ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Dôvera voči Euru je slabučká

Dôvera voči Euru je slabučká

Dôvera voči Euru je slabučká

Agentúra MVK robila v novembri prieskum pre denník SME. Ukázal, že 45 % ľudí na Slovensku si myslí, že do eurozóny sa netreba ponáhľať. 25 % túto možnosť úplne odmieta a len necelých 23 % opýtaných je za zavedenie Eura čo najskôr. Neistotu vyvoláva obava zo zvýšenia cien.


Obavy vraj majú hlavne starší ľudia, invalidi, ľudia s nižším vzdelaním a ľudia žijúci v zaostalejších regiónoch. Euro odmietajú hlavne voliči KSS, SMK a KDH. Eurofanúšikmi sú voliči SDKÚ, SNS a Smeru. Medzi euroskeptikov patria zase voliči Smeru, SDKÚ a HZDS.
Ak by sme odsunuli prechod na Euro na neskôr, náklady by boli vyššie ako možné prínosy. Koruna by sa oslabila, ceny by začali rýchlejšie rásť a úroky by skočili nahor. Pošramotený by bol aj obraz SR u zahraničných investorov.
Zdvihnutý prst smeruje hlavne k vláde, ktorá zatiaľ informovanosť občanov veľmi zanedbáva. Málo sa hovorí o zániku kurzového rizika pri obchode s krajinami eurozóny. Očakáva sa zlacnenie úverov a odpadnú náklady spojené s výmenou peňazí. Tešiť sa môžeme na ekonomický rast, rýchlejšie zvyšovanie platov a životnej úrovne.

- redakcia -
10.12.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet