Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Nebeské telesá v slovanských predstavách

Nebeské telesá v slovanských predstavách

Nebeské telesá v slovanských predstavách

Tak ako aj iné národy boli naši predkovia vášnivými pozorovateľmi oblohy. Mnohé vesmírne javy si zaujímavo personifikovali a vytvárali mýty o nebeských telesách. Dokonca pomocou nich vedeli predpovedať počasie alebo vhodnosť poľnohospodárskych prác. Poďme si teda ukázať, ako chápali slnko, mesiac, hviezdy, ...


Slnko
Najčastejšie bolo chápané ako okrídlená svetelná bytosť (v mužskej i ženskej podobe) so zlatými vlasmi alebo ohnivými šípmi lúčov. Sídli na východe, kde sa ráno kúpe v mori. Na svojej dennej púti bojuje s démonmi mrakov, pri zatmení ho ohrozuje drak alebo vlkodlaci.
Slnko ako bytosť je oslovované v množstve ľudových povestí, z ktorých sú mnohé doslova obradné. Od kruhu Slnka a Zeme je odvodený deň, rok, so slnečným kolom súvisia poľnohospodárske práce, ale aj ľudské duševno a duchovno, kolobeh spánku a bdenia, ...
Slnečný symbol "svastika" (obr. k článku) bol spravidla štvorramenný (niekedy aj osemramenný), pretože Sloveni poznali štyri svetové strany označované podľa polohy Slnka - ranná strana, poludňajšia strana, večerná strana a polnočná strana. Podľa otáčavého pohybu Slnka bol aj znak otáčavý (ramená boli zahnuté v pravotočivom smere). V ľudových zvykoch bolo symbolom slnka horiace koleso spúšťané na Vajano (letný slnovrat). Slnko ako bytosť bolo v starej dobe prirovnávané k žiarivému vajcu, ktoré putuje po oblohe, pričom vajce je telo a vo vnútri je žiarivý duch.

Mesiac
Uctieval sa ako mladší brat Slnka. Podobne ako Slnko aj on zápasí s mračnami a démonmi zatmenia. Putujú k nemu duše mŕtvych. Hrá veľkú rolu v mágii, veštení a démonolatrii, ale aj v hospodárskom živote, ľudovom liečiteľstve a v neprebernom množstve povier.
Mesačné vplyvy považovali Sloveni za blahodarné z hľadiska rozširovania vnímania. Mesiac sa tešil veľkej úcte o čom svedčia mnohé šperky, ktoré s obľubou nosili najmä ženy. Vedmy a vedomci pri splne Mesiaca zbierali liečivé a obradné rastliny, vo väčšej miere liečili, rozjímali a predvídali, lebo počas splnu z bytostí viacej srší živa. Tá znásobuje účinky rastlinných drog, preto je najlepšie liečivé a iné čarovné rastliny zbierať na spln.
Podľa ľudových zvykov je najväčší účinok bylín vtedy, ak je rastlina zozbieraná o polnoci, na svitaní alebo na poludnie (podľa druhu), dôležité je zbieranie pomocou dreveného noža alebo len rukou, aby nebola kovom narušená živa. Pri splne bolo zvykom trieť konopu a ľan (veľakrát aj celé noci).
O význame Mesiaca svedčí aj obrad vítania Mesiaca (na spln), ktorý sa až donedávna uskutočňoval.

Venuša
Naši predkovia ju považovali za hviezdičku a bola veľmi obľúbená. Nazývali ju Zornička (od koreňa zÞr = lesknúť sa) alebo Večernica. Vnímali ju ako sestru Slnka a Mesiaca - rovnako aj ona vychádza z mora. Kvapky rannej rosy sú jej slzy.

Hviezdy
Hviezdy sú deti Slnka a Mesiaca. Podľa našej viery má každý človek na oblohe jednu hviezdu a keď človek umiera, tak padá (Ľudovít Štúr to pokladal za prejav uvedomenia sa vo vesmíre - odraz vesmírneho vedomia). Hviezda sa narodí zároveň s človekom a je strážkyňou jeho osudu. Hviezdy dobrých ľudí svietia v plnom lesku, zlých len matne.
Nezvyklé nebeské javy (napr. kométa) boli považované za poslov zmien. Podľa farby zory, podľa Mesiaca a farieb jeho okolia, podľa východu a západu Slnka vedeli starší ľudia pomerne presne veštiť počasie.
Sloveni poznali viacero súhvezdí. Obzvlášť pozorovali súhvezdie Kuriatok (dnes známe ako Plejády). Známe im boli Veľký a Malý voz, Mliečna dráha, Kosy (dnes Orión) atď.

- Šarmi -
21.07.2007

Súvisiace články


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet