Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > Jedna z najznámejších burín

Jedna z najznámejších burín

Jedna z najznámejších burín

Táto rastlina, ktorú pozná snáď každý, patrí medzi najdôležitejšie liečivé byliny. Účinok \"žihľavového jedu\" sme si asi všetci vyskúšali na vlastnej koži. Táto stále nie celkom preskúmaná látka vyvoláva pľuzgieriky už pri množstve desaťmilióntina gramu. Vyskytli sa aj také názory, že žihľava práve pre tento jav škodí zdraviu.


Žihľava dvojdomá (Kopřiva dvoudomá, Urtica dioica L., Pŕhľava) je trváca bylina, ktorá dosahuje výšku 1,2 až 2 m. Je to rastlina s vysokou, priamou, tupo štvorhrannou stonkou, ktorá sa vetví obvykle len po useknutí. Listy má vajcovité, na konci zašpicatené a na okraji hrubopílkovité. Jarné listy sú sviežo zelené a potom sa farbia do tmavozelena. Celá bylina je obrastená dlhými pŕhlivými chĺpkami.
Zelené kvety vyrastajú v úžľabí horných listov. Rastlina je dvojdomá – len ojedinele obojaká. Samčie i samičie kvety sú veľmi drobné. Keďže nevídavajú žiadnu vôňu, farebne sú nevýrazne a nemajú ani medovinu, nelákajú hmyz – opeľovanie závisí len na vetre. Kvitne od mája do septembra.
Vyskytuje sa po celej Európe. Je to pravdepodobne najznámejšia burina. Nie je náročná na pôdnu vlhkosť. Uprednostňuje pôdy s vysokým obsahom dusíka. Osídľuje bohato močovkované lúky, záhrady, priekopy, okolie plotov, rumoviská, čistinky listnatých i ihličnatých lesov atď.

Zber
Zberajú sa vrchné časti stonky (nezdrevnatené) aj s listami pred rozkvitnutím (máj až september). Najvhodnejšie sú mladé byliny vysoké 20 cm. Žihľava sa veľmi dobre suší vo zväzkoch zavesená dolu hlavou v tienistom dobre vetranom mieste. Usušená je krehká – listy sa lámu, preto v prípade sušenia po ležiačky neobraciame. Usušená droga musí mať pôvodnú zelenú farbu – nesmie zhnednúť ani sčernieť. Zbierajú sa aj nažky. Takisto sa sušia.

Účinky žihľavy
  • močopudný, očisťujúci účinok
  • podporuje zrážanlivosť krvi
  • protibakteriálny účinok (vhodné pri všetkých zápalových procesoch v tele)
  • liečba obličkových chorôb
  • zastavuje hnačku
  • upravenie činnosti čriev
  • liečba chudokrvnosti
  • ľudovo sa používa ako podporný prostriedok pri liečbe cukrovky
  • ľudová medicína odporúča staršími žihľavami šľahať kĺby proti reume
  • prostriedok na zotavenie a zhustnutie vlasov
Zaujímavosti
Už starovekí Gréci zbožňovali špenát z tejto rastliny. Konzumácia je známa aj u budhistických mníchov v Ázii. Čajové kúry treba stiedať s rovnakým obdobím bez žihľavy.
- redakcia -
01.07.2005

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet