Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Nová možnost sídla Mojmírovců? - II.

Nová možnost sídla Mojmírovců? - II.

Nová možnost sídla Mojmírovců? - II.

2. Hledání Velehradu podle popisu cesty perských kupců.
Asi v letech 912 až 923 vzniklo dílo připisované Abú Omar ibn Rustovi z Isfahánu "Kniha vzácných drahokamů". Zachoval se jediný exemplář (3), který se nachází v British Museum (sign Add 23478). Popis cesty na trhy Svatoplukova města je stručný, ale poměrně přesný.


Pro nás má význam hlavně úsek od překročení řeky Tisy k Velehradu: …"a další řeka je Ister", tedy Dunaj. Ten nepřekročili, ale uvedli, že na druhém břehu jsou Uhrové. Tomu odpovídá Vácovské ohbí Dunaje. Na tomto místě se také dostali na nejstarší známou evropskou komunikaci, sledovatelnou depoty bronzů až k brodu přes řeku Moravu u Hodonína. Byla to spojnice nalezišť mědi v dolním Podunají s nalezištěm cínu v Čechách, jak prokázaly spektrální analýzy bronzových hřiven.
Podle jejich nálezů zrekonstruoval trasu cesty Janšák (23). Protože soutok Moravy s Dunajem u Bratislavy byl (a dodnes je) neprůchodný, používala tento úsek také dálková cesta z Byzance do západní Evropy, „Via Magna“. Asi v polovině cesty míjeli Nitru. I to nám zapsali: …"Na počátku území Slovanů je město zvané Váb Nít“. Denní trasy odhadují odborníci na 20 km. Cílem byla „hora ze které vytéká voda … a k té hoře je cesta deset dní členitým územím bez (jiných) cest.“ Po 200 km skutečně dosáhli moravní řečiště u Hodonína. Následující text má důležité upřesnění: „... Další území je rovinaté a lesnaté a oni žijí ponejvíce v těchto lesích … Uprostřed tohoto území Slovanů je sídlo Svatoplukovo ..." Cílová oblast je tedy shodná s jádrem moci. Nejvyšší bod ve středu roviny mezi řekami Moravou a Kyjovkou je vyvýšenina Náklo (obr. 3). Kupecká trasa musela překonat řečiště Moravy.
Pokusili jsme se místo brodu najít metodou letecké archeologie. Na povrchu obilních lánů se často objevují siluety objektů, ukrytých pod zemí. Různý obsah živin ovlivňuje zabarvení stébel a rychlost růstu i dozrávání. Kresby se však objevují jen při zasetí vhodné plodiny, správném stadiu zrání, vhodné výšky a správného osvětlení. Sledovanou plochu je proto nutné pozorovat dlouhodobě a čekat, až se objeví výrazné siluety objektů. Často trvá několik let, než zemědělci zasejí vhodnou plodinu.
Klasická i ultralehká letadla jsou nákladná a neoperativní. Nejlépe se osvědčily lehké, radiem řízené (RC) modely poháněné elektromotorem. Mohou operovat v malé výšce, neomezují je letové předpisy, ani blízkost hranic. Jsou kdykoliv připraveny k použití. Startují z ruky a přistanou i na malé ploše. Jsou tiché a bezpečné. Nevadí jim terénní překážky, vysoké stromy ani sloupy, věže a komíny. Snímky z digitálních fotoaparátů jsou levné a lze je vyhodnotit okamžitě po přistání. Zařízení, které zkonstruoval a řídil amatérský letecký modelář K. Galatík z MK Otrokovice nám umožnilo systematický průzkum zájmového území. Významné nálezy jsme vždy ještě snímkovali na klasický film, neboť fotografie mají vyšší rozlišení a umožňují zvětšeniny detailů.

(Obr. 3) Orientační body cesty jsou označeny čísly:
1 = překročení řeky Tisy
2 = dosažení Dunaje u Vácova
3 = po deseti dnech (200 km) příchod na břeh řeky Moravy (?)
4. Další území bylo rovinaté a lesnaté.
5 = Svatopluk sídlil uprostřed
6 = Poblíž byly kultovní pahrbky
- Jan Galatík -
14.03.2008

Fotogaléria

Nová možnost sídla Mojmírovců? - II.


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet