ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Hľa ako všemocná moc investorov ničí život ...

Hľa ako všemocná moc investorov ničí život ...

Hľa ako všemocná moc investorov ničí život ...

alebo
Nekrológ za vyrúbaný les, nie jeden...

Lesík na Krasovského ulici v Bratislave bol vyrúbaný. Napriek veľkému odporu občianskych aktivistov. Pred pár mesiacmi 2000 ľudí vytvorilo okolo lesíka živú reťaz. Odovzdali petíciu so 14 tisíc podpismi. Ale všemocní investori v "spolupráci" s poslancami mestskej časti Petržalka a v "spolupráci" so "znalcami" absolútne ignorujú vôľu ľudí.


Zvykli sme si, že pomaly a iste miznú zelené plochy z našich miest. A prečo? Aby vyrástli nákupné a zábavné centrá. A načo? Keď nás bude bolieť hlava zo všetkého toho betónu a z nedostatku čerstvého vzduchu, aby sme si mali kde nakúpiť lieky. Pobytom v prírode na nás totižto nikto nezarobí, nakupovaním však áno.
Investori, ktorí nemajú úctu k stromom, ako môžu mať úctu k ľuďom? Ziskuchtivosť a ľudskosť sa vylučujú. Potom všetky tie ich vykrášlené nákupné centrá sú len navoňané väzenia pre ľudí. Ich cieľom nie je človek a rozvoj života, ale zisk - oklamať a ošklbať človeka ako sa len najviac dá. To je pravá tvár konzumu, investícií a kapitalizmu - navoňané väzenie.
Ako nazvať tých, ktorí majú veľa peňazí a v snahe získať ešte viac, robia čokoľvek, čo sa im zapáči a ignorujú život, ľudskosť aj spravodlivosť? Mafia je slabé slovo.
A čo urobia ľudia? Po vyrúbanom lese vyrastie nákupné centrum a všetci sa tam pohrnú, zabudnú, že úcta k životu bola pošliapaná. Nechajú sa oklamať, zase uveria, že investor chce len ich dobro a budú nakupovať a nakupovať, ako investor káže. Netušiac, že ľudskosť sa práve pošliapava v nich samých. S dôverou sa zveria investorovi očakávajúc od neho dobré, netušiac, čo číha v pozadí vecí. Za drahé peniaze si dajú kávu a zabudnú, že kedysi tu sedávali zadarmo na lavičke pod stromom s oveľa lepšou náladou. No dnes niet ani stromu, ani lavičky, ani čerstvého vzduchu. Odvšadiaľ číha na teba len: Zaplať, zaplať ...
Tak sa ľudia stávajú ovcami v rukách pastierov - investorov. Pastieri len doja a doja, no ovca nech sa stará sama o seba, nech sa pasie kde chce, hlavne že dáva mlieko. Ovca, ktorá mlieko nedáva, je nemilosrdne vyradená zo systému. Skutoční pastieri sa aspoň o ovce starajú, no tí dnešní ich len doja.
A ovce naďalej budú chodiť k voľbám a voliť tú či onú stranu neuvedomujúc si, že každá strana potrebuje pre svoju činnosť peniaze a teda aj investorov, ktorí investujú do strany rovnako ako do nákupných centier a obchodu s cieľom vlastného zisku. A tak ovce budú podporovať naďalej tento systém hádajúc sa medzi sebou, či voliť tú či onú stranu. A systém bude rásť a ovce dojiť viac a viac. Až kým sa neprebudia a neuvedomia si, že svet môže vyzerať aj inak a krajšie .......

Zdroje:
- Milan Rusko -
16.04.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet