ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2004 > > Uvedenie Fahrenheit 9/11 na Kube vyvolalo otázky okolokandidatúry na Oscara

Uvedenie Fahrenheit 9/11 na Kube vyvolalo otázky okolokandidatúry na Oscara

Uvedenie Fahrenheit 9/11 na Kube vyvolalo otázky okolokandidatúry na Oscara

Po nelegálnom odvysielaní kontroverzného filmu Fahrenheit 9/11 amerického režiséra Michaela Moora v kubánskej štátnej televízii sa objavili otázky o tom, či snímka bude môcť byť zaradená medzi kandidátov na Oscara.


Americkí distribútori potvrdili, že dokumentárny film bol na Kube vysielaný z pirátskej kópie. Okrem televízie ho v komunistickej krajine premietali v asi 120 zaplnených kinosálach z menej kvalitných kópií na DVD.
Podľa firiem Lions Gate Films, IFC Entertainment a Fellowship Adventure Group to však snímku, ostro kritizujúcu amerického prezidenta Georgea W. Busha a jeho vedenie vojny v Iraku, nevyraďuje z boja o Oscara v kategórii celovečerného dokumentu.
Pravidlá americkej Akadémie filmových umení a vied hovoria, že dokumentárne filmy sa nemôžu uchádzať o Oscara, ak sú uvedené v televízii alebo na internete do deviatich mesiacov od premiéry v kinách. Neautorizované alebo pirátske premietanie je však krádežou a nemožno za neho trestať tvorcov, uviedol hovorca akadémie.
Fahrenheit 9/11 by sa mohol uchádzať aj o nomináciu v kategóriách najlepší film, najlepší režisér či najlepší pôvodný scenár. Distribútori sa k možnému zaradeniu nevyjadrili, producenti majú na rozhodnutie ešte mesiac.
Moore už získal Oscara za film Bowling for Columbine, dokument o "kultúre zbraní" v USA. Fahrenheit 9/11, s ktorým triumfoval v máji na filmovom festivale v Cannes, už doma zarobil vyše 100 miliónov dolárov, čo je rekordný komerčný úspech pre politický dokument.
- Zdroj: Internet -
06.08.2004

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet