ArchivObcianske zdruenie Genius loci Internetov strnka o bylinkch


Prameň > 2008 > > Bezpečne investovať

Bezpečne investovať

Bezpečne investovať

Patríte medzi ľudí, ktorí sú zneistení príchodom novej meny a hľadajú spoľahlivé umiestnenie svojich úspor? Možno ste rozmýšľali nad investíciou do nehnuteľnosti. Je to určite jedna z najzaujímavejších možností. Okrem toho, že jej predajná cena rastie, môže investícia zarábať formou mesačného nájmu.


Predávajúci reagujú na pomerne veľký dopyt tým, že sa snažia predať za čo najvyššie ceny. Častokrát požadované sumy vôbec nekorešpondujú s reálnou hodnotou. V niektorých regiónoch sa z tohto dôvodu trh pribrzdil. Kupujúci totiž nedisponujú takými finančnými prostriedkami, aby mohli akceptovať premrštené náklady na obstaranie bytu alebo domu. Tu je priestor pre spoločnosti zaoberajúce sa realitnou činnosťou, aby trh usmerňovali na strane ponuky i dopytu.
Ak sa nezaoberáte obchodom s nehnuteľnosťami profesionálne, vaša orientácia na realitnom trhu bude komplikovaná. Ako a čo výhodne kúpiť? Nie všetky byty a domy si udržia svoju hodnotu a už vôbec nebude rásť hodnota všetkých nehnuteľností. Rozhodne sa nedá odporúčať „bezhlavý nákup“ bez prehodnotenia napr. lokality alebo veku stavby.
Ďalšou dôležitou vecou na zamyslenie sú aj náklady súvisiace s vlastnením nehnuteľnosti. Čím väčšia a drahšia je nehnuteľnosť, tým bude vyššie daňové zaťaženie i poistenie. Pri starších nezrevitalizovaných stavbách je oveľa vyššia spotreba energií než pri novostavbách. Kalkulovať treba aj s rôznou výškou fondu opráv. Každá nehnuteľnosť má svoje špecifiká, od ktorých sa odvíjajú ďalšie náklady.
Akýkoľvek predaj, prenájom alebo kúpa nehnuteľnosti musí byť kvalitne právne ošetrená. Náklady na právne služby sa nesnažte minimalizovať a už vôbec sa ich nesnažte vylúčiť. Realitní špekulanti sú vo svojom obore veľmi zdatní. Len kvalitná zmluva vás ochráni pred podvodmi. Profesionálne realitné kancelárie poskytujú právny servis v rámci svojej provízie. Spoľahnite sa buď na realitnú spoločnosť alebo oslovte svojho právnika.
Momentálne – v očakávaní určenia konverzného kurzu - pociťujeme stagnáciu na realitnom trhu. Kupujúci zvažujú investovanie do nehnuteľností, no v nákupe im bráni pocit neúmerne vysokých cien a špekulácia nad očakávaným príchodom novej meny. Ťažko teraz predpovedať vplyv duálneho oceňovania nehnuteľností, no netreba očakávať dlhodobý spiatočnícky postoj na strane dopytu.
Stále viac ľudí chce ešte pred príchodom Eura zainvestovať do bytov a domov, ktoré budú dlhodobo prenajímať. Oživenie v týchto týždňoch pociťujeme vďaka návratu pracujúcich v zahraničí. Aj tí, ktorí sa mienia do zahraničia vrátiť, majú potrebu nasporené Libry alebo Eurá niekde investovať. Vďaka tomu nastal dynamický nárast záujmu i o rekreačné nehnuteľnosti (príkladom je rekreačná oblasť Zelená voda).
Nech už patríte do ktorejkoľvek s vyššie spomínaných skupín, využite možnosť obrátiť sa na profesionálov. Vyhnúť sa komplikáciám a užiť si dobrý pocit so svojej investície Vám pomôže:
- PR článok -
17.06.2008

index článkov
© 2002 - 2013 Genius loci
Dizajn romi
Script a optimalizácia PromoNet