ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > Česi kvôli Tichej a Kôprovej doline odchádzajú z Tatier

Česi kvôli Tichej a Kôprovej doline odchádzajú z Tatier

 Česi kvôli Tichej a Kôprovej doline odchádzajú z Tatier

15.6.2005 Lesoochranárske zoskupenie VLK

Riaditeľ Národného parku Šumava Alois Pavličko nariadil od 18. júna stiahnutie svojich pracovníkov z Tatier, ktorí doteraz vypomáhali Štátnym lesom TANAP pri odstraňovaní následkov kalamity v oblasti Dolného Smokovca. Reagoval tak na aktivity Štátnych lesov TANAP, ktoré od soboty 4. júna 2005 ťažili v Národných prírodných rezerváciách Tichá a Kôprová dolina.Reagoval tak na aktivity Štátnych lesov TANAP, ktoré od soboty 4. júna 2005 ťažili v Národných prírodných rezerváciách Tichá a Kôprová dolina.

Pavličko zároveň informoval ministra životného prostredia ČR Libora Ambrozka. Požiadal ho, aby oficiálnym listom oslovil slovenského ministra životného prostredia Lászla Miklósa a vyjadril svoje znepokojenie nad situáciou v Tatrách.

K protestu voči postupu Štátnych lesov TANAP vystúpili v posledných dňoch aj viaceré české mimovládne organizácie. Najznámejšia česká ekologická organizácia Hnutí Duha okrem iného odporučila darcom, ktorých pomoc postihnutým Tatrám smerovala na účet Štátnym lesom TANAP, aby požiadali o ich vrátenie. Ako povedal zástupca Hnutí Duha Jaromír Bláha "Státní lesy místo obnovy národního parku devastují těžbou i nejcennější přírodní rezervace." Na účet Štátnych lesov TANAP po novembrovej kalamite prispeli viaceré české firmy, mestá, obce i jednotlivci.

Podľa vyjadrenia Rastislava Mičaníka z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK ide o medzinárodný škandál. Všade v Európe sú prírodné rezervácie dedičstvom a bohatstvom národa a platia v nich prísne zákazy. "Na Slovensku sú v rezerváciách pokutovaní turisti za vybočenie z chodníka, stroje v nich však môžu beztrestne ťažiť," hodnotí situáciu Mičaník. Organizácia VLK v vzhľadom na nezáujem slovenskej vlády o ochranu prírody v Tatrách v najbližších dňoch oficiálne požiada o pomoc vlády Európskej únie.


- -
15.06.2005

Súvisiace články


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet