ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Čerešne

Čerešne

Čerešne

Čerešne sú u nás jedným z najobľúbenejších ovocí. Pôvodom sú z Prednej Ázie a juhovýchodnej Európy. Dnes je však ich rozšírenie celosvetové. Sú to často mohutné a bohato rodiace ovocné stromy. Patria medzi prvé druhy ovocia v roku. Spolu s višňami dozrievajú od mája do augusta.


Blahodárny účinok čerešní proti reume a dne je spôsobený znižovaním kyseliny močovej v krvi. Vysoký obsah vitamínu C posilňuje obranyschopnosť organizmu a mentálnu sviežosť. Kyselina listová podporuje činnosť mozgu a nervov, stimuluje krvotvorbu a rast. Množstvo vápnika telo využije na kosti, zuby a dobrú funkciu nervov. Železo prispeje ku krvotvorbe a okysličeniu buniek. No a napokon draslík je nevyhnutný na výživu buniek a odvodnenie.
Regeneráciu väzivového tkaniva spôsobuje pevná sieť kolagénových vlákien vytvorená premenou stavebných jednotiek bielkovín. Umožňuje to kombinácia rastlinných farbív (antokyanidínov), vitamínu C a zinku. Antokyanáty takisto zmierňujú zápaly. Čerešne sú preto vhodné pri zápaloch, paradentóze a artritíde. Okrem toho neutralizujú škodlivé vplyvy voľných radikálov a ničia škodlivé enzými spôsobujúce starnutie a vädnutie pleti.
Ak zjete počas jedného týždňa 250 g čerešní denne, upraví sa vám trávenie, odstráni zápcha a detoxikuje organizmus. Najviac životodarnej energie majú čerstvo odtrhnuté plody. Čerešne na seba v tráviacom trakte viažu škodliviny i mastné zložky potravy. Preto sa táto kúra odporúča aj pri redukcii hmotnosti.

POZOR: Uprednostnite radšej domáce ovocie, lebo čerešne z importu bývajú ošetrené voskami, šelakmi a živicami. Často sú postriekané prípravkami proti plesniam a hubovým ochoreniam.
- redakcia -
04.06.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet