ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Tajní agenti zo Superstar? Nie, Fico sa nezbláznil!

Tajní agenti zo Superstar? Nie, Fico sa nezbláznil!

Tajní agenti zo Superstar? Nie, Fico sa nezbláznil!

Predseda vlády dnes popoludní vydal šokujúce vyhlásenie. Niekoľkotisícová demonštrácia proti plánovanej pezinskej skládke je vraj rafinovane zorganizovaný útok proti jeho vláde, na ktorom sa podieľali aj niektorí finalisti súťaže Superstar. (Tí z nás, ktorí v piatok v Pezinku boli, vedia že narážal na speváka Petra Cmorika, Adama Briestenského a Alex Zeleznikovú, ktorí akciu za ochranu životného prostredia podporili svojou hudbou aj osobnou prítomnosťou.) Prvé reakcie v internetových diskusiách sú plné psychiatrických diagnóz na premiérovu adresu, avšak ja sa domnievam, že to bol z Ficovej strany premyslený ťah.


Čo presne predseda vlády povedal?
"Budeme preverovať celý priebeh tejto kauzy aj z hľadiska toho, kto mal záujem a z kých dôvodov útočiť na vládu Slovenskej republiky."
Toto ma naozaj prekvapilo. Absolútne som nepredpokladal, že premiér začne obhajovať prešľapy, ktorých sa úrady v tejto kauze dopustili (zatajené územné rozhodnutie, stavba v rozpore s územným plánom, prerokovanie s dotknutými 1200 občanmi určené na silvestrovské dopoludnie..).
Skôr som očakával, že podobne ako v prípade Pozemkový fond príde ako spravodlivý kráľ, postaví sa na stranu pobúrených občanov, odstráni nehodného úradníka - nominanta SMERu, a preferencie mu ešte stúpnu.

Vysvetlenie som našiel v jeho ďalšom výroku:
"Vláda sa zaoberala aj tým, ako je možné, že takýmto širokým spôsobom bola kauza skládky v Pezinku medializovaná. Vláda sa zaoberala aj tým, ako spontánne vznikali niektoré protestné zhromaždenia, ako sa zrazu len tak, z ničoho nič, zjavil spevák, ktorý si bežne účtuje stotisíc, dvestotisíc korún za vystúpenia."

O to tu asi ide. Zažil som už zopár občianskych vystúpení za ochranu prírody a životného prostredia, ale Pezinok bol výnimočný tým, že tu došlo k zapojeniu populárnych osobností. Dokonca to vyzeralo, že organizátori súťaže „Slovensko hľadá Superstar" začali raziť nové posolstvo: naše hviezdy dávajú svoje hlasy na dobré účely . Potešilo ma to, pretože som to vnímal ako prvú lastovičku, že aj na Slovensku prestanú byť problémy životného prostredia doménou okrajových skupín, a stanú sa celospoločenskou témou. V zahraničí je úplne prirodzené, že hviezdy pop-music ako Peter Gabriel alebo Bono aktívne bojujú za záchranu pralesov, proti hladu a podobne. Ako radový účastník pezinskej demonštrácie, zrazu som videl starých ochranárskych harcovníkov len ako čiastočky veľkého davu. Veľmi ma to potešilo. Za pódiom mrzli hviezdy a hviezdičky a čakali, kým dohovorí miestny aktivista, kňaz, vozíčkar, lekár. Kamarátka to vystihla vetou: „Pozri sa, ochrana prírody a životného prostredia bude čoskoro aj u nás IN."

Dnes sa obávam, že cieľom neuveriteľne tvrdých výrokov predsedu vlády bolo zastrašenie populárnych osobností a ich menežérov. Po tejto tlačovej besede si každý z nich dobre rozmyslí, či príde hrať na nejakú akciu spojenú s občianskym protestom. Hoci sa neprotestuje proti vláde, ale proti arogantnému úradníkovi s ťažkým konfliktom záujmov, ktorého kšefty priamo ohrozujú ľudské zdravie, štát to vyhodnotí ako protivládnu činnosť. (Nasadí na nich SIS? Pošle na nich daňové kontroly?)
Inými slovami: SMERu môže byť jedno, čo sa píše v SME, čo si ľudia vešajú na weblogy. Hlasy tejto časti populácie ho nezaujímajú, nikdy ich nezíska. Preňho je podstatné to, čo sa píše v Novom Čase, a to, čo povedia národu hviezdy Superstar.
Samozrejme, v poriadnom demagogickom prejave nemôže chýbať obraz nepriateľa:
"...tam veľmi rýchlo utekali všetci poslanci z opozície, všetko bolo perfektne pripravené, len to nebolo určite spontánne".

Nuž, nezastaví sa ani pred zrejmou nepravdou. Organizátori pezinskej demonštrácie na pódium nepustili jediného politika, okrem primátora mesta. Možno tam boli v dave nejakí opoziční politici, ale jediná strana, ktorú bolo vidieť, bola mimoparlamentná Strana zelených, s ktorou sa nedávno SMER snažil vytvoriť spojenectvo.
Predseda vlády dnes vystúpil proti javu, ktorý vyhodnocuje ako vážne ohrozenie svojej vlády, vážnejšie než opozícia, ktorá sama seba označuje za vyhasnutú. Ten nový jav je nastupujúce občianske hnutie za zdravé životné prostredie, za zachovanie prírody. Za štát, v ktorom platia zákony a zdravý rozum. .
Ak vás zaujíma, čo sa na piatkovej demonštrácie v Pezinku dialo, a ako sa na tom podieľal Cmorik, pozrite si túto fotoreportáž.

A ak chcete vedieť, čo si myslia obyčajní Pezinčania (skopírované z diskusie pod tlačovou správou):
Vážený pán priemier
Vážený pán premiér ja ako občan Pezinka kašlem na to, či ste premiérom práve Vy, alebo niekto druhý
na čo
nekašlem je to, či sa ma Vaši nominati, Vaši ľudia snažia otráviť, nekašlem na to, či budem mať rakovinu, či deti sa budú dusiť od smradu zo skládky, či svinstvo bude vtekať do miestnej riečky.
A preto že nekašlem na to kde žijem som prišiel protestovať a budem protestovať aj naďalej ak sa tam niekto pokúsi tú skládku postaviť.
Vyprosím si, aby ste mňa, slušného človeka označovali za gaunera a sprisahanca.
Vašim ľuďom ide o zisky, Vaši ľudia budú brať špinavé prachy za pomalé zabíjanie nás občanov Pezinka.
Ak chcete niekoho vyšetrovať a zatvárať, zatvárajte tých čo to povolili, čo sa nám smejú do očí, tých čo na tom budú bohatnúť.
A prečo ta výzva išla Vám, a kto to tu riadi? Vy alebo niekto iný. Za čo Vás potom platíme.
Tak si najprv urobte poriadok doma, v strane, na úradoch a potom sa nám láskavo ospravedlnte za to, že namiesto aby úradníci chránili verejný záujem a zdravie občanov, pomáhajú zarábať jednej rodine.
Až keď toto dokážete môžete sa nám občanom Pezinka pozrieť do očí a my prijmeme Vaše ospravedlnenie.

zdroj: http://jurajsmatana.blog.sme.sk/
- jurajsmatana -
20.02.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet