Archiv



Obcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Cibuľa

Cibuľa

Cibuľa

Dni pred letným slnovratom sú typické pre jarnú „čerstvú“ cibuľku. Mladá cibuľa obsahuje väčšie množstvo vody, je typicky sladšia a miernejšia než cibuľa zimná. Považujeme ju za ideálnu voľbu do jarných šalátov. Už tisíce rokov je cibuľa osvedčeným prostriedkom proti mnohým neduhom. Pravdepodobne to bude jedna z prvých pestovaných plodín. Vracia nám zdravie a odolnosť.


Cibuľa pochádza z Ázie. Najskôr sa používala v Číne, Indii, Pakistane a Iráne. Odtiaľ sa rozšírila do celého sveta. V Egypte bola cibuľa predmetom uctievania. Nesmela chýbať na žiadnej hostine, či obätnom oltári. Rimania konzumovali cibuľu pravidelne a vozili si ju aj do svojich provincií v Anglicku a Nemecku. Jej výhodou je to, že mala dlhšiu trvanlivosť ako ostatné jedlo v daných časoch, bola prenosná. Jej pestovanie bolo nenáročné. Slúžila ako prevencia smädu, mohla sa usušiť a uschovať pre neskoršiu spotrebu.
Cibuľu nájdeme v troch farebných prevedeniach - žltú, bielu a červenú. Približne 87% tvorí produkcia žltej cibule, 8% pripadá na červenú a iba 5% tvorí biela odroda. Žltá je charakterictická svojou ostrou a výraznou chuťou, a preto je vhodná do varených jedál. Červená plní perdovšetkým estetický význam, je sladšia a výborná na prípravu šalátov, či iných čerstvých pokrmov. Biela je používaná predovšetkým v mexickej kuchyni.
Cibuľa obcahuje veľké množstvo alicínu a iných sírnatých zlúčenín, ktoré majú silný antibakteriálny účinok na sliznice, pomáhajú predchádzať infekciám a chránia jemné a citlivé epitelové bunky. V obličkách, močovom mechúri a vlastne v celých močových cestách likviduje a lieči zápaly.
Cibuľa patrí k najlepším prostriedkom na zníženie krvného tlaku. Vďaka vysokému obsahu železa stimuluje krvotvorbu a zabezpečuje životne dôležitý transport kyslíka do buniek. Preventívne pôsobí proti zmenám v cievach, zlepšuje prekrvenie, lieči hemeroidy a ochorenia ciev.
Okrem toho znižuje hladinu tukov v krvi, stimuluje produkciu stresových hormónov, zvyšuje libido a povzbudzuje mozgovú činnosť.
- redakcia -
14.06.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet