ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > Anakonda 2: Lov na Krvavú orchideu

Anakonda 2: Lov na Krvavú orchideu

Anakonda 2: Lov na Krvavú orchideu

Anakonda nemá vyvinutý sluch a tak sa počas lovenia musí spoliehať na zrak. V ňom má tzv. termoreceptory, t. j. všetko živé vo svojej blízkosti vidí na základe jeho telesnej teploty. Nasleduje beštiálny útok. Najčastejšie číha na stromoch. Doslova spadne na obeť, obvinie ju svalnatým telom a začne požierať, najčastejšie od hlavy. No, požierať, zuby má len na prichytenie obete, lebo tá býva často ešte živá a bráni sa. Anakonda obeť viac-menej prehĺta v celku. Túto obeť potom trávi niekoľko dní, počas ktorých zalezie do podzemného brlohu a spí. V prípade, že sa cíti byť ohrozená, dokáže obeť na počkanie vyvrátiť, aby bola plne schopná obrany, prípadne útoku.


Originálny názov : Anakondas: The hunt for the blood orchid
Český názov: Anakonda: Honba za krvavou orchidejí
Približná minutáž: 97 minút
Rok výroby: 2004
Krajina vzniku: USA
Hodnotenia:
tron .............................4
Cinema ......................20% (č.162, s.78, Michal Šobr)
Blokbaster ...................*(č.8, s.47, Martin Pomothy)
DVD movie .................**(č.17, s.43, Petr Čihula)

Anakondy mám rád. Keďsom ako školák v kine videl dobrodružný thriller Anakonda Luisa Llosy s vtedy ešte neznámou Jennifer Lopezovou a “Achabom” Jonom Voightom v hlavných úlohách, bol som nadšený. Dnes už by som síce nehodnotil jednotkou, ale - vzhľadom k tomu, že stále mám rád dobre natočené nenáročné horory s hadmi - by to bola príjemná repríza... aj keď som si pravdaže vedomý zápornej povesti, akú ten film (a vlastne všetky horory) má. Preto som sa pomerne tešil na Anakondu 2. Aj keď sa vlastne nejedná o bežné voľné pokračovanie a hoci sa o filme hovorí ako o Anakonde 2 vec sa má tak, že ani štúdio, ani český distribútor film nečíslujú; číslovku do názvu napchali iba Slováci. Uvádzajú akurát podtitul “Krvavá orchidea”. To je – aspoň podľa názoru štyroch scenáristov - kvet, ktorý by mal prevratné využitie v medicíne. Pomerne krkolomné vysvetlenie toho, čo robí banda mladých amerických fajnoviek s typicky tupým zmyslom pre humor a s množstvom hormónov, na Borneu. Ale povedzme si to medzi štyrmi očami, ani natáčanie dokumentu o stratenom kmene amazonských domorodcov, nebolo bohvieaké vysvetlenie.

Zrazu si ale uvedomíte, akú dobrú atmosféru film z roku 1997 mal. Ako keby sa pri natáčaní toho sympatického béčka vtedy všetci dobre bavili. Odpovedala tomu nie len hudba a výprava, ale aj presný casting alebo fakt, že had nevznikol len v počítači, ale natáčalo sa aj so skutočnými anakondami a zvyšok vylepšil animatronický model

V dvojke nie je anakonda sama. Našťastie. Nanešťastie je to jedno, lebo sa objavuje tak málo, že hádam aj v traileri ste videli viacej hadej kože. Je vyrobená v počítačoch a rozpočet sa pohyboval okolo 20-30 miliónov dolárov, takže tomu odpovedá aj jej kvalita. Navyše si nie som istým, či som v niekoľkých scénach hadiu tlamu bohato vystlatú tesákmi, čím pripomínala draka. Skutočné anakondy síce tiež majú zuby, ale anakondy v tomto filme sú nerealisticky obrovské a tým pádom majú aj obrovské zuby a nakoniec zo všetkého najviac skutočne pripomínajú drakov z rozprávok. Vo filme zaznie úsporný dialóg o tom, prečo sú anakondy v ňom také obrovské, zmienku, čo robia na Borneu, som však už nepostrehol. Nie je mi jasné, prečo sa film nemohol volať Amazonská orchidea, aby sa predišlo toľkému zbytočnému posmechu zo strany zemepis a zoológiu aspoň trochu ovládajúcej verejnosti.

Vzhľadom k tomu, že po hodine a desiatich minútach sú po smrti len traja členovia expedície, je zrejmé, že režisér Dwight H. Little - ktorý nech sa vyhovára na čo chce, faktom je, že po ňom ostanú kúsky ako je seagalovčina Muž s odznakom smrti alebo Zachráňte Willyho 2 - sa musí snažiť. Nesnaží. Ale aj keby sa, so scenárom, za ktorým stoja aj chlapci, ktoré kedysi tak pekne písali RoboCopa a Vesmírnu pechotu (ktorej sequel, s podtitulom Hrdina Federácie, je podobne nezmyselný ako táto hadia dvojka), by už nenarobil nič. Nudná hudba dokonale nezvýrazňuje hluchú výpravu a nepomáha tomu ani chajda, ktorá akože má byť loď. Ak máte radi zvieratká, snáď si prídete na svoje. Okrem komického elementu (opička Kong), ktorý neprávom prežije, príde ďalej aj krokodíl, tiger a ak si zoženiete DVD, uvidíte vo vystrihnutých scénach napoly stráveného a vygrcaného byvola. Prítomné sú aj milované pijavice, počas ktorých som si spomenul na báječné časy s Robom Reinerom a jeho apelom Stoj pri mne.

Anakonda 2 zlyháva už v úvode, ktorý nemá šancu ani zďaleka napodobniť atmosférický prológ s Dannym Trejom z minula. Ak si dali tvorcovia s niečím námahu, tak snáď len s hŕstkou scén (dedina Lovcov lebiek) a pozorným výberom herečky, ktorá by sa podobala na Jennifer Lopezovú. Palce jej držať síce nebudete, čo je však horšie, obávam sa, že dotyčná "hérečka" je natoľko neschopná, že vám znepríjemňuje sledovanie natoľko, že jej nebudete chcieť držať ani nič iné. Celkovo som z tohto filmu nebol sklamaný vďaka dvom veciam. Prvá: niekoľko mesiacov pred vzhliadnutím som pozorne čítal všetky recenzie (a minimum z nich sa na jeho margo vyjadrovalo aspoň trochu pozitívne). Druhá: Mám rád nenáročné americké horory a nehanbím sa za to. Aj keď toto tu vlastne ani nie je horor, ale ani thriller či dobrodružný film... nič-menej je to zhruba taká blbosť, ako sa o nej hovorí. Vzhľadom k môjmu štedrému hodnoteniu (na kúsok takejto “výstavnej kvality”) je však zrejmé, že mám blbosti rád. Plusom je Johnny Messner alias kapitán Bill Johnson a sem-tam sa vydarí aj vtip (napr. na film Čeľuste).

RÉŽIA: Dwight H. Little SCENÁR: Ed Neumeier, Michael Miner, Daniel Zelman, John Claflin KAMERA: Stephen F. Windon HUDBA: Nerida Tyson-Chewová PRODUKCIA: Verna Harrahová STRIH: Mark Warner, Marcus D´Arcy VÝPRAVA: Bryce Perrin HRAJÚ: Johnny Messner, Kadee Stricklandová, Eugene Byrd, Morris Chestnut, Matthew Marsden, Karl Yune
- Ivan “tron” Kučera -
06.01.2005

Fotogaléria

Anakonda

Súvisiace články


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet