Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > Clarke chce, aby vlády v EU zaznamenávaly informace o všech mobilních a emailových komunikacích

Clarke chce, aby vlády v EU zaznamenávaly informace o všech mobilních a emailových komunikacích

Clarke chce, aby vlády v EU zaznamenávaly informace o všech mobilních a emailových komunikacích

Kritikové varují, že to je nezvládnutelný úkol

Britský ministr vnitra Charles Clarke se chce pokusit přimět internetové a telefonní společnosti, aby archivovaly informace o milionech soukromých emailů, textových zpráv, odeslaných mobilními telefony a o telefonních rozhovorech po dobu tří let. Tento návrh chce Clarke přednést ve středu na mimořádné schůzi evropských ministrů pro bezpečnost.
Kritikové poukazují na to, že tak vznikne tak obrovská hora dat, že by trvalo bezpečnostním službám 50 let, než by získaly výsledky jediného počítačového hledání.
Britská vláda také připravuje nový zákon, který chce zavést na podzim, který by potrestal spiknutí \"připravování teroristické akce\".



Plán na monitoring elektronických komunikací, který přípravuje Británie společně s Francií, by znamenal, že by firmy musely archivovat po minimální dobu 12 měsíců a maximální dobu 3 let podrobnosti týkající se veškerého provozu a míst, odkud jsou generovány soukromé telefonní rozhovory uskutečněné prostřednictvím mobilních telefonů, dále odkud jsou generovány SMS a emaily. Znamenalo by to, že by se všechny evropské země musely dohodnout, jak dlouho budou tato data o telekomunikačních spojeních archivována.
Britský National Crime Squad, Úřad pro vyšetřování trestných činů, apeloval v pátek na britské telekomunikační a internetové společnosti, aby archivovaly emaily pro případ, že by se hodily pro vyšetřování nedávných násilných útoků v Londýně.
Clarke zdůraznil, že tento povinný projekt by neznamenal, že by vlády četly jednotlivé emaily či SMS: "Jde o telekomunikační záznamy, které registrují, jaké hovory byly uskutečněny z jakého čísla na jaké číslo a v kterou dobu. To je velmi důležité pro výzvědné služby. Nemluvím o obsahu žádných telefonních hovorů, ale o informacích, kdy a kde se hovor uskutečnil." Většinu těchto dat i dnes archivují firmy za účelem odesílání účtů zákazníkům, ale jen nakrátko.
Bývalý britský ministr vnitra David Blunkett se vzdal v roce 2003 obdobných pokusů přinutit telekomunikační průmysl k archivaci všech těchto dat po protestech od internetového průmyslu a od svého syna Hugha, počítačového odborníka.
Británie a Francie letos znovu předložily tento návrh, ale v květnu ho odmítl výbor pro občanské svobody v Evropském parlamentu. Tento výbor konstatoval, že by vznikla tak obrovská hora dat, že by byla počítačově neprohledatelná.
Výbor odhadl, že zavést tento systém bude stát každou velkou firmu 120 milionů liber a náklady na její provoz budou 16 milionů liber ročně. Středněvelké internetové firmy nebudou schopny toto břemeno unést.
Zpráva tohoto výboru, vydaná letos v květnu, varuje, že teroristé se mohou lehce vyhnout vystopování tím, že použijí někoho jiného, kdo jim koupí telefonní karty, tím, že budou používat mobilní telefony od zahraničních poskytovatelů telefonních služeb anebo že budou používat internetové společnosti mimo Evropu.
Clarke bude apelovat na Evropský parlament, aby přestal odporovat tomuto jeho kontroverznímu plánu, vzhledem k tomu, že minulý týden teroristé zaútočili na Londýn.


- zdroj britské listy.cz -
11.07.2005

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet