Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2005 > > Ďalšia burina s úžasnými vlastnosťami

Ďalšia burina s úžasnými vlastnosťami

Ďalšia burina s úžasnými vlastnosťami

Naši predkovia ju používali na črevné a žalúdočné problémy. Dávala sa do alkoholu, ktorý tým získa opojný účinok. Kolumbijskí indiáni používali rôzne druhy paliny na liečenie bronchitíd a prechladnutia. V Číne sa dodnes používa zvinutý list do nosa na zastavenie krvácania. Rod palín má viac než 200 druhov. Na magické a veštecké účely sa používala už pred našim letopočtom.


Palina pravá (Pelyněk pravý, Artemisia absinthium L.) je vytrvalá, horko aromatická bylina. Dorastá do výšky 120 až 170 cm. Celá rastlina je strieborne plstnatá. Listy má trojito pérovito delené s kopijovitými segmentmi.
Kvitne od júna do septembra. Na koncoch stoniek sú v riedkych metlinách zoskupené previsnuté, drobné, takmer guľovité kvetné úbory, ktoré sa skladajú iba zo žltých, trúbkovitých kvetov.
Rozšírená je v Európe, Ázii a Afrike. V minulosti sa hojne pestovala v záhradách a v niektorých krajinách sa pestuje dodnes. Je viazaná na suché stanovištia ako napr. násypy a navážky. Rastie pri cestách, na skalnatých stráňach od nížin až po horský stupeň. Obľubuje dusičnaté pôdy.

Zber
Zbierame vrchné časti rastlín za suchého počasia, aby v droge zostávalo čo najviac prítomných horčín. Dážď ich zmýva a tým ju znehodnocuje. Sušíme zavesené dolu hlavou v tienistom dobre vetranom mieste. Ak sa rozhodnete sušiť palinu na papieri, potom ho vyhoďte, lebo bude veľmi horký.

Účinky paliny
  • odstraňuje bolesti žalúdku
  • uvoľňuje kŕče
  • odstraňuje žalúdočnú nevoľnosť
  • pomoc pri črevných a žlčníkových kolikách
  • nechutenstvo
  • dezinfekčný účinok
  • pomáha proti hlístom
  • choroby pečene
  • liečba pomliaždenín
  • podporuje chuť do jedla
  • môže vyvolať potrat
 Zaujímavosti
Palina je jedna z najstarších liečivých rastlín. Už v staroveku mala široké rozpätie používania (používali u i v starom Egypte). Neodporúča sa užívať tehotným ženám, lebo môže vyvolať potrat.
Používa sa na výrobu a dochucovanie rôznych druhov alkoholu (likéry, vermut). Najznámejší je tzv. Absint, ktorý spôsobuje opojné stavy. Silica paliny pri dlhodobom užívaní spôsobuje kŕče, znecitlivenie až bezvedomie – tzv. absintizmus. Zvlášť dlhšie požívanie liehovín vyrábaných z paliny môže zanechať ťažké následky. Niektoré štáty preto zakázali na svojom území pridávať palinu do vín a liehovín. Francúzsko išlo až tak ďaleko, že zakázalo pestovanie tejto rastliny. Vzhľadom na rozšírenosť to skončilo veľkým fiaskom podobne ako u konopy. Prohibícia paliny však na rozdiel od konopnej prohibície bola zrušená.
- redakcia -
08.07.2005

Fotogaléria

Ďalšia burina úžasnými vlastnosťami


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet