Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > Práve kvitne divozel

Práve kvitne divozel

Práve kvitne divozel

Ak náhodou stretávate túto mohutnú, v letnom období väčšinou už viac než dvojmetrovú rastlinu na svojich prázdninových výletoch, vedzte, že vám môže pomôcť pri otravnom kašli. V starovekom Grécku Divozel pokladali za magickú rastlinu. Odysea mal chrániť pred čarami Kirke, ktorá premenila jeho posádku na prasce.


Divozel je dvojročná bylina rozšírená v Európe, kde rastie na kamenitých svahoch (napr. Karpatské lesy), štrkovitých lúkach (napr. lužné lúky pozdĺž Vážskej hrádze), na úvozoch, násypoch, starých lomoch. Väčšinou ide o chránené pustejšie slnečné miesta v nižších polohách i podhorí.
V prvom roku z vretenovitého koreňa vyrastie ružica prízemných, jemne plstnatých listov, ktoré na jeseň odumierajú. V druhom roku divozel vyženie vysokú kolovitú stonku (často viac než 2 m). Listy rastú striedavo v spodnej časti. Jemné, mäkké a mnohobunečné chĺpky na listoch chránia rastlinu pred vysychaním, hmyzom i pred pasúcim sa dobytkom (dráždia sliznice).
Vrchol zdobia hroznovito usporiadané bezstopkaté kvety. Ich kalich je zvoncovitý a tiež plstnatý. Koruna kvetu má jasno žltú farbu, je päťcípa a zrastená. Kvitne od leta až do jesene.

Zber
Za suchého počasia zbierame kvetné koruny s tyčinkami bez kalichu. Divozel má pravdepodobne najcitlivejšie kvety našej domácej flóry. Cez noc sa rozvíjajú, za svitania sú vyvinuté a popoludní opadávajú. Dajú sa otrhávať postupne (až do septembra) z dola na hor postupne ako rozkvitajú. Majú medovitú vôňu a správne nasušené si dobre zachovávajú svoju farbu. Zbierať sa môžu aj listy. Tak isto sa sušia, ale môžu byť použité i za čerstva.

Účinky divozelu
  • uľahčuje odkašlávanie, mierni dráždivý kašeľ (vhodné pri čiernom kašli) – čaj z kvetov
  • má protizápalové účinky pri zápaloch ústnej dutiny, hrtanu a priedušiek – čaj z kvetov
  • osvedčil sa i pri zachrípnutí a astmatickej bronchitíde – čaj z kvetov
  • uvoľňuje kŕče – čaj z kvetov
  • na zastavenie hnačky – čaj z listov
  • na odstránenie vyrážok a vredov – sparené alebo čerstvé listy prikladať na postihnuté miesto, šťava z čerstvých listov
  • v ľudovom liečiteľstve je zaznamenané použitie koreňa pri bolestivých hemoroidoch
Zaujímavosti
Kvety divozelu sa používajú na aromatizáciu likérov a na zlepšenie vzhľadu čajových zmesí. Pre medovú vôňu sa používa vo vonných zmesiach. Kozmetika ho pridáva do krémov a masiek na zmäkčenie a vyhladenie kože. Semená sú jedovaté a kedysi sa používali na omamovanie rýb. Kvôli obsahu toxického saponinu sa neodporúča piť vo veľkých množstvách ani príliš dlhú dobu.

- redakcia -
29.07.2005

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet