Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > 1. jarný deň a jeho svätenie

1. jarný deň a jeho svätenie

1. jarný deň a jeho svätenie

Prichádza doba, keď zima je už definitívne za nami a príroda sa preberá zo svojho spánku. Je to čas zasvätený zdraviu, čas začiatkov činností, zariekavania a starostlivosti o „rituálnu“ záhradku. Noc a deň sú práve v tomto období rovnako dlhé. Posledné roky vychádza jarná rovnodennosť už na dvadsiateho a iba raz za štyri roky na dvadsiateho prvého. Tento rok teda môžme privítať astronomickú jar už dnes ráno 6:44.


Prvý jarný deň – rovnodennosť sa naučili ľudia určovať už v mladšej dobe kamennej. Tento deň bol dôležitý pre poľnohospodársky spôsob života, pre stanovenie termínu výsadby kultúrnych rastlín, na ktorom závisel osud celej populácie. Z tohto dôvodu boli konštruované prvé astronomické observatóriá. Jednalo sa o typ lunárno-solárneho kalendára. Bolo to kruhové opevnenie, tzv. rondel, obkolesené priekopami a palisádami so štyrmi bránami, umožňujúce “prvým astronómom” exaktne vymedziť na základe polohy vysokého a nízkeho mesiaca termín príchodu jari. Na Slovensku sa takéto roľnícke observatóriá podobné svetoznámemu megalitickému komplexu Stonehenge v Anglicku nachádzajú napr. v Bučanoch pri Trnave, Žlkovciach alebo v Svodíne.
Ročné obdobia, najmä príchod jari, zohrávali dôležitú úlohu v mytológiách prvých roľníckych civilizácií. Život kultúrnych plodín bol pripodobňovaný k životu človeka a bol opradený rôznymi posvätnými tajomstvami, reflektovanými aj súdobými náboženskými systémami. Prirovnanie ľudského života k rastlinnému sa vyjadruje obrazmi a metaforami vypožičanými z rastlinnej drámy (život je ako poľný kvet atď.). Sviatky rovnodennosti teda siahajú až do prehistorických čias a boli prevzaté aj kresťanstvom, ktoré prebralo mnohé predchádzajúce pohanské zvyky a využilo ich na vlastné religiózne ciele. Medzi najvýznamnejšie z nich patria oslavy Zvestovania narodenia Krista Panne Márii, ktoré v stredoveku súviseli so začatím jarných poľnohospodárskych prác a oslavy najvýznamnejšieho kresťanského sviatku – Veľkej Noci, ako symbolu rituálnej smrti za účelom zmŕtvychvstania a večného života
Už oddávna symbolizuje toto obdobie vajíčko – znamená nový život a znovuzrodenie. Symbolické farby pre toto obdobie sú zelená a zlatá. Zelená je farbou rastlín a novej vitality, žltá či zlatá znamená obnovenú energiu slnka. Aj preto sa vajíčka zvykli maľovať práve zlatou farbou. Tieto dni sú v ľudových zvykoch spájané aj s vodou. Tá je neodmysliteľnou „ingredenciou“ prebúdzajúceho sa života.
Pohanské oslavy jarnej rovnodennosti sú nielen oslavami príchodu jari, ale predovšetkým symbolickými oslavami nových nápadov, túžieb, tajných snov, prebúdzajúcej sa sexuality a plodenia ako takého. Zárodky listov a kvetov, ktoré sa vytvorili pred deviatimi mesiacmi, keď na oblohe vládol Rak sa práve v tomto čase začínajú nalievať a hlásiť k životu, semená a semienka rastlín silou obrov nadvihujú ťažkú, chladnú a temnú zem, kamienky, asfalt, či betón – jednoducho všetko, čo im stojí v ceste, aby sa mohli vydať na niekoľkomesačnú púť za Svetlom. Oslavy jarnej rovnodennosti sú teda oslavou sebauplatňujúcej túžby, ktorá prechodom Slnka do znamenia Barana naplní všetky živé bytosti nášho druhu stvorenia.
- redakcia -
20.03.2008

Súvisiace články


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet