Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > Alien vs. Predator

Alien vs. Predator

Alien vs. Predator

Satelit na orbite Zeme, patriaci firme Weyland, zachytí tepelný signál v sektore, v ktorom nemá tepelný signál čo hľadať, ale ktorý by zároveň znamenal možnosť ešte viac sa presláviť a zbohatnúť (najlepšie oboje). To miesto sa nachádza v Antarktíde. Presnejšie, pod ňou.


Hlava organizácie, umierajúci Charles Bishop Weyland (deduško Lance Henriksen) dá v bleskovom čase dokopy medzinárodný tím rôznorodých vedeckých špecialít. Na to, aby ho viedla do mrazivých a vyľudnených končín, prenajme služby profesionálnej stopárky, sprievodkyne v nehostinných podmienkach Alexy Woodsovej. Ľadoborec s výsadkom dorazí na miesto s polárnou žiarou, aby vyvŕtal tunel vedúci pod zem, k miestu, pripomínajúceho pyramídu pozostávajúcu z aztéckých, kambodžských a gréckych prvkov. Lenže čaká ich prekvapenie. Ktosi ich už predbehol. Pod rybárskou osadou, ktorej osadenstvo v 1904 záhadne zmizlo behom jednej noci, už je vyvŕtaný krásny tunelík.
Originálny názov:
Alien vs. Predator Český názov: Vetřelec vs. Predátor Krajina výroby: USA – GB – NEMECKO – ČESKO - KANADA Rok výroby: 2004 Približná stopáž: 90 minút Žáner: akčný sci-fi horor Hodnotenie: tron......................... 2 Cinema................... 60 % (zošit 163, strana 48, František Fuka) Blokbaster.............. ** (zošit 9, strana 32, Ďuro Červenák)
Dole skutočne nájdu fascinujúcu pyramídu s množstvom úžasných ornamentov, monumentov, chodieb, hieroglifov, kresieb a všetkého možného. S typickou holywoodskou ľahostajnosťou je nám pár vetami s vážnou tvárou oznámené, že pyramídy po celom svete vznikali vďaka rase Predátorov, ktorú sme si uctievali ako božstvá, ktoré nás používali ako hostiteľov pre votrelcov, ktorých používali – tí nejmladší z nich – ako lovnú zver na zloženie skúšky dospelosti. To sa dialo každých sto rokov. Vzhľadom k tomu, že dej sa odohráva v 2004, je zrejmé, že hrdinovia sú v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Liahnu sa prví alieni, traja Predátori neberú zajatcov zo žiadnej rasy a chystá sa vojna. Kto vyhrá?
Pravdupovedica, ak sa aj považujete za fanúšika oboch slavných filmových ság (resp. prvých dvoch VOTRELCOV a oboch PREDÁTOROV), budete pravdepodobne niekoľko krát zarazení a vzhľadom k tomu, ako sa režisér a scenárista Paul W. S. Anderson (HORIZONT UDALOSTÍ, RESIDENT EVIL) tohoto očakávaného crossoveru chvastal, že nikoho správnejšieho štúdio nemohlo vybrať, budete asi dokonca až rozčarovaní. Prečo sa kopija, hodená neviditeľným Predátorom, zviditeľnila až niekoľko sekúnd po zásahu? Prečo sa alieni vyliahnu v tak zarážajúco krátkom čase a v ešte bleskovejšom vyrastú? Prečo sú len niektoré zbrane predátorov kyselinovzdorné? Nemajú príšery nejaké iné zvuky a vzhľad? A kde je preboha krv?
Bohužiaľ nepríjemne zarazení ostanete aj v prípade, že nad horným odstavcom mávnete rukou a budete čakať, že film neobsahuje tupé logické hriechy, že postavy majú psychológiu, že sú medzi nimi nejaké vzťahy (čosi som postrehol iba medzi Bishopom a hrdinkou a ňou a Talianom, čo má vrchnák od Pepsi okolo krku) a že sa dočkáte kvalitných vraždiacich scén.
Už ste sa čo-to dopočuli o údajnom prestrihaní filmu študiím proti režisérovej vôli. Jeho hlučné výkriky a nadávky ustali, keď sa na D V D pod pojmom rozšírená verzia objavilo len pár nepodstatných sekúnd navyše a keď advokáti Foxu vyrukovali s domnienkou, či tie jeho reči už nevystačia na žalobu za hanobenie dobrého mena. Teraz vám stačí už len zmieriť sa s tým, že nesledujete kult, ani film, ktorý by bol dôstojným pokračovateľom oboch ság. Stačí vám znížit očakávania a uskromniť sa s podozrivou minutážou.
A ak sa povznesiete dokonce aj nad to, že si hrdinov neobľúbite a že sa teda bude jednať len o odosobnenú show za 60 miliónov dolárov, obsahujúcu niekoľko trápnych nezmyslov (už smutne preslávené hrdinkyne ozbrojenie sa s láskavou pomocou milého Predátoríka), pravdepobodne až teraz budete plne spokojní. Od tej chvíle vám už len stačí zmieriť sa s tým, že Predátori sú vlastne dobráci do morku kosti a doteraz prevažne tajomní alieni len blbé zvieratká na lov a budete sa skvele baviť. Akcie nie je veľa, ale aj vďaka ponurej výprave má niečo do seba. To má aj režisérovo rozhodnutie uprednostniť počítačové triky pred maskami a animatronickými modlemi a výsledkom je potom chuťovka ako „Predátor vs. alien“ alebo „Predátor a človek vs. Kráľovná“.
Podobne ako v crossoveri FREDDY VS. JASON, aj toto je povinnost pre priaznivcov ság a ako vtedy, aj teraz tvorcovia doplatili na to, že sedeli na dvoch stoličkách, aby vyložene nevyviedli z miery alienológov ani milovníkov dredov, čomu odpovedá klasicky tupá posledná scéna, kedy na frak dal henten tomu aj ten hentomu a vlastne nikto nikomu. Že by AvP dvojka? Pravdupovediac, radšej to, ako VOTRELCA 3-4. Ako vidíte, bol som pripravený 60 miliónovému AvP mnohé odpustiť – a aj som (ako fanúšik prvých dvoch VOTRELCOV a oboch PREDÁTOROV) odpustil. Snáď sa za to nebudem smažiť v pekle, Boh mi odpusť.
Réžia a scenár: Paul W. S. Anderson Kamera: David Johnson Hudba: Harald Kloser Produkcia: John Davis, Gordon Carroll, Walter Hill, David Giler Strih: Alexander Bernier Výprava: Richard Bridgland Triky: John Bruno Hrajú: Sanaa Lanthanová, Lance Henriksen, Colin Salmon, Ewen Bremmer, Petr Jákl, Raoul Bova
- Ivan “tron” Kučera -
10.06.2005

Fotogaléria

Alien vs. Predator

Súvisiace články


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet