ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Krížovec

Krížovec

Krížovec

Krížovec nie je príliš používaný názov pre chiastolit - odroda andalusitu. Angličania ho stále nazývajú nazývajú Cross stone, Nemci zasa Kreuzstein. Polodrahokam má totiž v strede vzorku kríža alebo X. Jeho hnedá časť je skamenená hlina. Čierny kríž býva inklúzia karbonátov.


Krížovec bol odpradávna uctievaným polodrahokamom. totiž schopnosť vnášať harmóniu a súlad. 4 ramená čierneho kríža symbolizujú 4 ročné obdobia, 4 mesačné fázy mesiaca, 4 živly, 4 svetové strany, ...
Krížový kameň ako amulet prináša duševnú jasnosť, podporuje intelekt a stimuluje pamäť. Ako talizman sa kedysi používal na ochranu pred urieknutím či uhranutím. Hovorilo sa o ňom že dokáže zvrátiť účinky pobosorovania.
Tento kameň dokáže uzemniť negatívnu energiu. Vedomci ho nazývali „kameň videnia“, pretože pomáhal nazerať na veci z viacerých uhlov. Človek sa s ním stáva nestrannejší a intelektuálne koncentrovanejší. Je vhodný pre meditáciu. Rozjímanie s ním sa odporúča hlavne v časoch premien a prechodu medzi etapami života.
Krížovec pomáha pri rôznych zdravotných problémoch pohybovej sústavy. Blahodarne pôsobí najmä na väzivo, kosti a kĺby. Prispieva k regenerácii po úrazoch, napráva ochromenia prechodného rázu a spomaluje proces sklerózy multiplex. Na utlmenie reumatických bolestí a dne treba nosiť kameň na pupočnej čakre.
Proti únave, psychickej vyčerpanosti, nervozite a stresu je najvhodnejším miestom pre umiestnenie solar plexus. Krížovec posiluje spánok, zaháňa rannú únavu a dodáva energiu potrebnú pre celý deň.
Na uchovanie sily kameňa sú nutné očisty v tečúcej vode (najlepšie potok, rieka alebo tečúca dažďová voda). Krížovec treba nabíjať na slnku. Napospas slnečným lúčom ho nechávajte minimálne 2 hodiny.

- Šarmi -
09.06.2008

Súvisiace články


index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet