakov, Halloween II), kameramana Matthewa F. Leonettiho (Poltergeist), scenáristu Stevena E. de Souzu (48 hodín) a režiséra Marka L. Lestera (neskôr „exceloval“ Exterminátorom, Zúčtovaním v Malom Tokiu, Hitmanom a Pterodaktylom). Druhé uff v tejto recenzii.
Samostatnou kapitolou sú herci. Akčný symbol 80. rokov a „Ten, ktorý si splnil americký sen“, Arnold Schwarzenegger, od prvých sekúnd ukazuje, že na to má a že všetci naokolo na to nemajú (nech majú akékoľvek silácke reči). On to nezačal, ale on to ukončí! Výrazným protihráčom je mu nielen masívny Bill Duke (neskôr s Arnoldom hral ešte v milovanom Predátorovi), či fanatický generál Dana Hedaya, ale i Matrixova fúzatá Nemesis, Vernon Wells (Mad Max 2). To hrdina má na svojej strane v podstate len čokoládovú Kanaďanku Rae Dawn Chongovú (Boj o oheň, Purpurová farba), ktorá je striedavo jeho rukojemníčkou a láskou. Inak, čo sa hercov týka, v zanedbateľnej roličke radaristu sa mihne mladučký Bill Paxton (Terminátor).
Všetci títo sa postarali o celú sériu kultových scén, aké kedysi chlapci mali vo zvyku v škole a na ulici citovať. Aspoň v rýchlosti spomeňme úvod so smetiarmi („Už som sa bál, že ma vynecháte“), „nákup auta“, nádherne naivnú úvodnú horskú idylu (so zmrzlinou, výcvikom dcérky a srnou), lesnú automobilovú naháňačku a vyhladenie ostrova (ktoré v monumentálnosti prebili snáď len niektoré hongkonské kúsky, Horúce strely 2 a vyhladenie dediny v Predátorovi).
Nechýbajú extrémne silácke hlášky a dialógy typu:
  1. „Sú dobrí?“ – „Dobrí... ale nie tak, ako si býval ty.“
  2. „Nie.“ (Matrixova odpoveď sprevádzaná guľkou do srdca mužovi, ktorý prišiel vyjednávať o život jeho dcéry)
  3. Dan Headya k pripútanému Matrixovi: „Ak zabijete prezidenta, vrátim vám ju. Ak nie, tiež vám ju vrátim, ale poštou a vo viacerých zásielkach.“
  4. „Prosím, nevyrušujte môjho priateľa. Spí ako zabitý.“ (Matrix usmievavej letuške po tom, čo jednou ranou zabil a do spiacej polohy v lietadle ustlal bastarda, ktorý ho mal sledovať pri plnení rozkazu)
  5. „Lojalita je síce pekná vec, ale musím ťa upozorniť, že práve teraz nehrá najdôležitejšiu úlohu v tvojom živote, Sully. Tou je zemská gravitácia. A musím ťa upozorniť,“ schmatne ho za nohu a zavesí nad priepasť.“ že toto je moja slabšia ruka.“ - „Ale hovoril si, že si ma necháš ako posledného.“ – „Klamal som.“
Komando (mimochodom, režisérska verzia má údajne „až“ 75 minút) je masívny akčniak plný ručných bitiek, výbuchov a prestreliek. Je oslavou spoteného, svalnatého, tak akurát chlpatého a na ježka ostrihaného muža, ktorý sa ničoho nebojí a ktorý fyzicky ublíži každému, kto ohrozí jeho rodinu. V skutočnosti v ňom ale drieme srdce správneho chlapa. Takže čo? Takže pozdravujem rovesníkov narodených okolo roku 1981 a pridávam neobjektívnych ale o to radostnejších 80%.

(pozn. red. - článok je z autorovho blogu)
- Ivan “tron” Kučera -
23.06.2007

Súvisiace články


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet