ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > Happy End na Námestí Slobody

Happy End na Námestí Slobody

Happy End na Námestí Slobody

Tak ako minulé leto, aj tento rok prišiel do Nového Mesta nad Váhom Kinematograf:
10. 7. 2005 - O dve slabiky pozadu
11. 7. 2005 - Mňága – Happy End
12. 7. 2005 - Horem Pádem
13. 7. 2005 - Jízda


Včera sme vzhliadli na novomestskom námestí tridsaťminútový film Powers z roku 2000. Jeho slogan hovorí, že v budúcnosti budú mať všetci ľudia nadprirodzené schopnosti ... dokonca aj kúzelníci. Film je z cyklu erotických poviedok, plný ironických postrehov a excentrických vtipov.
Hlavným menu nočného predstavenia sa však stal film o vzniku a zániku umelo vytvorenej rockovej skupiny. Bol to Mňága – Happy End (ČR, 1996, 62 min.), ktorý mal premieru 12. 6. 1996. Obidva filmy natočil Petr Zelenka.
Hraný dokument Mňága – Happy End je celovečerným debutom Petra Zelenku, ktorý vznikol ako svojrázny portrét moravskej hudobnej skupiny Mňága & Žďorp. Táto zostava hudobníkov je v ňom so značným mystifikačným zápalom prezentovaná ako umelá skupina. Film má znaky tradičného hudobného dokumentu avšak s veľkou dávkou humornej nadsázky. Tento projekt (M&Ž) bol vytvorený nahrávacou firmou na základe dopytu publika. Výber členov bol riešený konkurzom. Výsledný produkt bol vlastníctvom nahrávacej firmy a po kúpení sa práva presunuli na potravinársku spoločnosť.
Zelenka v tomto filme kombinuje autentické zábery zo života kapely, z ich koncertných vystúpení, s osobnými výpoveďami rôznych ľudí, medzi ktorými sú skutočné osoby z reálneho života aj fiktívne postavy. Vymyslené veci sa prelínajú so skutočnými udalosťami. Vznikla tak mystifikácia, v ktorej sa stierajú hranice medzi reálnym a vymysleným, s rôznymi bizarnými situáciami.
Film sa s úspechom premietal na zahraničných festivaloch (Cottbus, Sanremo, Rotterdam) a vyhral festival českých filmov Finále Plzeň. Bol distribuovaný na videokazetách a vydal sa aj soudtrackový album s rovnakým názvom => Mňága – Happy End.
- redakcia -
12.07.2005

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet