ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > Registrované partnerství půjde do druhého kola

Registrované partnerství půjde do druhého kola

Registrované partnerství půjde do druhého kola

24. června 2005 na své 45. schůzi, propustila Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky do 2. čtení návrh zákona o registrovaném partnerství, sněmovní tisk č. 969.


Gay a lesbická liga vítá tento krok směrem k odstranění diskriminace párů stejného pohlaví a věří, že norma, na kterou někteří občané této země čekají již 15 let, bude tentokrát přijata. Znění zákona sice nepovažuje za zcela ideální, nýbrž za maximální politicky průchodný kompromis.

GLL děkuje premiéru Jiřímu Paroubkovi za jeho veřejnou podporu registrovanému partnerství a také předkladatelům i všem poslankyním a poslancům, kteří v prvním čtení hlasovali ve prospěch tohoto návrhu. Nyní zákon čeká projednání v petičním výboru a druhé čtení v podzimním období. Během letních měsíců bude GLL shromažďovat podpisy k petici na podporu registrovaného partnerství.

Nyní, kdy po Nizozemí, Belgii, Dánsku, Švédsku, Finsku, Německu, Francii, Británii a Maďarsku upravilo svazky osob stejného pohlaví i konzervativní katolické Španělsko a pro přijetí obdobné normy se počátkem června vyslovili v referendu také občané Švýcarska, má Česká republika šanci dostat se do dobré společnosti.

GLL je přesvědčena, že kdyby i čeští občané rozhodovali o zákonu v referendu jako Švýcaři, dali by mu zelenou. Podle průzkumu Gallupova ústavu z roku 2003 registrované partnerství podporuje 50 % Čechů a proti je 48 % (zbytek neví), čímž se Česká republika zařadila na první místo mezi tehdejšími kandidátskými zeměmi Evropské unie.

Návrh zákona o registrovaném partnerství a o změně některých souvisejících zákonů naleznete ZDE

- Zdroj www.ganymedes.info -
02.07.2005

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet