Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > EP prijal v súvislosti s udalosťami v Taliansku uznesenie o voľnom pohybe osôb v EÚ

EP prijal v súvislosti s udalosťami v Taliansku uznesenie o voľnom pohybe osôb v EÚ

EP prijal v súvislosti s udalosťami v Taliansku uznesenie o voľnom pohybe osôb v EÚ

V súvislosti s vraždou talianskej ženy, ktorej sa dopustil rumunský Róm v Ríme a tiež v súvislosti s následnými rasistickými útokmi proti rumunským občanom v Taliansku, prijal Parlament uznesenie o práve občanov EÚ voľne sa pohybovať a zdržiavať sa na území Európskej únie. Prostredníctvom prijatého uznesenia EP zdôraznil, že voľný pohyb je základným princípom EÚ a musí byť rešpektovaný, pričom varuje pred používaním kolektívnej zodpovednosti a zdôrazňuje potrebu boja proti xenofóbii a rasizmu.


Poslanci v uznesení poukazujú na skutočnosť, že voľný pohyb osôb je základnou slobodou, ktorú občanom Európskej únie priznávajú zmluvy EÚ aj Listina základných práv a pripomínajú, že rešpektovanie predpisov jednotlivých členských štátov je základnou podmienkou pre spolužitie a sociálne začlenenie v EÚ.
S ohľadom na nedávne udalosti v Taliansku Parlament pripomína, že členské štáty síce majú možnosť vyhostiť občana iného členského štátu, ale len z dôvodov narušenia verejného poriadku, verejnej bezpečnosti či verejného zdravia. Taliansko totiž dva dni po útoku vydalo zákonný dekrét, v ktorom povolilo vyhostenie občanov EÚ, ktorí by mohli predstavovať hrozbu pre bezpečnosť verejnosti a na jeho základe následne vyhostilo 38 Rumunov. Podľa platnej smernice a stanoviska EP však musia byť akékoľvek opatrenia "zložené výlučne na správaní daného jednotlivca a v žiadnom prípade nie na dôvodoch všeobecnej prevencie". Poslanci tiež ostro odmietli zásadu kolektívnej zodpovednosti a zdôraznili, že je potrebné bojovať proti všetkým formám rasizmu, xenofóbie a diskriminácie z dôvodu etického pôvodu či národnosti.
Sociálnu integráciu Rómov považuje EP za kľúčovú výzvu Európskej únie a vyzýva preto Európsku komisiu, aby vypracovala pre túto problematiku všeobecnú stratégiu. Poslanci tiež vyjadrili podporu zriadeniu siete organizácií, ktoré by pôsobili v oblasti sociálneho začleňovania Rómov a umožnili by im, aby sa lepšie oboznámili so svojimi právami a povinnosťami.
Tesne pred hlasovaním o tomto uznesení sa v EP strhla slovná prestrelka medzi lídrami politických skupín, keď predseda skupiny EPP-ED Joseph DAUL (FR) požiadal o vypustenie odseku kritizujúceho výroky eurokomisára Franca FRATTINIHO o tejto problematike, s čím nesúhlasil predseda socialistov Martin SCHULZ (DE), spolupredsedníčka skupiny Zelených Monica FRASSONI (IT), predseda liberálov Graham WATSON (UK), ani predseda skupiny GUE/NGL Francis WURTZ (FR). Ich postoj napokon podporila aj väčšina europoslancov, ktorí pomerom hlasov 290 za, 220 proti rozhodli, že pasáž týkajúca sa Frattiniho v texte uznesenia ostane. Hlasovania o tomto odseku sa zdržalo 21 poslancov.
Uznesenie teda konštatuje, že "nedávne vyhlásenia podpredsedu Komisie Franca Frattiniho v talianskej tlači pri príležitosti závažných udalostí, ktoré sa odohrali v Ríme, sú v rozpore s duchom a literou smernice 2004/38/ES", pričom EP požaduje, aby ju komisár "plne dodržiaval".

- Zuzana Repková - Tlačový atašé -
23.11.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet