Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2004 > > Ešte raz pečeň

Ešte raz pečeň

Dobrá papanička vo forme husacinky, ktorá na nás práve začala číhať, burčiak a lokše - to všetko sa okrem podráždenia žlčníka môže prejaviť aj problémami s pečeňou. Nezabúdajte však že pod bolesti rôznych orgánov sa rovnako ako strava podpisuje aj naša psychika. Bolesti pečene súvisia s hnevom, zloprajnosťou a závisťou.


Otázka znie, či vôbec viete, kde sa vaša pečeň nachádza a na čo vám slúži? Častejšie ju vídame pri príprave hydiny, ako by sme si ju predstavovali vo vlastnom tele, najmä, ak nás netrápi. Pečeň je tvorená dvoma hlavnými lalokmi uloženými v pravej hornej časti brucha tesne pod bránicou. Vyrába sa v nej veľa dôležitých látok, bez ktorých by telo nefungovalo. Váži asi 1,5 kg. Keď sme v pokoji, bez stresu, pretečie lalokmi pečene každú minútu 1,5 1 krvi. Prejavy poškodenia pečene sú: poruchy rovnováhy, pohyblivosti, koordinácie pohybov, kŕčové bolesti, opuchy, napätie a kŕče v svaloch a celková disharmónia organizmu. Lekári vravia, že pacienti sa takisto sťažujú na podráždenosť, prchkosť, bolesti uší, očí, na bolesti pod rebrami, v podbrušku a v trieslách, napína ich na zvracanie, majú nepríjemnú horkú chuť v ústach, zle im rastú nechty, ženy majú nepravidelnú menštruáciu. Rovnako je sprievodným znakom únava, ktorá prichádza v rôznej intenzite a po vyliečení žltačky, mononukleózy, boreliózy... môže naďalej pretrvávať.
Treba si zapamätať, že pečeň vykazuje maximálnu aktivitu vo februári a marci (to je tá známa jarná únava). V dennom biorytme pracuje pečeň úplne naplno medzi 1. až 3. hodinou rannou (preto ju v tomto čase nezaťažujte jedlom a alkoholom. Ani na Silvestra!). V týchto hodinách sa zvyšuje účinnosť liečebného pôsobenia, ale aj zdravotných problémov. Ako sa najlepšie vyrovnať s týmito problémami? Ak nemáte vlastný recept, radou vám pomôžu aj v lekárňach, niektorí ľudia prisahajú na Valohep. Spojením rôznych bylín vznikla už 100 rokov stará receptúra prírodného bylinného komplexu VALOHEp, ktorý má priaznivé účinky na činnosť pečene.
Podľa čínskej tradičnej medicíny je meridián pečene externe aj interne spojený so žlčníkom, jej úlohou je udržiavať harmóniu a voľný tok energie čchi. Preto, keď je pečeň v poriadku, človek kvitne, raduje sa, nepodlieha depresii. Podľa starých Číňanov by sme sa nikdy nemali nechať vyviesť z rovnováhy, nahnevať sa, prejavovať nenávisť a zlosť. Negatívne emócie nepriaznivo vplývajú na pečeň, voľný tok energie čchi sa zastaví a my máme problémy so zdravým. Emotívna aktivita je úzko spojená nielen s pečeňou, ale aj so srdcom. Keď čchi pečene stagnuje, môže vzniknúť mentálna depresia, paranoja, stavy
plačlivosti. Ak je čchi pečene priveľmi aktívne, vzniká nespavosť, podráždenie, závrate, pomätenosť. Práve pre slabý tok čchi pečene prichádza k poruchám trávenia, nafukovaniu, bolestiam v oblasti pečene, k bolestivej menštruácii. Pečeň riadi pomocou, krvi aj šľachy. Pri zlej činnosti pečene sa šľachy stávajú opotrebovanými, čo pôsobí aj na prácu končatín a opotrebúvanie kĺbov. Ak v noci škrípete zubami, máte lámavé nepekné nechty a problémy so zrakom (suché oči, nejasný zrak, červené opuchnuté oči), mali by ste si dať vyšetriť pečeň. V Centre čínskej tradičnej medicíny využívajú nové neinvazívne spôsoby diagnostikovania ochorení s najmodernejšími prístrojmi.

- vie - Internacional Expres -
15.09.2004

Súvisiace články


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet