Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Jahody

Jahody

Jahody

Toto európske ovocie má viac než 400 kultivarov. Jahody patria do čelade ružovitých. Nájdeme ich v lesoch i záhradách snáď po celej Európe. V našej oblasti práve dozrievajú na plantážach tzv. jahodoviskách. Môžete ich zozbierané kúpiť alebo nazbierať samozberom. Ideálne je ich zberanie ráno, hneď potom ako uschne ranná rosa.


Jahody obsahujú len okolo 6 až 9 % fruktózy a glukózy. Sú teda vhodné i pre diabetikov. Krásna červená farba tohto ovocia je spôsobená prítomnosťou rastlinných pigmentov (polyfenolov), ktoré majú výrazný antioxidačný účinok. Je dokonca taký silný, že jahody patria spolu s čučoriedkami a brusnicami k najsilnejším potravinovým antioxidantom vôbec.
Niektoré katechíny (triesloviny) jahôd majú protizápalový a antibakteriálny účinok. Tieto triesloviny viažu ťažké kovy v črevách a pomáhajú pri poruchách trávenia (plynatosť, hnačka a pod.). Veľké množstvo kyseliny listovej má priaznivý účinok na krvotvorbu a rast buniek. Vitamín C posilňuje imunitný systém. Plody prinášajú úľavu pri chorobách pečene, DNE a močových kameňoch.
Jahoda má najviac mangánu spomedzi všetkých druhov ovocia. Mangán výdatne podporuje metabolizmus, je potrebný pre zdravie kostí a tvorbu krvi, podporuje činnosť nervov a mozgového systému. Vlasom a pleti tento stopový prvok dodáva farbu. Mangán stimuluje tvorbu hormónov štítnej žľazy a zvyšuje libido.
Pre vysoký obsah trieslovín, éterických olejov, vitamínu C alkaloidov, glykozidu fragarínu, flavonoidov kvercetínu a kvercitrínu ich možno využiť pri liečbe vysokého krvného tlaku, gynekologických ochorení, zápalových ochoreniach kĺbov, obličkových kameňoch, zápaloch žalúdočnej a črevnej sliznice atď.
Dôležité je jahody správne umývať. Nie je dobré máčať ich dlho vo vode, pretože potom strácajú arómu. Umývajte ich po malých porciách pod slabým prúdom vody a potom nechajte dobre odkvapkať v sitku. Až potom sa plody čistia od zelených častí (stoniek a lístkov). Jahody uskladňujeme neumyté a to najviac dva dni.

POZOR: Obrovské žiarivočervené plody z dovozu často chemicky zamorené. Preto treba jahody pred konzumáciou dôkladne poumývať. Typickou reakciou ľudského tela na jedovaté látky sú pľuzgieriky na perách.
Prvé postreky obrovských kultivarov jahôd sa vykonávajú už pri rozmnožovaní. Tieto odrody bývajú výdatne hnojené. Pri raste sa ošetrujú rastovými stimulátormi, herbicídmi, fungicídmi i pesticídmi. Po zbere sa ovocie ošetruje živicami a voskami. To je dôvod, prečo jahody patria k najznámejším potravinovým alergénom.
- redakcia -
11.06.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet