ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Bohunice nechcú zatvoriť, ba možno aj pristavia

Bohunice nechcú zatvoriť, ba možno aj pristavia

Bohunice nechcú zatvoriť, ba možno aj pristavia

Ministerstvo hospodárstva SR sa chce pokúsiť predĺžiť prevádzku druhého bloku jadrovej elektrárne V1 Jaslovské Bohunice aspoň do roku 2010. V súčasnosti už prebiehajú potrebné aktivity, aby Slovensko nemuselo odstaviť druhý blok V1 na konci tohto roka.


Ministerstvo sa chce obrátiť na Európsku komisiu, aby prehodnotila súčasnú pozíciu Slovenska vzhľadom k situácii na energetických trhoch. Za predĺženie prevádzky druhého bloku jadrovej elektrárne V1 sa vyjadril aj samotný premiér Robert Fico, podľa ktorého živnosť V1 je možná do roku 2020 až 2025.
Odstaviť prvý a druhý blok jadrovej elektrárne V1 Jaslovské Bohunice sa zaviazala vláda Mikuláša Dzurindu v rámci prístupovej zmluvy vstupu Slovenska do Európskej únie. Prvý blok je odstavený už od začiatku minulého roka, druhý by sa mal odstaviť na konci tohto roka. Oba bloky V1 majú takmer 30 rokov. Od roku 1978 sa v nich uskutočnilo viac ako 1000 úprav.
Minulý mesiac však vláda zašla ešte ďalej. Odobrila plán ministra hospodárstva postaviť ďalšiu jadrovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach. Ľubomír Jahnátek by mal teraz myšlienku rozpracovať do detailov a opäť predložiť vláde. Investícia sa odhaduje na 100 miliárd Sk.
Tento megalomanský projekt by financoval štát (daňoví poplatníci), súkromný investor alebo oba subjekty vo vopred dohodnutom pomere. V zahraničí vraj záujem je. Medzi prvými sa ozval nemecký EO.N. a francúzske EdF.
Novú elektráreň plánuje ministerstvo postaviť v dôsledku nedostatku výrobných kapacít. Keď bol vyradený prvý blok Jaslovských Bohuníc V1, začali sme na Slovensko časť energie dovážať. So zvýšením dovozu treba rátať od konca tohto roku. Má byť totiž vyradený aj spomínaný druhý blok V1–ky.

Pozn. red. - na foto k článku je jadrová elektráreň v pozadí Nového Mesta nad Váhom - z Tureckého vrchu odfotil Šarmi v marci 2008
- redakcia -
04.06.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet