ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > STOP nekontrolovanej úžere

STOP nekontrolovanej úžere

STOP nekontrolovanej úžere

Policajný prezident PZ SR vydal 7. 3. 2008 rozkaz, ktorý mení podmienky vysťahovania z bytu. Doteraz stačilo, aby ľudia nestíhali platiť splátky úžerníkovi a mohli prísť okamžite o svoju nehnuteľnosť. V súčasnosti treba na vysťahovanie exekútora a súdny príkaz. Nový právny predpis úžerníkovi prikazuje predaj bytu iba prostredníctvom dražby. Rozdiel medzi cenou nehnuteľnosti a pôžičkou treba neplatičovi doplatiť.


Prípady, kedy si ľudia požičali od úžerníka s vysokými úrokmi a založili svoj byt, sú známe po celom Slovensku. Ak meškali, čo i len s dvoma splátkami, realizoval sa ten istý scenár. Nehnuteľnosť prešla na úžerníka a ten ich s pomocou súkromnej bezpečnostnej služby vysťahoval. Takto sa z mnohých výpalníkov stali „bytoví baróni“ a dnes sú z nich „seriózni“ podnikatelia.
Povráva sa dokonca o prešetrovaní prípadov úžery až 6 rokov späť. Vyriešiť by sa mali hlavne prípady, kedy dlžníci chceli úver vyplatiť, ale úžernícka firma robila také obštrukcie, že sa im to v termíne nepodarilo. O svoju nehnuteľnosť títo ľudia prišli aj vtedy ak mala napr. 5-krát takú cenu ako pôžička. Novým zákonom sa možnosť tzv. svojpomocného vypratania ruší aj v prípade, ak má nový majiteľ so sebou list vlastníctva.

- redakcia -
05.05.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet