ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Ďalšia pokuta pre TSK

Ďalšia pokuta pre TSK

Ďalšia pokuta pre TSK

28. februára 2008 vydal Úrad pre verejné obstarávanie rozhodnutie o pokute takmer 15 mil. Sk. Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) ju má zaplatiť za nedodržanie podmienok pri použití postupu rokovacieho konania bez zverejnenia. V takýchto prípadoch býva stanovená pokuta vo výške 5 % zmluvnej ceny.


TSK zákazku na stavbu svojho 300-miliónového sídla zadal priamo firme Vion Zlaté Moravce. Pokuta za tento počin teda činí 14.954.978,- Sk. Kraj s pokutou nesúhlasí. Ak TSK nepochodí s odvolaním, bude sa domáhať zmeny rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie súdnou cestou.
Počas výstavby sídla samosprávny kraj rozhodol o navýšení stavby o tri poschodia, na čo opäť použil priamu zákazku. V tomto prípade pokuta nehrozí, to by celé sídlo muselo napokon stáť viac ako 450 miliónov korún, teda hodnota dodatočnej zmluvy by musela prekročiť 50 % pôvodnej ceny. Samosprávny kraj doposiaľ netuší, koľko jeho sídlo bude napokon stáť.
Je to historicky najväčšia pokuta, akú kedy úrad udelil. Samosprávny kraj tak predbehol doterajšieho "rekordéra" - Ministerstvo vnútra SR, ktoré dostalo v roku 2005 za známe “striekačky” pokutu vyše 12 miliónov korún. TSK už v roku 2006 musel za priamu zákazku na opravy svojich ciest zaplatiť pokutu necelých 10 miliónov korún, čo je tretia najvyššie pokuta udelená ÚVO. (viac v súvisiacom článku)
Ani dva roky po udelení takmer 10-miliónovej pokuty Trenčianskemu samosprávnemu kraju od Úradu pre verejné obstarávanie nie je známe meno vinníka, ktorý je za ňu zodpovedný. Ľudia, ktorí to mali na starosti, už na Úrade TSK nepracujú. Podľa slov predsedu TSK Zákonník práce v takýchto prípadoch určuje postih maximálne do výšky troch mesačných platov. Preto hovorí, že sa tak ani neoplatí viesť súdne konanie, lebo by bolo drahšie ako vysúdená suma. Na šetrenie zodpovednosti bola zriadená aj komisia, tá je však nefunkčná, nakoľko už rok nemá predsedu. Podľa predsedových informácií v prípade prvej pokuty nešlo o úmysel.

- redakcia -
04.03.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet