Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2004 > > Naučte sa radovať zo života

Naučte sa radovať zo života

Naučte sa radovať zo života

Pani Boženka Šerejchová je boží človek. O živote vie svoje. Pred osemnástimi rokmi zvíťazila nad rakovinou. Dnes, napriek svojim ôsmim krížikom, srší vitalitou. Má jej na rozdávanie a veru ju aj rozdáva. Zo Žďáru nad Sázavou sa vyberá na cesty k ľuďom v Čechách, na Slovensku, ba i v celej Európe. Prednáša o alternatívnych spôsoboch medicíny, radí, pomáha. Svoje posolstvo šíri s úprimnosťou jej vlastnou a samozrejme zdarma. Mnohí ju poznajú ako babku bylinkárku. Avšak ona vraví, že život je celistvý a všetko so všetkým súvisí. ...


„Pozrite sa, existujú iba dva druhy chorôb. Deväťdesiat percent má na svedomí psychika a zvyšných desať sú úrazy“, hovorí pani Boženka. „Keď sa rozčúlite, začne vás bolieť hlava, alebo žlčník, alebo vám stúpne krvný tlak. A komu tým pomôžete. Opakovane si rozlaďujete organizmus a tak nastupujú problémy. Je to ako s autom s poškodenými súčiastkami. Tiež na ňom nemôžete poriadne jazdiť.“

Pre správny zdravý a harmonický život netreba podľa pani Boženky v skutočnosti veľa. Stačí len: Správna psychika, správne cvičenie, správne bylinky, správna strava a správne dýchanie. Vskutku jednoduché, nie. Inými slovami: „Žite tu a teraz s mysľou bez stresu a hnevu, denne cvičte vhodné cviky, jedzte striedmo skutočnú živú stravu v súlade s ročnými obdobiami a podľa toho aký ste typ a čo najviac dýchajte plným jogovým dychom.“ Vyznáva zásadu, že každý sme individualita a pre každého je v danom okamihu vhodné niečo iné. Ani pre dvoch príbuzných, hoci i s rovnakou krvnou skupinou sediacich za jedným stolom, nemusí byť vhodná tá istá strava. „Osobne mám rada jednoduché jedlá našich predkov, rôzne obilné kaše, ovocie, zeleninu a bylinky. Bylinky uskladňujem vždy nepolámané v celku, samostatne podľa druhu. Každá bylinka má totiž inú dobu použiteľnosti i rozdielny spôsob skladovania. Lámem, či drvím ich až pri príprave čaju, alebo nálevu. Snažím sa nemiešať dohromady viac ako tri, štyri vhodné byliny. Inak sa vzájomne ruší ich liečivá sila. Väčšinou preto používam jeden typ rastliny. Dlhodobé pitie z jedného druhu však neodporúčam. Čaje treba po určitej dobe striedať." Akoby naznačovala, že čokoľvek sa v živote preženie, nie je nikdy dobré. „Každá bylina je totiž svojim spôsobom droga.“ Vraví, že napríklad taká marihuana je veľmi vhodná na liečenie Parkinsonovej choroby. „A vidíte, čo dokáže spraviť s mladými ľudmi. Celoročne môžeme piť akurát medovku, čaj z listov jahody, ostružiny a maliny. Posledné tri v kombinácií sú veľmi dobré." O cvičení zase vraví: „Cvičiť môžete kedykoľvek a kdekoľvek. Aj na zastávke autobusu si môžete krásne precvičiť celé telo a uvoľniť napríklad krčnú chrbticu a pritom si to nikto ani nevšimne." Pre ľudí so sedavým zamestnaním ale s dlhším cestovaním doporučuje jednoduchý cvik: „Na stoličke alebo sedadle sa vzopriete na rukách akoby ste mali pod sebou krehké hodiny s ciferníkom so sekundovou ručičkou, ktorú potom sledujete krúživým pohybom panvy a pritom tie pomyselné hodiny nesmiete prisadnúť, lebo by sa rozbili. Uvidíte, ako sa po chvíľke budete cítiť osviežení.“

Osviežení sa cítili určite aj tí, ktorí sa stretli s pani Boženkou Šerejchovou zoči-voči. Stretnutie s ňou je totiž skutočným zážitkom. Potvrdilo mi to množstvo ľudí, ktorí ju mali možnosť zažiť v DK Stará Turá v sobotu 17., v MsKS a Dome dôchodcov v Novom Meste nad Váhom v pondelok 19. a v utorok 20. januára. Tu svojim rozprávaním i individuálnymi radami vliala množstvo povznášajúcej energie do sŕdc prítomných. Odkaz, ktorý som si odniesol znie: „Naučte sa radovať zo života, to je najlepšie, čo môžete pre seba urobiť.“

- Ľubomír Pagáč -
01.01.2004

Súvisiace články


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet