Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2007 > > Lyžovačka v našom regióne nemá dobré vyhliadky

Lyžovačka v našom regióne nemá dobré vyhliadky

Lyžovačka v našom regióne nemá dobré vyhliadky

Včera vysielal Slovenský rozhlas reláciu Roba Beňa „Z prvej ruky“. Hosťom bol známy klimatológ prof. Milan Lapin. Jeho predpovede neboli vôbec priaznivé pre milovníkov zimných športov. Oteplenie bude také výrazné, že za pár rokov Novomešťania v zime zažijú len padajúci sneh, ale nie trvalú snehovú pokrývku.


Podľa prof. Lapina sa do roku 2100 zimy oteplia o 3 – 4 C. Vďaka tomu sa zdvihne snehová pokrývka o 700 m. V tom prípade bude sneh až od výšky 900 až 1000 metrov nad morom. To znamená, že na lyžovačku v Kálnici môžeme pomaličky zabudnúť. Postupne príde o sneh aj Bezovec a zostane nám len Veľká Javorina. V Novom Meste nad Váhom budeme mať väčšinou tekuté zrážky, čo bude spôsobené nielen klimatickým oteplením, ale aj prehriatím mestského betónu a asfaltu.
S istotou môžeme povedať to, že vďaka silnejúcemu skleníkovému efektu, ktorý brzdí ochladzovanie zeme, u nás porastie celková priemerná teplota a najmä noci budú teplejšie. V najbližších desiatkach rokov si budeme zvykať aj na letných 43 stupňov v tieni. Stúpne aj počet tropických nocí, kedy teplota neklesne pod 20 C. A tradičných mínus 30 stupňov v zime bude v Európe čoraz väčšou vzácnosťou.
V lete poklesne množstvo zrážok a vďaka vyššej teplote sa krajina bude viacej vysušovať. Ak už potom zaprší, zrážky budú také intenzívne, ako sme ešte nezažili. Nesmieme zabudnúť ani na mimoriadne výkyvy teplôt a možno pribudne aj viac hlbokých cyklónov so silným vetrom. Predpokladá sa presun komárov prenášajúcich maláriu do EU. Vyskytovať sa začnú aj "južný" škodcovia a choroby.
Takúto zmenu niektoré rastliny a živočíchy neprežijú, ale namiesto nich sa k nám z juhu nahrnú iné biologické druhy. Naopak, také kormorány asi k nám už z Pobaltia nikdy na zimu lietať nebudú, lebo doma im bude dostatočne teplo. Vzniká tak nová nestabilita ekosystémov, ktorú si u nás určite odskáče napríklad smrek, svište či kamzíky, ktoré takmer vyhynú.
Spomalenie otepľovania sa nám nezdarilo, lebo nie všetky krajiny hodlajú plniť Kiotský protokol (podpísaný v r. 1997). Podľa neho sme mali do roku 2012 znížiť emisie o 5 %. Minulomesačná konferencia v Bali konštatovala alarmujúci stav. Sú krajiny ako Slovensko, kde pokles dosiahol až 30 %, ale je tu napr. USA. Spojené štáty sa podieľajú na celosvetovej emisii skleníkových plynov jednou štvrtinou. Za posledné desaťročie vytvorili dokonca nárast svojej produkcie o 16 %. V súčasnosti ich dobehla Čína, ale pri prepočte na počet obyvateľov má Čína 5 x menšiu produkciu na hlavu.
V 20-tom storočí stúpla teplota o 1,2 C, v 21-vom odhadujeme 3- 4 stupne. Podľa profesora Milana Lapina nás môžu zachrániť len celosvetovo koordinované postupy. Konkrétne ide o 2 typy opatrení:
1. znižovanie emisií skleníkových plynov
2. robenie opatrení na minimalizáciu škôd
- redakcia -
16.12.2007

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet