ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Hlávkový šalát

Hlávkový šalát

Hlávkový šalát

Hlávkový šalát je jednoročná pôvodom európska zelenina. V našich zemepisných šírkach sa v zime pestuje v skleníkoch a v teplejšej časti roka pod holým nebom. Hlavne vďaka veľkým obchodným reťazcom si v súčasnosti môžeme vybrať z rozličných kultivarov šalátov – svetlozelený až žltobiely, červenkastý, cukrový s jemne horkastou chuťou, kučeravý i s pevnou hlávkou alebo chrumkavý (tzv. ľadový šalát).


Červený šalát má svoju farbu vďaka vysokému obsahu karoténov. Je jedným z najlepších zdrojov týchto látok. Karotény podporujú tvorbu červených krviniek a kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku. Zároveň chránia ľudské telo pred vplyvmi voľných radikálov.
Zelené kultivary sú zasa bohatšie na horčík. Ten je dôležitý pri prenose nervových vzruchov v svalových tkanivách. Dôsledkom nedostatku horčíka sa cítime nervózny alebo unavený, strácame energiu a nedokážeme sa koncentrovať.
O hlávkovom šalát obsahuje antioxidanty. Je zdrojom železa a kyseliny listovej. Povzbudzuje trávenie a činnosť pečene. Pomáha odstraňovať únavu, zvyšuje svalovú výkonnosť a posiluje srdce. Je vhodný ako prevencia srdcovocievnych ochorení, poruchy trávenia a pečene. Zlepšuje okysličenie buniek i proces zužitkovania bielkovín.
Hlávkový šalát obsahuje veľa vody. Dobre požutý a natrávený prináša zo žalúdka do čriev množstvo vlákniny. Tá zabezpečuje rýchlejšie pohyby čriev, čím odstráni zápchu spôsobenú zníženou činnosťou tráviaceho traktu. Vláknina má schopnosť naviazať a tým odstraňovať jedovaté látky a tuky. Šalát je predo neodmysliteľný pri akejkoľvek redukčnej diete.

POZOR: Hlávkový šalát musíme spotrebovať čo najskôr po zbere, lebo skladovaním stráca vitamíny. Z vitamínov obsahuje B1, B2, B6, C, E, karotény, niacín, kyselina listová, pantotenová a biotín. Z minerálnych látok sa v ňom vyskytujú hlavne železo a vápnik, stopovo sodík, zinok, fosfor, horčík, draslík, mangán, chróm, selén a nikel. Ideálne je konzumovať vlastný šalát (resp. šalát z bioprodukcie), ktorý nie je prihnojovaný ani chemicky ošetrovaný po zbere. Pre bohatý obsah vitamínov a minerálov však môžeme tvrdiť, že: „Aj chemicky ošetrený šalát je lepší ako šalát žiadny.“
- redakcia -
07.06.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet