ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Očista organizmu

Očista organizmu

Očista organizmu

Mnoho ľudí prepadá v tomto období jarná únava. Sú vyčerpaní, spomalení a nič sa im nechce. Veľakrát sa tento stav vyvinie až do všeobecnej znechutenosti a pasivity. Je to dôsledok toho, čo a v akom množstve do seba dávame. Pri tunajšom type stravovania naše telá nestíhajú tráviť a tak ukladajú. Výsledkom nie sú len tukové vankúše ale aj uložené toxíny ako napríklad ťažké kovy, konzervačné látky, antibiotiká, lieky, pesticídy, plesne, baktérie ...


Ak máte jarnú únavu, zdravotné problémy alebo len potrebu pookriať, je tu priestor pre prečisťovaciu kúru. Detoxikáciu možno vykonávať u každého človeka, nezáleží na veku ani na pohlaví. Dochádza pri nej k uvoľňovaniu toxických látok a hlienov z tela. Po takejto očiste sa lepší fyzická i duševná stránka človeka, pribúda sexuálna energia, urýchľuje sa metabolizmus, povzbudzuje sa imunitný systém, lepší sa okysličenie krvi, skvalitňuje sa spánok ...
Pri detoxikácii je dôležité, aby sme telo zásobovali dostatkom vody - dodržiavali pitný režim. Denne by sme mali vypiť 2 až 4 litre vody. Najlepšia je neperlivá voda, voda priamo z prírodného prameňa alebo bylinkový čaj bez cukru. Pitím dostatočného množstva vody podporíme vylučovanie jedovatých látok z tela.
Dôležitým krokom detoxikácie je zbaviť sa alebo aspoň obmedziť konzumáciu tepelne upravených jedál, cukrov, kávy, tabaku, alkoholu a iných drôg. Počas očisty sú vhodné sauny, masáže a klystíry. Nevyhnutnosťou je aktívny pohyb cvičenie, chôdza, beh, plávanie a pod.
Na očistu obličiek je ideálna pitná kúra obsahujúca výluh z brezových listov. Prináša úľavu organizmu podporením vylučovania usadenín z obličiek, čím nepriamo pomáha tiež činnosti srdca. Významne prispieva k predchádzaniu degeneračných chorôb (skleróza, reumatizmus). Organizmus sa detoxikuje - vďaka podpore vylučovania prestáva viazať vodu, miznú najmä opuchy nôh, postava sa zoštíhľuje, čo len prispieva k obľube kúry najmä u žien. Výluhom z brezových listov sa odstránia usadeniny z obličiek i močových ciest. Ak ho ochutíte pár kvapkami čerstvej citrónovej šťavy, zlepšíte jeho chuť (pije sa bez cukru) a zvýšite účinok.
Nezabudnite na dôkladné čistenie jazyka pri rannom umývaní zubov obrátenou hranou kovovej lyžičky (zoškrabaním usadenín a odumretých baktérií od koreňa jazyka až po jeho špičku). Jazyku sa vrátia chute, ozdraví sa celý tráviaci trakt. Nevhodných baktérií v tráviacom trakte sa telo zbaví dennou konzumáciu listov cesnaku medvedieho (typická jarná rastlinka!). V prípade jeho nedostupnosti silnejšie účinkujúce - ale nevábne páchnuce - strúčiky obyčajného cesnaku.
Sériou 2-4 klystírov s osolenou, ale lepšie citrónovou vodou – asi pol citróna na 1,2 l vody - dosiahnete aspoň základnú očistu hrubého čreva. Jej prínos pocítite spravidla takmer okamžite. Klystír zopakujte každý deň s objemom 1,2-1,5 l vody počas jedného týždňa. Denne na celú procedúru potrebujete pol až trištvrte hodiny času, čo je naozaj nepatrná investícia do svojho zdravia za rok.
Ako kúra regenerácie pečene sa odporúča pkaždé ráno konzumovať na lačno 1,5 lyžice olivového oleja, lyžicu citrónovej šťavy a lyžicu pravého včelieho medu (ten nemusí byť). Postupne sa pečeň i žlčník zbaví prebytkov bilirubínu a cholesterolu, zmiznú gastritídy, zápchy a ďalšie ťažkosti, zlepší sa trávenie a metabolizmus tukov.
Odtok žlče môžete počas kúry či po nej podporiť občasným pitím záparu zo zmesi koreňa púpavy, koreňa jalovca, kôry krušiny a listov mäty (zmiešať v rovnakom pomere, zaliať 1 lyžicu 1 dl vriacej vody a hodinu lúhovať). Kamene v žlčníku a obličkách možno rozpúšťať postupne počas niekoľkých mesiacov tiež pravidelným pitím niekoľko hodín odstátej šťavy z červenej repy.
Po úspešnom očistení čreva a močových ciest môžete tiež uľaviť kĺbom. Večer uvarte v 3-4 dl vody asi 5 g vavrínových listov (bobkový list), nechajte celú noc stáť, ráno preceďte a v priebehu dňa postupne vypite. Jednorázové vypitie by mohlo mať nepríjemné následky v podobe krvácaní! Ak si chcete zvoliť pitie odvaru náväzne k jedlu, pite asi tretinu až pol pohára štvrť hodiny pred jedlom. Kúru opakujte obdeň počas 2 týždňov. Pri vysokom stupni zanesenia organizmu soľami je vhodné nepiť odvar už po ôsmej hodine večernej a pred spánkom spraviť klystírový výplach čreva, aby uvoľnené soli a hlieny mali voľnú cestu z tela von. Sprievodné javy v podobe prechodných bolestí v hrdle a preťaženým lymfatickým systémom budú už len smutným dôkazom predchádzajúceho zanesenia, do rána by pri čistom čreve a obličkách mali prejsť.
Najdôležitejšou časťou očisty je konzumácia surovej stravy. Ide teda o jedlo neupravené varením, pečením, konzervovaním, chemickými, ani inými úpravami, pri ktorých dochádza k znehodnoteniu vitamínov, enzýmov, stopových prvkov tak nevyhnutných pre náš zdravý duševný, fyzický a duchovný vývoj a rast. Znamená to, že sem patria všetky druhy ovocia, zeleniny, orechov, semien, tráv, bylín, koreňov, korenín, naklíčených strukovín, atď. Sručne povedané, patrí sem všetko, čo nám Zem ponúka bez nášho výrazného zásahu.
Ak konzumujeme 100% prirodzenú stravu, prijímame každým sústom potravy plnohodnotné zastúpenie vitamínov, enzýmov a prvkov bez negatívneho pôsobenia, takže sa dá povedať, že sa vlastne celú dobu takéhoto stravovania naše telo lieči a regeneruje.
Odborníci v tejto oblasti uvádzajú, že pre zdravý a správny chod organizmu po očiste stačí 75 % zastúpenie surovej stravy, zvyšok môže byť zastúpený vegetariánskou prevažne varenou stravou. Svoje tvrdenie odôvodňujú tým, že 75% zastúpenie zásaditej stravy dokáže eliminovať nežiadúci kyslý vplyv 25% varenej stravy.
- redakcia -
04.05.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet