ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Reďkovka

Reďkovka

Reďkovka

Táto zelenina rastie po celom miernom pásme. Zmienky o nej pochádzajú aj zo starovekého Egypta. Otroci pracujúci na pyramídach vraj reďkovku dostávali ako odmenu. Poznáme červené, biele i čierne sorty. U nás sa vyskytujú jarné i letné druhy. Ak ju nepestujete vo vlastnej záhrade, bežte na trh a doprajte si tento liek.


Okrem toho, že je veľmi dekoratívnou zložkou jedla, má výrazne blahodárne účinky. Obľúbená miniatúrna koreňová zelenina ničí baktérie, uvoľňuje hlieny, mierni kašeľ, zmierňuje pálenie záhy, odstraňuje zápchu a plynatosť. Čistí obličky a močové cesty, čím zabraňuje tvorbe obličkových a močových kameňov. Pomáha pri prevencii rakovinových ochorení. Používa sa pri liečení ochorení žlčníka, žalúdka i priedušiek.
Éterické oleje podporujú tvorbu žlče a urýchľujú zažívací proces. Reďkovka obsahuje vitamín C a B. Znižuje hladinu cholesterolu a tukov v krvi. Dodáva nutričné látky na krvotvorbu a rast buniek. Má schopnosť aktivizovať nervy a mozog.
Ideálne je jesť reďkovku surovú. Vtedy je najúčinnejšia proti škodlivým baktériám a plesniam, ktoré sídlia už na jazyku a sliznici podnebia. Ďalší boj pokračuje v žalúdku a črevách. Tieto antibakteriálne a antimykotické účinky sa prejavujú pálením, ktoré vyvoláva horčicový olej.

POZOR!
Reďkovka patrí k najviac kontaminovaným druhom zeleniny. Ak je hnojená dusíkatými hnojivami, dostáva sa do nej množstvo solí a kyseliny dusičnej. V ľudskom tele sa tieto látky menia na dusičnany a dusitany, ktoré s aminokyselinami bielkovín vytvárajú jedovaté karcinogénne nitrozamíny.
- redakcia -
28.05.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet