Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Sálíh Mahmúd Mohamed Usmán si prevzal Sacharovovu cenu za rok 2007

Sálíh Mahmúd Mohamed Usmán si prevzal Sacharovovu cenu za rok 2007

Sálíh Mahmúd Mohamed Usmán si prevzal Sacharovovu cenu za rok 2007

Sudánsky právnik a obhajca ľudských práv Sálíh Mahmúd Mohamed Usmán si 11. decembra v Štrasburgu prevzal Sacharovovu cenu za slobodu myslenia 2007.
Pri tejto príležitosti vyzval EÚ, aby zakročila voči bezpráviu v Darfúre a aby v tejto otázke zaujala silný jednotný postoj.


Sacharovovu cenu udeľuje Európsky parlament každoročne výnimočným osobnostiam bojujúcim proti netolerancii, fanatizmu a útlaku, pričom Sálíh Mahmúd Mohamed USMÁN ju získal za jeho dlhoročnú bezplatnú právnu pomoc poskytovanú obetiam porušovania ľudských práv a občianskej vojny v Sudáne. Súčasťou ocenenia je aj šek na 50 000 eur.  
Tejto činnosti sa venuje už 20 rokov, pričom spolupracuje so sudánskou organizáciou proti mučeniu a podáva dôkazy o nespočetných vojnových zločinoch, hoci tým riskuje svoj život, aj životy jeho najbližších. Pri svojej činnosti navštevuje väzňov, vypočúva svedkov a dôkazové materiály odovzdáva Medzinárodnému trestnému tribunálu. V súčasnosti je tiež poslancom sudánskeho parlamentu, na pôde ktorého sa snaží presadzovať zásady právneho štátu.
Za svoj boj proti nespravodlivosti musel tento odvážny človek zaplatiť vysokú osobnú cenu - viacero členov jeho rodiny totiž bolo mučených a zavraždených a on sám si odsedel vo väzení sedem mesiacov bez akéhokoľvek obvinenia či súdu. Na slávnostnom ceremoniáli ho sprevádzala jeho manželka.

Obete násilia v Darfúre čakajú pomoc od Európy
Vo svojom príhovore pred europoslancami pán Mohamed Usmán hovoril o hrôzach, ktoré sa každodenne odohrávajú v Darfúre a uviedol, že aj napriek viacerým rezolúciám Bezpečnostnej rady OSN sa ich závery neuplatňujú. "Obete tohto násilia sa cítia byť sklamané a od Vás, ľudí z Európy, čakajú pomoc", uviedol. Zdôraznil tiež, že milióny trpiacich potrebujú ochranu pred násilím, zabíjaním a sexuálnym zneužívaním, ktoré sa v darfúrskom konflikte využíva ako vojnová zbraň.
"Európska únia má veľkú zodpovednosť. Prosím Vás, aby ste urýchlene zvýšili svoje úsilie a doviedli rebelujúce skupiny a vládu k rokovaniam", vyzval vo svojom príspevku. Informoval tiež, že napriek vážnym porušovaniam ľudských práv sudánsky súdny systém nezakročí, pretože je "neschopný, nekompetentný a neochotný poskytnúť spravodlivosť".

Víťaz Sacharovovej ceny: "Vaša podpora mi dáva odvahu pokračovať"
Vo svojom vystúpení vysoko ocenil prácu Medzinárodného trestného tribunálu (ICC), pomoc zastúpenia Európskej komisie v Chartúme, ako aj pomoc Európskeho parlamentu, ktorých podpora mu podľa jeho slov "dáva odvahu pokračovať v obrane obetí a v zmierňovaní ich utrpenia".
O udelení ceny jednomyseľne rozhodla konferencia predsedov politických skupín EP, pričom okrem Sálíha Mahmúda Usmána boli medzi troma nominovanými kandidátmi aj zavraždená ruská novinárka Anna Politkovská (in memoriam) a čínski manželia bojujúci za ľudské práva Ceng Ťin-jen a Chu Ťia.
Predseda EP Hans-Gert PŐTTERING v uvítacom príhovore hlboko ocenil nezlomnú vôľu a odvahu pána Mohameda Usmána vyjadril mu v mene celého Európskeho parlamentu plnú podporu a uznanie. Pripomenul tiež hroznú bilanciu 400 000 mŕtvych a viac než 2,5 milióna presídlených utečencov v Darfúre a vyzdvihol skutočnosť, že  Sálíh Mahmúd Usmán "denno-denne riskuje svoj život", aby týmto ľuďom pomohol.

(pozn. redakcie - na obrázku k článku sú doterajší držitelia Sacharovovej ceny)
- Zuzana Repková - Tlačový atašé -
15.12.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet